13.9.2017 11:00

Čistá a chutná pitná voda vďaka filtru s aktívnym uhlím

Čistá pitná vodaPod pojmom čistá voda si môžu ľudia vybaviť čokoľvek - pre niektorých je to tá z vodovodu, ktorá je predsa "kontrolovaná a dostatočne dezinfikovaná", pre iných zase voda balená v plastových fľašiach. My nazývame čistou a zdravou vodou takú, v ktorej nie sú obsiahnuté žiadne škodlivé látky a môže tak plniť v ľudskom tele všetky dôležité úlohy, na ktoré je určená.  


Dôverovať vodárňam alebo používať vlastnú studňu?

V podstate je jedno, čo je zdrojom vody - či je to obecný vodovod alebo studňa, ktorú si svojpomocne vykopete doma na záhrade - pokiaľ je správne filtrovaná, výsledkom bude kvalitná voda vhodná na úžitkové účely aj pitie. To, aký typ filtra na vodu použiť, zistíte jednoducho vďaka analýze, resp. rozboru vody

V prípade, že v domácnosti spôsobuje veľké problémy vodný kameň, je potrebné vodu zmäkčiť. Pokiaľ je meraním zistené, že sa vo vode nachádzajú baktérie alebo vírusy, odporúčame použiť UV lampu na vodu, ktorá účinne zneškodní až 99,99% mikroorganizmov. Výborným pomocníkom v boji za čistú vodu je aj aktívne uhlie, vďaka ktorému sa zbavíte škodlivín a navyše získate vodu s výbornou chuťou.

Aktívne uhlie prečistí vodu od chlóru aj kovov a zlepší jej chuť

Účinky aktívneho uhlia sa využíjvajú v rôznych odvetviach vrátane úpravy pitnej vody. Ide o materiál vyrábaný z uhlia, kokosových a iných orechov, dreva či lignitu. V bežnej domácnosti môžete použiť základný uhlíkový filter na vodu, ktorý z nej účinne odstráni škodlivý chlór a ďalšie látky negatívne vplývajúce na ľudský organizmus.

Uhlíkový filter na vodu CIntropur

Najčastejšie používané sú praktické uhlíkové filtre na vodu Cintropur, v ktorých sa namiesto celej filtračnej vložky (ako tomu býva pri iných typov filtrov) mení len sypká uhlíková náplň. Tá má navyše vyššiu účinnosť a lepšiu absorbciu ako lisované uhlíkové vložky. Okrem toho, že zachytí 99% voľného chlóru a jeho zlúčenín, sa postará aj o úpravu vône a chuti vody. Odstránené sú aj pesticídy a ťažké kovy, ako napríklad olovo. Tento jedovatý kov sa do vody najčastejšie dostáva z olovených potrubí, ktorými voda preteká. Môže spôsobiť chronickú otravu olovom prejavujúcu sa:
     - bolesťami hlavy,
     - črevnými kŕčmi,
     - poškodením obličiek,
     - výkyvmi nálad až depresiou.

Filter s aktívnym uhlím spolu s mechanickým filtrom na vodu odporúčame použiť v rámci predfiltrácie pri každej úprave vody, či už ide o zmäkčenie alebo úpravu pitnej vody. Takáto filtrácia je rovnako súčasťou systému reverznej osmózy. V prípade filtra na báze reverznej osmózy slúži najmä na ochranu molekulárnej membrány. Vysoký obsah chlóru či ďalších kontaminantov vo vode môže totiž spôsobiť jej rýchle zanesenie.

Všetci sme rovnakí, napriek tomu sa normy pre škodlivé látky v pitnej vode líšia

Aj napriek tomu, že boli dokázané negatívne účinky chlóru na ľudský organizmus, nie je táto látka podľa EPA oficiálne považovaná za kontaminant. Je to spôsobené najmä tým, že chlór sa vo väčšine krajín stále používa na dezinfekciu vody (účinne zneškodňuje baktérie, vírusy a iné mikroorganizmy), čo sa v najbližších rokoch pravdepodobne nezmení.

Odporúčané množstvo chlóru v pitnej vode na Slovensku je podľa Nariadenia vlády SR 0,05 - 0,3mg/l. Všeobecne sa však stanovené množstvá látok vo vode v niektorých krajinách odlišujú - aj napriek tomu, že na každý ľudský organizmus predsa tieto škodliviny vplývajú rovnako negatívne. Vyplýva to zo zákona o bezpečnej pitnej vode (SDWA), ktorý povoľuje jednotlivým štátom upraviť a presadiť si vlastné normy pre pitnú vodu, ktoré by však nemali byť menej prísne ako národné normy EPA. Vo väčšine krajín teda tieto limity predstavujú akýsi kompromis medzi ideálnou a prakticky vykonávanou úpravou vody.

Napísal/a

Zuzana Grajciarová

Ďalšie články

awblog/veltrh-coneco-racioenergia-voda-2018.jpg

V dňoch 11. až 14. apríla 2018 sme sa zúčastnili medzinárodného veľtrhu CONECO-RACIOENERGIA-VODA, ktorý sa konal v priestoroch Incheba Expo Bratislava. Pre návštevníkov sme mali pripravenú prehliadku vybraných produktov a na ich otázky odpovedali odborníci na úpravu vody, ktorí sa tejto problematike venujú už roky a vedia poradiť s akýmkoľvek "vodným" problémom. Prezrite si niekoľko fotografií z výstavy...

Čítať viac
awblog/stavebni-veletrhy-brno.png

V dňoch od 25. - 28. 4. 2018 sa v Brne koná stavebný veľrth, ktorý bude zameraný prakticky na všetko ohľadom stavieb a rekonštrukcií. Na výstave môžete nájsť mnoho odborníkov k rôznych oblastí stavebníctva. Príďte sa pozrieť.

Čítať viac
awblog/coneco-blog.png

Aj tento rok sa naša spoločnosť zúčastní veľtrhu CONECO-RACIOENERGIA, ktorý sa uskutoční vo výstavisku Incheba Expo Bratislava. Už v dňoch 11.-14.4. 2018 môžete navštíviť náš stánok. Pozývame vás prezrieť si vybrané produkty z nášho portfólia a prekonzultovať problémy týkajúce sa vody s našimi odborníkmi.

Čítať viac