Kategórie
 
 
 
SK bocny banner 428x667
CHCETE PORADIŤ?
 
 
2 bezplatne meranie tvrdosti vody
Meranie tvrdosti ZADARMO
 
 
 
 
Baktérie vo vode

 

Rozbor vodyAj keď na prvý pohľad môže vaša voda vyzerať čisto a zdravo, nemusí tomu tak vždy byť. Je totiž ideálnym prostredím pre množenie mikroorganizmov, baktérií, kolónií a vírusov rôznych druhov od menej nebezpečných až po tie, ktoré nám dokážu spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti a choroby. Prevenciou pred mikrobiologickým znečistením je najmä vhodná úprava vody a dostatočná údržba vodného zdroja.

Týmto problémom sú najčastejšie ohrozené domáce studne, najmä tie, ktoré sú v blízkosti nesprávne uzavretých septikov či hospodárskych prevádzok. Baktérie a vírusy sa však jednoducho dostanú kamkoľvek, preto je dôležité nezabúdať na pravidelnú kontrolu kvality vody - najjednoduchším riešením je požiadať o rozbor vody.

Príznaky mikrobiologického znečistenia vody

Ako sme už spomínali, prítomnosť baktérií vo vode, ktorú dennodenne používame, môže mať negatívny dopad na naše zdravie. Medzi základné príznaky kontaminácie vody baktériami a vírusmi patria napríklad bolesti hlavy, žalúdočné problémy, zvracanie, hnačky, zimnica a ďalšie. 

baktérie vo vode

Typy baktérií nachádzajúcich sa vo vode:

Koliformné baktérie

Baktérie E. Coli

Najčastejšími baktériami vyskytujúcimi sa vo vode sú koliformné, z ktorých ide prevažne o druh Escherichia Coli. Do vodného zdroja sa môžu dostať buďto sekundárnou kontamináciou, ale môže ísť aj o slabé zdravotné zabezpečenie či iné nedostatky v ochrane a úprave vody. Baktéria E. Coli je črevného pôvodu a mimo telo je schopná existovať len krátko.  Je často zdrojom infekcií, nevoľností ale aj dlhodobých zdravotných problémov. Jej výskyt vo vode poukazuje na to, že bola čerstvo znečistená fekálnym odpadom - pre koliformné baktérie vo vode určenej na ľudskú spotrebu platí podľa nariadenia vlády SR nulový limit. 

Baktérie enterokoky

Enterokoky

Ďalšími indikátormi čerstvého fekálneho znečistenia vodného zdroja sú enterokoky (názov z gréckeho enteron, čo znamená črevo). Pre enterokoky vo vode platí rovnaký limit ako u koliformných baktérií – neprítomnosť minimálne na 10 ml v prípade individuálneho zásobovania a na minimálne 100 ml, ak ide o hromadné zásobovanie. Na rozdiel od koliformných baktérií je však na ich zneškodnenie potrebná podstatne vyššia dávka chlóru.  

Baktérie Legionella Pneumophila

Legionella Pneumophila

Nebezpečnou baktériou, ktorá by sa nemala nachádzať vo vodnom zdroji, je aj Legionella Pneumophila. Často sa usádza na vnútorných stranách a kútoch vodovodného potrubia, k jej výskytu a šíreniu prispieva nízka teplota výtokových ciest (najlepšie sa rozmnožuje pri teplote od 30°C), nízky tlak vody, nedostatočná údržba, ošetrovanie rozvodov a množstvo ďalších faktorov.

Baktérie Pseudomonas

Pseudomonas

Hrozbu pre zdravie človeka predstavujú aj baktérie Pseudomonas, najmä Pseudomonas aeruginosa, spôsobujúce nebezpečné infekcie končiace až smrťou. Vďaka tomu, že sa dokáže ľahko prispôsobiť prostrediu, je veľmi rozšírená a odolná, dokonca i voči antibiotikám typu penicilín.

 

Možné riešenia odstránenia baktérií a vírusov z vody:

Na odstránenie mikrobiologického znečistenia z vodných zdrojov sa používajú chemické a fyzikálne metódy. Za účinnú a nízkonákladovú metódu sa považuje najmä dezinfekcia vody pomocou chlóru a jeho zlúčenín (chlórdioxid – oxid chloričitý, chlórnan sodný, chlórnan vápenatý), ktorý spoľahlivo eliminuje nebezpečné baktérie a vírusy, no na druhej strane je vo väčšom množstve škodlivý pre naše zdravie, či už v podobe samotného pitia vody alebo jeho vdychovania pri sprchovaní. Aj napriek tomu, že bolo k tejto téme publikovaných niekoľko zahraničných štúdií(1) potvrdzujúcich škodlivé účinky chlóru a jeho prepojenie s alergiami, imunitnými problémami či dokonca rakovinou, na Slovensku sa dodnes pri dezinfekcii vody používa. Medzi chemické metódy zaraďujeme aj použitie ozónu, ktorý má oproti chlóru niekoľko výhod – je 200 krát účinnejší, vo vode stabilnejší a taktiež lepšie odstraňuje zafarbenie a pach vody. Z fyzikálnych metód sa považuje za najúčinnejšiu UV sterilizácia pomocou UV lampy, ktorá prirodzene dezinfikuje pretekajúcu vodu prostredníctvom ultrafialového žiarenia s vlnovou dĺžkou 253,7 mm schopného zneškodniť až 99% baktérií a vírusov nachádzajúcich sa vo vode. Výhodou tejto metódy je, že celý proces prebieha bez použitia chemických prípravkov – nie len že ide o ekologické riešenie, ohľaduplné k životnému prostrediu, navyše získate zdravú, čistú, bezpečne a účinne dezinfikovanú vodu bez zbytočného zásahu do jej kvality.

Schéma zapojenia UV lampy


Ekologickým riešením problému mikrobiologického znečistenia vody je aj filter na báze reverznej osmózy. Pod pojmom reverzná osmóza rozumieme univerzálny vodný filter, ktorého princíp je založený na použití membrány podobnej bunkovej stene (jej póry majú veľkosť len 0,0001 µm – na porovnanie veľkosť ľudského vlasu je 100 µm), cez ktorú sa dostanú vďaka svojim malým rozmerom len molekuly vody. Žiadne iné látky a nečistoty nie sú cez tento extrémne jemný filter prepustené, takže výsledkom je dokonale čistá voda. Viac o fungovaní takéhoto filtra sa dočítate na blogu v článku Prečo je reverzná osmóza najlepší filter na vodu

 

Zdroje:

(1) Dokument The Negative Health Effects of Chlorine

Prezrite si ponuku UV lámp

 
 
 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia