Viac ako 90% balených vôd obsahuje plastové častice

Kategórie
 
 
 
Viac ako 90% balených vôd obsahuje plastové častice
Doprava ZADARMO nad 70€
 
 
Viac ako 90% balených vôd obsahuje plastové častice
Meranie tvrdosti vody zadarmo
 
 
 
 
21.05.2018

Začiatkom minulého mesiaca sme zverejnili článok o mikroplastoch vo vode, ktoré znečisťujú nie len moria a oceány, ale boli zistené aj vo vzorke pitnej vody zo Slovenska. Za posledné týždne sa táto téma stala ešte aktuálnejšou, čo je pravdepodobne následkom testov balených vôd neziskovou organizáciou Orb Media. Podľa vykonanej štúdie viac ako 90% testovaných balených pitných vôd obsahovalo určitú formu mikroplastov.

Mikroplasty v balených vodáchZačiatkom minulého mesiaca sme zverejnili článok o mikroplastoch vo vode, ktoré znečisťujú nie len moria a oceány, ale boli zistené aj vo vzorke pitnej vody zo Slovenska a ďalších krajín sveta. Za posledné týždne sa táto téma stala ešte aktuálnejšou, čo je pravdepodobne následkom testov balených vôd neziskovou organizáciou Orb Media. Podľa vykonanej štúdie viac ako 90% testovaných fliaš balenej pitnej vody obsahovalo určitú formu mikroplastov.

 


Problémom sa zaoberá WHO

Výsledkami sa zaoberá už aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá v tomto období skúma riziká spojené s konzumáciou takto znečistenej vody. K téme sa vyjadril Bruce Gordon z WHO:

"Keď premýšľame o zložení plastu, či v ňom môžu byť toxické látky, musíme venovať pozornosť tomu, do akej miery môžu byť prenášané do ľudského tela a čo vlastne môžu v našom tele plastové časti spôsobiť. Takýto výskum zatiaľ neprebehol. Obvykle máme daný bezpečný limit, ale aby sme ho mohli brať za bezpečný, musíme vedieť, či a ako sú tieto veci nebezpečné." (1)

 

Výrobcovia priznali obsah plastov v ich produktoch

Z celkového počtu 259 testovaných fliaš z rôznych krajín bolo podľa štúdie len 17 bez plastových častíc. Išlo o 11 rôznych značiek balených vôd, medzi nimi napr. Aquafina, Epura, Nestlé Pure Life či Evian dodávaná aj do našich obchodných reťazcov. Organizácia Orb Media uvádza, že v priemere bola zistená koncentrácia až 314,6 plastových častíc na každý liter predávanej vody.

Voda balená v plastových fľašiach

Niektoré z obvinených spoločností spochybnili metódu, ktorou boli zistené plastové častice v ich balených vodách. Coca-Cola v spojení s výsledkami uviedla pre BBC, že má prísne metódy filtrácie, no uznala, že všadeprítomnosť plastov v životnom prostredí znamená, že sa môžu v minime nachádzať aj v ich vysoko ošetrených výrobkoch. Rovnako aj hovorca spoločnosti Gerolsteiner potvrdil, že nemôže vylúčiť prípadnú kontamináciu vody plastovými vláknami pri procesoch balenia. Spoločnosti Nestlé a Boxed Water sa k zisteniam pre portál The Guardian nevyjadrili. (2)

 

Mikroplast v plastovej fľaši

Najčastejšie išlo o polypropylén

Podľa testov vykonaných vedcami zo Štátnej univerzity New York v obci Fredonia je najbežnejším typom plastu vo vode polypropylén, z ktorého sú vyrábané aj plastové uzávery fliaš. (3) Na ich zistenie bolo použité špeciálne červené farbivo na fluoreskovanie častíc vo vode - farbivo má tendenciu prilepiť sa na povrch plastov, ale nie na väčšinu prírodných materiálov. Na priloženej fotografii môžeme vidieť farebné vlákno mikroplastu nájdené v testovanej fľaši. 
 


Zatiaľ s určitosťou nevieme povedať, do akej miery môžu mikroplasty ovplyvniť naše zdravie. Na druhej strane je ale jasné, že pokiaľ sa problémom plastov vo vode nezačneme zaoberať, čoskoro nimi budeme doslova zaplavení. Pre lepšiu predstavu si stačí pozrieť napríklad toto video.

Zdroje:
1. Testování balené vody na mikroplasty: V testech propadly i ty největší top světové značky, víme které
2. WHO launches health review after microplastics found in 90% of bottled water
3. Microplastic Contamination Is Found in Most Bottled Water
 

Pôvodný článok zo dňa 04. 04. 2018, aktualizovaný dňa 12. 04. 2018

 

...

 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia