Kategórie
 
 
 
SK bocny banner 428x667
CHCETE PORADIŤ?
 
 
2 bezplatne meranie tvrdosti vody
Meranie tvrdosti ZADARMO
 
 
 
 

Ako vplýva kvalita vody na zuby

Vodný blog
od Čistá Voda
05.04.2023

Pravidelný pitný režim prispieva k správnej hydratácii celého tela, vďaka čomu organizmus optimálne funguje, pokožka zachováva elasticitu, pleť je bez akné, a dokonca chráni zuby pred zubným kameňom, spôsobujúcim zubný kaz.

Skutočne, aj pitie "obyčajnej" vody do veľkej miery vplýva kvalitu a zdravie zubov. Konzumácia sladených nápojov a nápojov s vysokým obsahom kyseliny spôsobuje poškodenie zubnej skloviny a vyvoláva zvýšenú kazivosť zubov. Riziko poškodenej zubnej skloviny výrazne zvyšuje konzumácia kolových a sladených limonád, ktoré preventívne väčšina zubných lekárov vyradzuje z denného príjmu.

Rovnako, zeleninové a ovocné šťavy oslabujú zubnú sklovinu,kvôli kyslému pH. Ak sa staráme o svoje zuby pravidelne, používame kvalitné zubné pasty, dodržiavame odporúčania dentálneho hygienika, môžeme včas zabrániť ich poškodeniu.

Ako sa vyhnúť zafarbeniu zubov?

Predísť neestetickým fľakom na zuboch  vieme vhodným výberom zubnej pomôcky (zubná kefka, jednozväzková kefka, medzizubná kefka, zubná niť) a pravidelným čistením zubov, v odporúčanej miere - ráno a večer. Správny výber, resp. tvrdosť zubnej kefky je takisto dôležitá, ako aj veľkosť medzizubnej kefky. S vhodnou možnosťou vám poradí dentálny hygienik, ktorého návštevu netreba podceňovať a absolvovať dentálnu hygienu dvakrát za rok.

Zubná sklovina a sladké nápoje

Ovplyvňuje kvalita vody naše zuby?

Jednoducho povedané, áno. Najväčšie problémy spojené s ústnou dutinu zaznamenávame v regiónoch bez prístupu čistej a bezpečnej vody. Nedávna štúdia vykonaná v Indonézii potvrdila, že nedostatok kvalitnej pitnej vody výrazne zvyšuje riziko vzniku zubného kazu. Deti, ktoré pili vodu bez fluóru, s vysokým obsahom mangánu a kyslosti, mali rôzne stupne zubného kazu – najčastejšie pred 10. rokom života. Následné štúdie potvrdili súvislosť medzi kvalitnou vodou a optimálnym zdravím zubov.

Môže minerálna voda poškodiť naše zuby?

Pridanie oxidu uhličitého do bublinkovej vody môže znížiť pH v ústach a vytvárať kyslé prostredie, ktoré môže mierne poškodiť zubnú sklovinu. Vhodnejšia alternatíva sú neperlivé minerálne vody alebo minerálne vody s vyšším pH. Ochutené a prisladzované vody takisto spôsobujú zvýšenie pH hodnôt.

Môže plávanie v bazéne poškodiť zuby, najmä ak je voda chlórovaná?

Áno, chlórovaná voda v bazéne môže spôsobovať zubnú eróziu u plavcov, ktorí majú pravidelný kontakt s touto kyslou vodou. Erózia sa prejavuje ako strata tvrdých zubných tkanív na povrchu skloviny. Dôležité je navštíviť dentálneho hygienika, ktorý pomôže s prevenciou problému a odporučí výber vhodných zubných pomôcok. Existujú štúdie, ktoré skúmajú vzťah medzi plávaním v bazéne a vznikom zubnej erózie u plavcov.

A čo voda z vodovodu?

Zubní lekári odporúčajú uprednostniť pitie vody z vodovodu ako balenú vodu, pretože pomáha odstraňovať zubný povlak, ktorý sa ukladá na zuboch. Malá zmena ušetrí veľké peniaze, ktoré by boli neskôr použité na odstránenie zubného kameňa v kvalifikovaných pracoviskách.

Možno prekvapujúco vyznie informácia, že na ústnu dutinu blahodárne pôsobia minerálne vody s obsahom vápnika, horčíka alebo fosforu. Najväčším dentálnym prínosom vody z vodovodu je fluorid.  Fluorid nevylieči už existujúci zubný kaz, ale pomáha zabrániť vzniku nových kazov. Pitie fluoridovanej vody z vodovodu môže znížiť  výskyt problémov s ústnou dutinou u dospelých a detí o približne 25 %. Podľa zubných lekárov sú tieto minerály dôležité na posilnenie skloviny, ako aj preventívne opatrenie v boji proti zubnému kazu. 

Zubný kaz

Fluorid je považovaný za jednu z účinných zbraní proti zubnému kazu a vhodný ako prevencia zubného kazu. Posilňuje sklovinu a bojuje proti baktériám na zuboch. Fluorid pomáha odstraňovať zubný povlak, ktorý sa tvorí na povrchu zubov, čím zabraňuje šíreniu kazu. To je dôvod, prečo váš zubár pri pravidelných zubných prehliadkach a ošetreniach používa fluorid.

Voda zo studne

Ak je primárny zdroj vody v domácnosti práve studničná voda, netreba zabúdať na pravidelné vykonanie rozboru vody. Väčšina zubných lekárov prihliada na fakt, koľko fluoridu sa nachádza vo vode. koľko fluoridu je vo vode. Malé množstvo nemá žiadny vplyv na ochranu proti zubnému kazu. Naopak, príliš veľké množstvo fluoridu môže viesť k zafarbeniu zubov.

Testovaním vody získate takisto predstavu o prítomnosti ďalších minerálov, vrátane vápnika, horčíka, sodíka a fosforu. Voda z vodovodu je regulovaná a hladiny spomenutých minerálov sú vždy známe, zatiaľ čo na obsah minerálnych látok v studničnej vode pôsobí niekoľko faktorov, ktoré menia ich obsah. Bez odbornej analýzy ich množstvo nevieme odhadnúť. 

Studničná voda je vo všeobecnosti skôr tvrdá voda, s vyšším obsahom minerálov. Za predpokladu, že máte vo svojej studničnej vode optimálnu rovnováhu všetkých týchto minerálov, ide o skutočne lacný a dostupný zdroj vody, ktorý podporuje zdravie ústnej dutiny a chráni zuby.

Slaná voda

Oplachovanie slanou vodou má množstvo potenciálnych výhod - chráni zuby a bojuje proti zlým baktériam. Výplachy ústnej dutiny slanou vodou sa využívali v liečiteľstve, najmä na dezinfekciu, pri bolesti hrdla alebo aj ako náhrada ústnej vody či dokonca zubnej pasty. “Babský recept” je zaužívaný dodnes. Niektorí vedci tvrdia, že slaná voda dráždi sliznice menej ako niektoré komerčné náhrady ústnej vody.

Na druhej strane, slaná voda ukrýva aj negatíva, a to najmä pri používaní jej väčšieho množstva.. Pri zvýšenom množstve soli, či už v jedle, alebo pri oplachovaní, môže dochádzať k opačnému účinku. Zvýšené množstvo jodidu draselného podporuje rast baktérií a navyše dráždi sliznice. 

Soľ a voda

Destilovaná voda

Destilovaná voda prináša podobné riziká ako balená voda, hoci nie všetka balená voda je destilovaná. Hlavný problém, ktorý majú zubári s destilovanou vodou predstavuje zistenie, že všetky.. minerály, vrátane fluoridu sú odstraňované.

Hoci takáto alternatíva zubom neškodí, neprispieva ani k ich ochrane. Ak dávate prednosť destilovanej vode na odstraňovanie kontaminantov, uistite sa, že prijímate dostatok minerálov z potravy, doplnkov výživy alebo skúste začleniť proces remineralizácie pomocou kvapiek, prípadne zabezpečením dodatočného filtra na vyrovnávanie pH, známym ako ionizátor vody.

Voda s citrónom

Voda s citrónom je v mnohých ohľadom doslova zázračný nápoj pre ľudský organizmus, ktorý v sebe skrýva veľké množstvo antioxidantov. Obrátená strana mince ale predstavuje problém pre našu ústnu dutinu a najmä pre naše zuby

Citrón je kyslý a pridanie akéhokoľvek druhu citrusov do vody, popíjanie čerstvo odšťavených štiav po celý deň, môže výrazne ohroziť zdravie zubov. Ph samotnej citrónovej šťavy sa pohybuje v rozmedzí 2 - 2,6; čo môže mať za následok eróziu zubnej skloviny.

Ak sa nechcete vzdať obľúbenej citrónovej vody, skúste ju prijímať len v konkrétnom okamihu počas dňa, kedy vypijete pohár osviežujúceho nápoja naraz, (napríklad ráno po prebudení). Vhodná možnosť je pitie citrónovej vody cez slamku, prípadne “zapiť” kyslý nápoj extra pohárom čistej vody, kvôli redukcii citrónovej šťavy. Odporúča sa piť vlažnú alebo mierne chladnú vodu, aby ste spomalili akékoľvek chemické reakcie, ktoré by mohli nastať a vyvolať eróziu skloviny.

Po vypití citrónovej vody si ihneď vypláchnite ústa neperlivou vodou a počas nasledujúcich 30 minút si NEČISTITE zuby. Kyslosť citróna dočasne zjemní vašu sklovinu.

Voda s citrónom

Zhrnutie:

  • Stav ústnej dutiny a zubov ovplyvňuje kvalita vody.
  • Štúdie zaznamenali, že deti s obmedzeným prístupom ku kvalitnej a bezpečnej pitnej vode majú vyššie riziko vzniku problémov so zubami.
  • Fluoridovaná voda z vodovodu zabraňuje vzniku zubných kazov.
  • Pitie nekvalitnej vody, kyslej vody a vody s vysokým obsahom mangánu, vedie k mnohým zubným problémom.

Nedostatočné pitie vody spôsobuje dehydratáciu, čo môže byť v konečnom dôsledku dôvod menšieho toku slín v ústach, ktorých primárnou funkciou je zmývanie zvyškov jedla v ústnej dutine a ochrana proti baktériám. Menej slín alebo sucho v ústach vytvára ideálne prostredie pre tvorbu baktérií. Pite dostatok vody, aby ste zabezpečili dobrý stav zubov a ďasien na dlhú dobu.

Zdravie ústnej dutiny je niečo, čo máme tendenciu ignorovať, kým nebudeme čeliť vážnym problémom. Pitná voda predstavuje jeden z najzdravších spôsobov, ako si udržať zdravie ústnej dutiny. Pitie fluoridovanej vody bojuje proti zubnému kazu a rovnako posilňuje štruktúru zubov. Navyše, voda podporuje aj remineralizáciu, čím predchádza skorým štádiám zubného kazu.

Reverzné osmózy vyšších stupňov odstraňujú kontaminanty z vody a zachovávajú základné minerály vo vode pre udržanie zdravia vás a celej vašej rodiny. Niektoré druhy reverznej osmózy obsahujú mineralizátor, ktorý v optimálnom pomere dodáva do prefiltrovanej vody minerály, ako: kalcium, magnézium, sodík, draslík. Chcete mať doma zariadenie, ktoré vám zabezpečí prísun čistej zdravej vody, a zároveň zachová váš úsmev zdravý? Neváhajte a kontaktujte nás! Radi a ochotne poradíme každému.

Zdroj: https://eagleharbordentist.com/quality-water-affects-teeth/

 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia