1.2.2017 10:44

Ionizátory vody - živá voda, ktorá pomáha

V dnešnej dobe plnej stresu, znečisteného ovzdušia, nesprávnych stravovacích návykov a ďalších problémov, ktoré negatívne ovplyvňujú naše zdravie, by sme sa mali zamyslieť nad tým, čo svojmu telu doprajeme. Jednou zo základných látok pre správne fungovanie nášho organizmu je voda. Dennodenne jej vypijeme niekoľko litrov, a práve preto by sme mali dbať na to, aby nám viac neškodila ako prospievala. Pomôcť nám v tomto smere môžu ionizátory vody premieňajúce obyčajnú vodu na živú, ktorá náš organizmus nie len hydratuje, ale aj lieči.


 Čo ionizátor vody predstavuje?

Schéma zapojenia ionizátora vody

Ide o elektronický filter na vodu, vďaka ktorému získavame nie len zásaditú/alkalickú - živú vodu, ale vedľajším produktom procesu filtrácie je aj kyslá/acidická – mŕtva voda, ktorá má však taktiež v domácnosti svoje využitie. Voda prechádza najskôr predfiltrom, ktorý je umiestnený buď samostatne alebo tvorí súčasť ionizátora, kde je zbavená škodlivých chemických látok a mechanických nečistôt. Pri ionizovaní vody v samotnom ionizátore dochádza už len k zmene pH a ORP bez pridania či odstránenia ďalších látok, ako je tomu pri iných procesoch úpravy vody. Viac informácii nájdete v našom druhom článku o tom, ako ionizátor vody pracuje.

Oxidačno-redukčný potenciál (ORP), v skratke redoxný potenciál, predstavuje hodnotu v mV oxidačných a redukčných látok vo vode. Proces oxidácie predstavuje výmenu elektrónov medzi dvoma atómami, pričom chemické látky (ako napríklad chlór či aktívny kyslík) oxidujú, teda odoberajú elektróny, a naopak, redukujúce látky elektróny odovzdávajú. Ak teda chceme zabrániť neprimeranej oxidácii nášho organizmu, mali by sme prijať čo najviac látok s vysokým záporným ORP – ideálne je pitie živej ionizovanej vody s ORP aspoň -300 mV, v porovnaní s obyčajnou pitnou vodou, ktorej hodnota redoxného potenciálu sa pohybuje od +200 smerom nahor. 

Aké sú hlavné výhody ionizovanej vody?        

Ionizátor vody Aquatip® ION GOLD

Antioxidácia - Bežnú pitnú vodu by sme mali nahradiť ionizovanou vodou najmä kvôli jej silným antioxidačným vlastnostiam, ktorémá vďaka aktívnemu vodíku získanom pri elektrolýze vody. Takáto voda teda odplavuje z tela kyslé odpadové látky a tým spomaľuje proces starnutia.

Zásaditosť - Nesprávnou životosprávou, nedostatočným pohybom či stresom sa naše telo prekysličuje, čo má negatívny vplyv na naše zdravie a vedie k starnutiu pokožky, srdcovým ochoreniam, osteoporóze, rakovine či ďalším chorobám. Ionizovaná voda s vysokou hodnotou pH má schopnosť neutralizovať kyslý odpad v tele, a takvyrovnať pH organizmu a udržiavať v tele zásadité prostredie prospešné pre jeho správne fungovanie.

Hydratácia - Ďalšou výhodou sú aj jej hydratačné schopnosti, vďaka ktorým váš organizmus len tak ľahko nepremôže únava ale budete sa môcť lepšie sústrediť aj na prácu či iné povinnosti. Každý predsa vie, že pitný režim je základ a pri správnej hydratácii naše telo pracuje oveľa lepšie – ionizovaná voda má niekoľkonásobne silnejšie hydratačné schopnosti ako bežná, pretože sa mení jej štruktúra z makro (cluster s 10-13 molekulami) na mikroštruktúru (cluster s 5-6 molekulami), vďaka čomu sa rýchlejšie vstrebáva do buniek.

Ako sme už spomínali, na zmar nevyjde ani mŕtva voda, ktorú môžete využiť pri umývaní, čistení potravín, dezinfekcii či ošetrovaní rán, pretože ľahko ničí škodlivé baktérie. Je aj výborným pomocníkom v kozmetickom priemysle, keďže naša pokožka má pH približne 5,5, vďaka čomu kyslá voda pomáha pri zápaloch, ekzémoch a iných problémoch spojených s pokožkou.  

Porovnanie pH vody

Používanie ionizátorov vody nie je prospešné len pre naše zdravie ale pomáhame tým i životnému prostrediu, ktoré tak môžeme ušetriť od plastov z kupovaných balených vôd. K tomu, koľko dokážeme s ionizátormi vody ušetriť, sú primerané aj ich ceny, ktoré sa pohybujú v rozmedzí od niekoľko stoviek až po pár tisíc eur. V tomto prípade sa však naozaj oplatí zainvestovať do drahšieho certifikovaného filtra, ktorý sa oproti lacnejším variantom líši nie len kvalitným spracovaním, ale aj výdržou. Ide o bezporuchové prístroje, ktoré si po prvotnej investícii nevyžiadajú žiadnu údržbu i niekoľko rokov. Na ich konečnej cene sa odráža aj to, aké materiály sú pri výrobe použité – v drahších variantoch ide o elektrolytické platne vyrábané z platiny a titánu, zatiaľ čo u lacnejších sú to platne medené.

Napísal/a

Zuzana Grajciarová

Ďalšie články

awblog/aquatherm-praha.png

Pozývame vás na medzinárodný veľtrh Aqua Therm Praha, na ktorom vám odprezentujeme našu spoločnosť, jej poslanie a produkty, ktoré na e-shope ponúkame. Počas celého trvania veľtrhu vám budú k dispozícii vyškolení odborníci na úpravu vody. Príďte sa s nimi poradiť, prebrať problematiku filtrácie vody a prezrieť si vybrané vodné filtre.

Čítať viac

Potrebujete rozbor vody?

3.1.2018 8:07

awblog/blog-potrebujete-rozbor-vody.png

Pre zistenie kvality vody je najlepším riešením vykonanie rozboru vodu, podľa ktorého zistíte presné hodnoty meraných látok. Ako ale zistíte, že rozbor vody potrebujete?  Väčšinou tomu nasvedčuje viacero príznakov, ktoré môžete na kvalite vašej vody spozorovať...

Čítať viac
awblog/vyhradni-distributor-filtrov-na-vodu-atlas-filtri.jpg

Snažíme sa neustále rozširovať našu ponuku produktov, a preto sme začali spolupracovať s talianskou spoločnosťou Atlas Filtri, ktorá sa zaoberá úpravou vody od roku 1975. Stali sme sa distribútorom filtrov na vodu Atlas Filtri, čo znamená, že už čoskoro nájdete širokú škálu týchto produktov na našom e-shope.

Čítať viac