5.7.2016 18:21

Vraj "pite zdravú vodu, nápoj z vodovodu"

Často sa stretávame s ľudmi, ktorí neoblomne tvrdia a obhajujú čistú vodu z vodovodu. Sú zásadne proti jej filtrácií a osmotický filter na vodu je pre nich čisté zlo. Súhlasíme s tým, že príroda nám poskytuje kvalitnú pitnú vodu, avšak kvôli ľudskej hlúposti a malichernosti je čistá pitná voda už skôr výnimkou, narozdiel od minulosti. Argumentom pre filtráciu a úpravu vody sú práve látky, ktoré sa do vody dostanú zo zdrojov, o ktorých si môžete prečítať nižšie. Kvalitný filter na vodu na báze reverznej osmózy neslúži len na odstránenie chlóru, ale takisto na stovky ďalších preukázateľne karcinogénnych a mutagénnych látok. Zaujímavosťou je taktiež to, že na Slovensku sa rozbor vody vykonáva na desiatky základných látok spolu s mikrobiologickou kvalitou vody, avšak v USA sa pitná voda testuje na viac ako 1500 škodlivých látok! Prečítajte si viac o jednej z najväčších skládok chemického odpadu na Slovensku, ktorá je veľkou hrozbou pre naše budúce generácie.


 

Milan SindlerMilan Šindler sa pred štyrmi rokmi stal predsedom dozornej rady BVS (Bratislavskej vodárenskej spoločnosti), ktorá zásobuje pitnou vodou viac ako trištvrte milióna ľudí. Odvtedy sa dozvedel mnoho o kvalite pitnej vody na Slovensku, možno viac ako chcel. Žitný ostrov, ktorý má prezentovať kvalitu pitnej vody na Slovensku - teda jedno z najväčších bohatstiev našej krajiny vraj nie je to, čo si mnohí myslia. Za všetkým je však opäť ľudská hlúposť. Žitný ostrov by svojou kapacitou vody dokázal zásobovať aj dve naše republiky, má to však jeden háčik. Milan Šindler v rozhovore opisuje svoje zhrozenie. 

Pánovi Šindlerovi sa približne pred dvomi rokmi dostal do rúk materiál, ktorý hovoril o možnej kontaminácií podzemných vôd Žitného ostrova nebezpečnou skládkou CHZJD vo Vrakuni. Podľa odhadov mnohých expertov z nej už vyše 20 rokov tečú do vody stovky chemikálií. Chemické závody Jurija Dimitrova tu totiž v rokoch 1965 až 1979 uskladnili vyše 120-tisíc ton nebezpečného odpadu, pre ilustráciu to je 120 000 000 kg odpadu uskladneného v dĺžke viac ako kilometer v oblasti vyschnutého ramena Malého Dunaja. Pán Šindler dodáva, že aj napriek tomu, že to je známe, tak kompetentní ani vláda s tým nič nerobia. Taktiež dodáva, že sa bojí o budúcnosť svojich detí a vnúčat. Rozhodol sa preto zakročiť.

pitna voda zitny ostrov
pitna voda zitny ostrov
pitna voda zitny ostrov

“Nožík sa mi vo vrecku otvára, keď si pomyslím, čo do tejto oblasti vyteká a neďaleko sú štyri vodné zdroje, z ktorých denne pijeme vodu. V prísne chránenej vodohospodárskej oblasti sa nachádza nebezpečná skládka a nikto to nerieši,” hovorí. Keď kontaktoval ministerstvo životného prostredia, doškal sa len posledného prieskumu enviromentálnej záťaže, z ktorého vyplýva, že “zo skládky uniká vyše 440 jedovatých chemických látok. Tie zasahujú 5 kilometrov do Žitného ostrova.” Vraj už v roku 2000 bol vykonaný podobný prieskum, ktorý odporúčal okamžitú sanáciu tejto extrémne nebezpečnej skládky.

Vláda v roku 2010, uznesením číslo 153 schválila sanáciu tejto skládky a to do roku 2015, lenže ministerstvo podľa pána Šindlera doteraz nič nesplnilo a opäť len sľubovalo pred voľbami. Vraj chce vybudovať v praxi niekoľko tisíc ton vážiaci betónový múr zapustený hlboko do zeme okolo celej skládky, teda takzvanú kapsulovitú metódu. Odborníci však ministerstvu odporúčajú aktívnu sanáciu, ktorej sa však s najväčšou pravdepodobnosťou nedočkáme.  

„Situácia je čoraz vážnejšia, lebo keď  ministerstvo 18 mesiacov čakalo na výsledky prieskumu a päť mesiacov na určenie povinnej osoby, kontaminácia nečaká a každý deň pokročí v šírke jedného kilometra  o jeden meter smerom do Žitného ostrova a každú sekundu nonstop vychrlí zo skládky zhruba 7-tisíc litrov kontaminovanej podzemnej vody do tohto husto obývaného, poľnohospodársky a vodohospodársky využívaného priestoru,“ varuje Šindler.

„Podľa Vodného zákona by Slovenská inšpekcia životného prostredia mala okamžite vyhlásiť mimoriadne zhoršenie podzemných vôd v tejto oblasti, vrátane všetkých následných opatrení. upozorňuje Šindler. „Každý rok stúpne výskyt rakoviny v tejto lokalite skoro o desať percent,“ dodáva a v duchu myslí na svoju kolegyňu, ktorá zomrela na rakovinu a na ktorej miesto nastúpil. Žiaľ, do výskumu a najmä sanácie pálčivého problému dlhodobo nikto neinvestuje. Odpovede, ktoré dostal Milan Šindler od kompetentných inštitúcií, sú toho dôkazom.

Vyjadrenia štátnych inštitúcií si môžete prezrieť naskenované na obrázkoch, prípadne v originálnom článku, ktorý nájdete na portáli topky.sk.

 

Prve vyjadrenie
Tretie vyjadrenie
Druhe vyjadrenie 1.cast
Druhe vyjadrenie cast.2

  

Článok bol publikovaný dňa 25.2.2016 na portáli topky.sk, náš blog je len parafráza, respektíve komentár k nemu. Originál nájdete na odkaze: http://m.topky.sk/cl/10/1528473/Najvacsia-kontaminacia-Slovenska--o-ktorej-sa-mlci--Do-pitnej-vody-unika-440-jedovatych-latok

Napísal/a

Marek Skopal

Ďalšie články

awblog/filtracne-kanvice-na-vodu-blog.jpg

Pre ľudí, ktorí hľadajú nízkonákladovú filtráciu vody pre svoju domácnosť, sú ideálnou voľbou filtračné kanvice na vodu. Aktívne uhlie vo vnútri filtra na seba dokáže naviazať škodliviny nachádzajúce sa vo vode, zároveň zvyšuje jej kvalitu a zlepšuje chuť pitnej vody. Viac o výhodách použitia filtračnej kanvice sa dočítate v článku.

Čítať viac
awblog/moddom-veltrh-nabytku-blogovy-clanok.jpg

Pozývame vás na 22. ročník medzinárodného veľtrhu nábytku, bytových doplnkov a interiérového designu, ktorý sa uskutoční v dňoch 18.-22.10. 2017 v Incheba Expo Bratislava. Zúčastníme sa ho aj my, keďže cieľom našej spoločnosti je priniesť do každého bývania kvalitnú čistú vodu.

Čítať viac
awblog/cista-pitna-voda-filter-s-aktivnym-uhlim.png

Čo si predstavíte pod pojmom čistá pitná voda? My nazývame čistou a zdravou vodou takú, v ktorej nie sú obsiahnuté žiadne škodlivé látky a môže tak plniť v ľudskom tele všetky dôležité úlohy, na ktoré je určená. Výborným pomocníkom v boji za čistú vodu je aj aktívne uhlie, vďaka ktorému sa zbavíte škodlivín a navyše získate vodu s výbornou chuťou.

Čítať viac