Filtrácia chlóru vo vode

Kategórie
 
 
 
Filtrácia chlóru vo vode
Doprava ZADARMO nad 70€
 
 
Filtrácia chlóru vo vode
MERANIE TVRDOSTI VODY ZDARMA
 
 
 
 
Filtrácia chlóru vo vode

ChlórChlór je bežným a účinným prostriedkom na dezinfekciu a úpravu vody, spoľahlivo dokáže zneškodniť baktérie a vírusy, zabraňuje vzniku a šíreniu ochorení, no má aj svoje negatívne stránky – ide o dvojsečnú zbraň, ktoré nám nie len prospieva, ale na druhej strane i podstatne škodí. Preto je v niektorých vyspelých krajinách jeho používanie obmedzené a viaceré organizácie na ochranu zdravia apelujú, aby bolo chlórovanie pitnej vody úplne zakázané.

V malom množstve nie je chlór pre naše zdravie závadný, avšak problém nastáva pri jeho styku s inými látkami, ktoré sa vo vode bežne nachádzajú. Následkom toho sa začína správať veľmi toxicky a začínajú sa tvoriť toxíny – trihalometány (THM), ktoré sa spájajú so vznikom a zhoršením stavu viacerých ochorení, ako napríklad astma, ekzémy, ale aj srdcové choroby, navyše ide o karcinogénne látky.(1)

  Chlór vo vode

Nebezpečenstvo nepredstavuje len samotné pitie vody s vysokým obsahom chlóru, ale zdravie je ohrozené i pri bežných hygienických úkonoch, ako je napríklad sprchovanie – pri sprchovaní prijmeme do tela približne rovnaké množstvo chlóru, akoby sme vypili 3 – 4 litre chlórovanej vody. Nejde len o príjem chlóru cez pokožku, ale pri sprchovaní horúcou vodou sa uvoľňujú aj jeho výpary, ktoré vdychujeme, s čím následne súvisia mnohé problémy dýchacej sústavy. Odporúča sa preto hneď po dosprchovaní miestnosť vyvetrať. Najlacnejší dostupný variant - filter na chlorovanú vodu, predstavuje špeciálna sprchová filtračná hlavicaktorá aspoň čiastočne ochráni telo pred nebezpečenstvom chlóru.

Uhlíkový filter

Nanešťastie, zatiaľ nie je možné chlór nahradiť žiadnou inou vhodnou látkou na úpravu a dezinfekciu vody s podobnou účinnosťou. Aj keď bolo navrhovaných niekoľko látok (ozón, jód, oxid chloričitý a iné), ktoré majú taktiež silné oxidačné a dezinfekčné schopnosti, avšak stále je potrebný podrobnejší výskum, aby mohli byť použité ako úplná náhrada chlóru na úpravu vody.(2) Na jednej strane je teda chlór momentálne nenahraditeľnou formou dezinfekcie, na druhej strane nám ale podstatne škodí. Pokiaľ používate dechlórovanú vodu, odporúčame vám použiť UV lampy na vodu, ktoré zabezpečujú následnú dezinfekciu vody. Tie nie je možné použiť pri centrálnych zdrojoch vody, pretože voda následnej prechádza potrubím, v ktorom sa do nej aj tak dostávajú škodlivé látky a nečistoty. 

Ak sa chcete chlóru vo vašej vode zbaviť, postačí na to základný uhlíkový filter na vodu, ktorý obsahuje uhlíkovú vložku – uhlík aktívne zachytáva až 99% voľného chlóru a jeho zlúčenín. Obľúbené sú uhlíkové filtre Cintropur, pri ktorých sa nemení filtračná vložka, ale zákazník si doň môže sypkú uhlíkovú náplň sám jednoducho naplniť. Takáto forma uhlíkového filtra má navyše vyššiu účinnosť, je kvalitnejšia, a aj napriek tomu, že počiatočné náklady sú vyššie ako u lisovaných vložiek, neskôr sa vám táto investícia vráti.  

Na 100% filtráciu chlóru z pitnej vody odporúčame použiť filtre na báze reverznej osmózy.

Pokiaľ máte záujem o úplne odstránenie chlóru v celej prevádzke je nutné použiť potrubné filtre s vyšším prietokom a uhlíkovou vložkou. Filtre sú na prírodnej báze (aktívne uhlie) a nielenže úplne odstránia chlór a jeho škodlivé zlúčeniny, taktiež výrazne upravia chuť a vôňu vody.

Zdroje:
(1) Dokument West Virginia University: What are trihalomethanes?
(2) Dokument Národná akadémia vied, Washington: Drinking Water and Health
 
 
 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia