FAQ - Často kladené otázky

Kategórie
 
 
 
FAQ - Často kladené otázky
Doprava ZADARMO nad 70€
 
 
FAQ - Často kladené otázky
MERANIE TVRDOSTI VODY ZDARMA
 
 
 
 
FAQ - Často kladené otázky

Úprava vody - všeobecné pojmy

1.) Čo je to osmóza?

Osmóza je prirodzená vlastnosť každej živej bunky. Jedná sa prenikanie molekúl vody H2O (rozpúšťadla) cez polopriepustnú membránu. Všetky bunky živých organizmov majú takéto polopriepustné membrány cez ktoré voda s nižšou hustotou prenáša živiny do buniek s vyššou hustotou vnútrobunkovej tekutiny. Princíp osmózy zabezpečuje väčšinu životne dôležitých procesov vo vnútri bunky, čo umožňuje ich existenciu.

2.) Čo je to reverzná osmóza?

Obrátený princíp osmózy využitý a poskladaný tak, že vznikol najdokonalejší filter na vodu. Podrobnejšie vysvetlenie nájdete na našom blogu Čo je reverzná osmóza.

3.) Čo je to tvrdá voda?

Ide o vodu, ktorá obsahuje zväčené množstvo rozpusteních solí vápnika a horčíka. Takáto voda vytvára veľmi škodlivý vodný kameň.

4.) Ako určiť tvrdosť vody?

Tvrdosť vody je možné vyčítať z rozboru vody. Rozbor vody je dostupný aj na stránkach vašej vodárenskej spoločnosti, pokiaľ máte obecný vodovod. Avšak v prípade studní alebo vrtov je potrebné si takýto rozbor dať vykonať v laboratóriu. My vám odporúčame zmerať tvrdosť vody nemeckými kvapkami, ktoré vám ukážu hodnotu v nemeckých stupňoch s minimálnou odchylkou. Tvrdosť vody v rozbore vody nájdete v jednotkách mmol/l. 1 mmol/l = cca 5,6 °dH(nemeckých stupňov).

Tvrdosť vody - tabuľka

5.) Aká je tvrdosť vody na Slovensku?

Mapa tvrdosti vody na Slovensku

6.) Čo je to predfiltrácia?

S pojmom predfiltrácia sa často môžete stretnúť pri systémoch reverznej osmózy. Predfiltrácia sa tu používa kvôli ochrane osmotickej membrány, kedže samotná membrána je veľmi jemná a citlivá, tak by pri jej samotnom použití by došlo k jej veľmi rýchlemu poškodeniu, dokonca prederaveniu. Predfiltráciu tu predstavujú mechanické filtre a filtre s aktívnym uhlím, ktoré vyčistia-predpripravia vodu dostatočne na následne použitie jemnej membrány.

Predfiltráciu používame aj pri filtrácii vody zmäkčovačmi vodyodželeznovačmianexovými filtramiUV lampou, kedže taktiež hrozí poškodenie zariadení mechanickými nečistotami a to hlavne pri studničných vodách. Zákazníkom odporúčame mechanickú potrubnú predfiltráciu zariadeniami, ktoré nájdete TU.

7.) Čo je to postfiltrácia?

Tento pojem sa používa pri systémoch reverznej osmózy, kedže filtrácia cez membránu je pomalá a voda sa následne ukladá do zásobnika, je vhodné po tomto procese aby voda prešla ešte cez uhlíkový filter, ktorý ho zbaví prípadnej nežiaducej chuti a zápachu odstátej vody.

 

Úprava vody - technické informácie

1.) Je montáž a doprava zahrnutá v cene?

Áno, pri reverzných osmózach Aquatip je v cene montáž aj doprava kdekoľvek na Slovensku. Pri menších produktoch si účtujeme malé poplatky za dopravu, poprípade montáž.

2.) Ako si zariadenie namontujete?

Zariadenie vám vieme kdekoľvek na Slovensku nainštalovať, keď vám to bude vyhovovať našimi kvalifikovanými a skúsenými servisnými technikmi. Ďalšia možnosť je inštalácia vodárom, ktorého si sami zoženietie. Každý vodár by nemal mať problém nainštalovať akékoľvek naše zariadenie.

3.) Koľko stojí montáž?

Individuálne. Pri reverzných osmózach (s výnimkou Aquatip) je to približne 100-150 €, záleži od množstva spotrebovaného materiálu. Pri zmäkčovačoch vody to je okolo 200-250€, cena závisi hlavne od miesta inštalácie. Musíte si uvedomiť, že pokiaľ je ťažký prístup, miesto montáže a náš technik bude musieť celý deň vysekávať miesto do kuchynskej linky, cena sa navýši. :)

4.) Aká je čakacia doba na produkty?

Zväčša maximálne 2 pracovné dni, pokiaľ pri produkte svieti "Skladom". Avšak ponúkame aj iné, špecifické produkty, na ktoré je čakacia doba individuálna. Stači nás kontaktovať a my vám odpovieme čo najpresnejšie.

5.) Aká je záruka na naše zariadenia?

Dvojročná. Pri reverzných osmózach Aquatip doživotná. Pri niektorých zmäkčovačoch vody, ktoré sami namontujeme ponúkame záruku až 5 rokov!

6.) Je pri produktoch dodávaný návod na spustenie a obsluhu?

Samozrejme, pri každom z našich produktov vám dodáme čo najpresnejší návod na použitie v slovenskom jazyku.

7.) Viete si zariadenia pred kúpou prezrieť v kamennom obchode?

Áno, všetky zariadenia skladom si viete pozrieť u nás na prevádzke v Žiline. Reverzné osmózy Aquatip si môžete prezrieť v jednej z mnoha našich prevádzok po Slovensku. Stačí nás kontaktovať.

8.) Koľko stojí doprava tabletovanej soli?

Individuálne, kedže naši technickí pracovníci sú dennodenne v každom kúte Slovenska, viete sa s nami dohodnúť na doprave, a za minimálny poplatok vám dopravíme aj niekoľko stokilogramové balenia. Stačí nás kontaktovať.

9.) Prečo sú odželezňovače vody a anexové filtre oproti zmäkčovačom vody drahšie a pritom vyzerajú identicky?

Áno, je pravda, že zariadenia vypadajú identicky ako zmäkčovače vody. Rozdiel je však vo vnútri, odželezňovače vody alebo anexové filtre majú v sebe špeciálnu zmes, ktorá je omnoho drahšia ako klasická katexová zmes, ktorá sa používa v zmäkčovačoch vody. 

 

Úprava vody - zmäkčovače vody

1.) Aká je životnosť náplne (katexu, anexu) v zariadení?
Približne 8 až 10 rokov.

2.) Čo je potrebné pri montáži zmäkčovača vody?
Kanalizačný odtok na odpadovú vodu a elektrickú zásuvku. Prípadne si pozrite jednoduchú ilustráciu montážeV prípade, že nemáte obecný vodovod, ale studničnú vodu je potrebné nainštalovať pred zariadenie mechanický filter.

3.) Ako vybrať vhodný prietok (veľkosť zariadenia)? 
Tu nastáva zväčša veľká dilema pri výbere veľkosti zariadenia. Zákazníci často merajú priemernú mesačnú alebo dennú spotrebu. Tento údaj je však irelevantný. Pri výbere je najpodstatnejšie zohladniť maximálny možný okamžitý prietok. To znamená, že pokiaľ sa vám stáva, že máte viac odberov vody v objekte súčasne (2 sprchy+práčka+umývanie riadu) je potrebné siahnuť po väčšom zariadení. V prípade bežnej spotreby (4-členná rodina) vám vystačia zariadenia s prietokom do 1,5 m3. V prípade malých prevádzok (kaviárne, pizzérie) je táto hodnota ešte nižšia. Ďalší fakt, ktorý je potrebné zohladniť je regenerácia, ktorá je vysvetlená nižšie. V prípade, že zariadenie nestíha, potečie vám upravená voda avšak so zníženým tlakom.

4.) Ako je to s regeneráciou zariadenia, resp. čo je to regenerácia?
V zmäkčovači vody je potrebné, aby sa katex po určitom množstve vody regeneroval práve tabletovanou soľou, pri automatických elektrických systémoch to zväčša zariadenie spraví v noci. Regenerácia trvá 1-2 hodiny, ale čo je najdôležitejšie: počas regenerácie zariadenia tečia neupravená(tvrdá) voda, čiže je potrebné zvážiť pri výbere aj možnosť, že ak budete mať cez deň často vysokú pravidelnú spotrebu vody, tak zariadenie bude potrebovať zregenerovať počas dňa, čo môže byť nepríjemné. Vtedy je potrebné pouvažovať nad väčšími zariadeniami s väčším množstvom živice. Najväčší faktor, ktorý ovplyvňuje množstvo prefiltrovanej vody medzi regeneráciami je tvrdá voda. Čím tvrdšia voda, tým menšie množštvo prefiltrovanej vody medzi regeneráciami. Čiže je potrebné zväžiť pri veľmi zväčšenej tvrdosti vody, väčší zmäkčovač vody s väčším obsahom katexu.

5.) Aká je obsluha, údržba zariadenia?
Prakticky žiadna. Jediná povinnosť je pravidelné doplňovanie tabletovanej soli do zariadenia.

6.) Je bypass zahrnutý v cene zmäkčovača vody?

Áno. Bypass (pripojenie) je dodávané v cene ku každému zmäkčovaču vody v našej ponuke.

 

Úprava vody - reverzná osmóza

1.) Ako funguje reverzná osmóza?

Reverzná osmóza funguje na princípe veľmi jemnej osmotickej membrány s priepustnosťou 0,0001 mikrónu. Táto priepustnosť je menšia ako najmenší vírus, či baktéria. To znamená, že cez reverznú osmózu sa tieto znečistenia do vody nedostanú. Reverzná osmóza odstráni z vody mechanické sedimenty, chlór a jeho zlúčeniny, vodný kameň, baktérie a vírusy, ťažké kovy a podobne. Reverzná osmóza má až 99% úspešnosť pri odstraňovaní všetkých látok vo vode.

Systém reverznej osmózy sa nazývy preto, lebo je potrebné vody pred filtráciou cez membránu pripraviť. To znamená, že pred vstupom do jemnej membrány voda preteká cez sedimentačné a filtre s aktívnym uhlím. Tu sa odstránia nečistoty väčšie ako 1 mikrón, poprípade chlór a ťažké kovy.

Podrobnejšie informácie o každom stupni pri jednotlivých reverzných osmózach nájdete v popise, pri každom produkte. Prezrite si naše produkty v katalógu reverzných osmôz.

2.) Aká účinná je reverzná osmóza, resp. čo všetko dokáže odstrániť?

Látka vo vode    Mechanický filter       Aktívne uhlie       Iontomenič (katex+anex)       UV lampa       Destilácia       Reverezná osmóza   
Vodný kameň (Ca+) X  X  ✓  X  ✓  ✓
Vodný kameň (Mg+) X  X  ✓  X  ✓
Ťažké kovy X  X    X  ✓
Organické znečistenie X  ✓  X  X  ✓
Pesticídy a herbicídy X  ✓  X  X  ✓  ✓
Chlór X  ✓  X  X  ✓  ✓
Draslík X  X  ✓  X  ✓  ✓
Sulfáty X  X  ✓  X  ✓  ✓
Nitráty X  X  ✓  X  ✓  ✓
Chloridy X  X  X  X  ✓  ✓
Baktérie a vírusy X  X  X    ✓  ✓
Sediment  ✓  X  X  X  ✓  ✓
Azbest  ✓  X  X  X  ✓  ✓

 

3.) Aký je potrebný tlak pre správne fungovanie reverznej osmózy?

Drvivá väčšina reverzných osmôz pracuje pri štandardnom tlaku 4-8 bar. Pri menšom tlaku ako 4 bar odporúčame externé elektrické čerpadlo . Pri tlaku menšom ako 3 bar je použitie tohto čerpadla pri systémoch reverznej osmózy nevyhnutné.

4.) Ako zmerať tlak vo vodovodnom potrubí?

Barometrom. Tento prístroj môžete kúpiť takmer v každom vodárskom, inštaláterskom obchode. Stojí približne 5 €. Barometer pripojíte na sprchovú hlavicu, poprípade vodovodný kohútik a pustíte vodu.

5.) Aký je pomer upravenej vody a vody odpadovej pri reverznej osmóze?

Veľmi individuálne. Konkrétny pomer závisi od parametrov:

  • teplota vody
  • vstupný tlak vody
  • celková mineralizácia vody
  • tlak v zásobniku
  • prítomnosť EKO alebo permeat pumpy

Kedže osmotická membrána potrebuje neustále preplachovanie, tak vzniká odpadová voda. V praxi sme u klientov v minulosti dosahovali pomer upravenej a odpadovej vody až 1:15, takéto pomery boli u značne znečistenej vody. Po namontovaní kvalitnej EKO pumpy sa tento pomer znížil na 1:3 až 1:5. Pri permeat pumpe sme dosiahli podobných výsledkov. Dnes už zákaznikov odporúčame výhradne prístroje Aquatip EKO alebo k lacnejším reverzných osmózam externú permeat pumpu.

6.) Je potrebný mineralizátor pri úprave vody reverznou osmózou?

Tu sa názory odbornej verejnosti líšia. My sa prikláňame na stranu, že nie nepotrebujete. Samozrejme ponúkame vám možnosť tento minerál zapojiť/odpojiť.

8.) Ako často je potrebné meniť filtračné vložky do reverznej osmózy?

Záleži od znečistenia vody a množstva prefiltrovanej vody. No najneskôr každých 10 mesiacov. Pri servise reverzných osmôz Aquatip nás kontaktujte. Pri reverzných osmózach Aquafilter si môžete kúpiť náhradné filtračné vložky tu.

9.) Ako často je potrebné meniť membránu do reverznej osmózy?

Záleži na kvalite membrány a znečistení vody. Pri reverzných osmózach Aquatip nám membrány vydržali aj vyše 10 rokov. Pri Aquafiltroch to je približne 1-3 roky.

10.) Je potrebné reverznú osmózu dezinfikovať?

Reverzná osmóza prefiltrováva vírusy a baktérie. Odporúčame dezinfikovať reverznú osmózu minimálne každých 10 mesiacov. Mesačne meníme vložky, dezinfikujeme, udržujeme našim zákaznikom stovky reverzných osmôz. Pridajte sa k spokojným klientom a nechajte vašu reverznú osmózu v našich rukách. Kontaktujte nás.

11.) Je voda z reverznej osmózy naozaj zdravá?

ÁNO. Prečo sa dočítate napríklad na našom blogu.

12.) Je voda z reverznej osmózy vhodná pre deti a kojencov?

ÁNO. Prečo sa dočítate napríklad na našom blogu.

 
 
 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia