Odstránenie železa a mangánu z vody

Kategórie
 
 
 
Odstránenie železa a mangánu z vody
Doprava ZADARMO nad 70€
 
 
Odstránenie železa a mangánu z vody
COVID-19
 
 
 
 
Odstránenie železa a mangánu z vody

Jedným z najčastejších problémov týkajúcich sa pitnej i úžitkovej vody zo studní a vrtov je to, že v nej nájdeme prekročené limity železa a mangánu. Pokiaľ používate vodu z vodovodu, nemusíte sa týmto problémom zaoberať, keďže tá je upravená podľa stanovenej normy a tieto látky v nej nesmú presiahnuť normy 0,2 mg/l (železo) a 0,05 mg/l (mangán). Prítomnosť železa a jeho zlúčenín nemá na naše zdravie výrazný negatívny vplyv, v tomto prípade ide prevažne o hygienické a technologické závady, ktoré môže tento problém spôsobiť. Ak sa im chcete vyhnúť, ideálnym riešením je úprava vody prostredníctvom filtra na odželeznenieniektoré z nich zároveň vodu aj zmäkčujú a tým pomáhajú predchádzať ďalšiemu závažnému problému, ktorým je tvrdá voda.

Železo vo vode

Prejavy železa a mangánu vo vode:

Železo

- usadeniny v potrubí, bojleroch a spotrebičoch,
- zašpinené prádlo pri praní,
- zmena farby vody dohneda a pach vody po železe,
- zmena chuti vody (pri koncentrácii železa v pomere približne 0,8 mg/l a viac začína byť chuť „kovová“),
- mastné škvrny na povrchu vody či čierne usadeniny sú prejavom prítomnosti mangánu vo vode.

Problémy spôsobujúce železo a mangán vo vode:

Ako sme už spomínali v úvode, pre človeka nie je samotné železo škodlivé, do kontaktu s týmto prvkom prichádzame dennodenne a tvorí i súčasť ľudského organizmu. Niektoré vykonané zahraničné štúdie(1), ako aj Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky však upozorňujú, že vo väčšom množstve môže spôsobiť ťažkosti s pečeňou,  slezinou a zhoršenie krvotvorby. Pri prítomnosti mangánu nad limit hrozí poškodenie nervového systému či pankreasu.

Železitá voda môže tiež výrazne skrátiť životnosť zariadení. Takto znečistená voda spôsobuje usadeniny a následne koróziu, čo vedie k vyšším nákladom na prevádzku, kúrenie a v neposlednom rade k zničeniu spotrebičov. Preto by hodnoty látok nemali prekročiť stanovené limity:

Limity železa a mangánu vo vode

S našimi prístrojmi vieme odstrániť železo až do hodnôt 15 mg/l, prípadne mangán až do hodnoty 5 mg/l. Je takmer zaručené, že vo vode so zvýšeným obsahom železa a mangánu sa objavia i rôzne baktérie, pre ktoré je takéto prostredie živnou pôdou. Dajú sa však odstrániť viacerými spôsobmi, napríklad nainštalovaním UV lampy na vodu.

 

Odželezňovač vody AQ BNTSpôsoby odstránenia železa a mangánu z vody:

Na začiatok je potrebné do filtra na odželeznenie zainvestovať síce vyššiu sumu, no na druhej strane majú veľmi nízke prevádzkové náklady na rozdiel od iných zariadení. Takýto filter funguje na báze oxidácie, ktorá železo vo vode mení z rozpustnej iontovej formy na nerozpustnú, pevnú formu odstrániteľnú filtráciou či inými vhodnými mechanickými procesmi. V poslednej dobe sa nám najviac osvedčili prístroje Waterboss, ktoré spoľahlivo odstránia extrémne hodnoty železa a mangánu a zároveň dokážu vodu aj zmäkčiť.  

S čistou vodou bez zvýšeného obsahu železa či iných nežiadúcich látok ušetríte nie len za údržbu a opravu vodného zariadenia, ale pred skorým poškodením chráni aj všetky vaše spotrebiče.

Zdroje:
(1) Dokument WHO - Iron in Drinking-water

Button železo a mangán vo vode

 
 
 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia