Kategórie
 
 
 
SK bocny banner 428x667
CHCETE PORADIŤ?
 
 
2 bezplatne meranie tvrdosti vody
Meranie tvrdosti ZADARMO
 
 
 
 

Kolaudačný rozbor vody

Vodný blog
od Čistá Voda
11.11.2022

Vo vode sa nachádza množstvo rôznych škodlivých látok, ktoré vo viacerých prípadoch prekračujú stanovené hraničné limity, znižujú kvalitu vody a vyvolávajú rôzne zdravotné komplikácie. Ide o baktérie, vírusy, chlór, mangán, dusitany, dusičnany a iné látky. Jedinú a 100 % záruku pre odhalenie nebezpečných látok vo vode poskytuje rozbor vody. Ideálna voľba je kolaudačný rozbor, ktorý s presnosťou odhalí viac ako...

Vo vode nájdeme rôzne látky, z ktorých drvivá väčšina negatívne ovplyvňuje kvalitu vody. Ide o rôzne druhy kontaminantov - látok ako sú stopové prvky, baktérie, vírusy, dusitany, dusičnany a iné organické a anorganické látky. 

Aplikovaním rozboru vody dokážete odhaliť nebezpečné látky, ktoré znižujú kvalitu vody, ohrozujú zdravie a vode pridávajú status "nevhodná na pitie". Výhoda rozboru spočíva v tom, že z výsledkov vám vieme odporučiť vhodné zariadenie na úpravu vody (vodný filter, reverzná osmóza, zmäkčovač vody a iné).

Kedy vodu považujeme za bezpečnú? 

Zdravotne bezpečná pitná voda neobsahuje žiadne mikroorganizmy, parazity, chemické látky, ani látky, ktoré predstavujú pre spotrebiteľa riziko ohrozenia zdravia, v dôsledku akútneho, chronického či postupného pôsobenia (napríklad otrava arzénom), ktoré sa môže prejaviť až po určitej dobe. 

Okrem chemického a mikrobiologického zloženia by pitná voda mala mať aj vyhovujúce senzorické vlastnosti (farbu, zápach, chuť) a zo zdravotného hľadiska je podstatná jej biologická hodnota, ktorá predstavuje obsah zdraviu prospešných minerálnych a esenciálnych látok, ktoré si organizmus človeka nevie vytvoriť sám (tu spadajú rôzne minerálne látky, ako sú napríklad horčík, vápnik, sodík, draslík a iné).

Základné ukazovatele, podľa ktorých sa hodnotí kvalita pitnej vody a ich limitné hodnoty určuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 247/2017 Z. z.,  stanovujúca podrobnosti o kvalite pitnej vody, kontrole kvality pitnej vody, a inými činnosťami, ktoré sa spájajú s údržbou a zásobovaním pitnej vody. Vyhláška zahŕňa viac ako 70 rôznych ukazovateľov kvality vody, do ktorých spadajú mikrobiologické a biologické, anorganické a organické látky, dezinfekčné prostriedky, rádiologické ukazovatele a podobne. Limitné hodnoty týchto ukazovateľov sú podľa ich zdravotného významu určené ako odporúčaná hodnota (OH), medzná hodnota (MH) alebo najvyššia medzná hodnota (NMH). Najzávažnejšie zdravotné následky môže spôsobiť prekročenie hraničných hodnôt ukazovateľov, ktoré sú limitované najvyššou medznou hodnotou. V takomto prípade, voda musí byť bezodkladne upravená a v žiadnom prípade sa nesmie používať na pitie a prípravu jedál. Do skupiny najnebezpečnejších ukazovateľov patria najmä baktérie, indikujúce čerstvé fekálne znečistenie (Escherichia Coli, Legionella Pneumophila, Pseudomonas a iné). Potom sú to látky ako dusičnany, ťažké kovy (ortuť, arzén, olovo), pesticídy, trihalometány.

Kontaminanty, s ktorými sa najčastejšie stretávame:

Rokmi praxe a pozorným počúvaním našich zákazníkov zisťujeme, čo najčastejšie ohrozuje vodu a ktoré látky vykazujú alarmujúce hodnoty na základe získaných výsledkov rozboru vody. Uvádzame aspoň základné, najčastejšie druhy kontaminantov:

  • Mikroorganizmy - Najčastejšie baktérie, vyskytujúce sa vo vode sú koliformné, z ktorých ide prevažne o druh Escherichia Coli. Odhaliť ich dokáže len rozbor vody. Pri výskyte baktérií vo vode existuje niekoľko možností ich odstránenia - od chemického (s použitím ozónu, chlóru alebo jeho zlúčenín) po fyzikálne (prostredníctvom UV lampy na vodu)
  • Chlór (Cl) - má svoje pozitíva (účinne dezinfikuje a bojuje proti mikroorganizmom), ale aj negatíva (vysoko toxická látka - pri reakcii s inými látkami nachádzajúcimi sa vo vode sa tvoria toxíny THM, okrem toho, samotný chlór vo vode môže spôsobovať nepríjmené kožné alergie, ekzémy, dokonca pri vydychovaní, môže zhoršiť astmu. 
  • Dusičnany (NO3) a dusitany (NO2) - charakteristické najmä pre vody v blízkostí polí a poľnohospodárskych prevádzok. Na ich odstránenie sa používajú filtračné zariadenia s anexovou náplňou
  • Železo (Fe) a mangán (Mn) - látky, ktoré vo vode odhalíte voľným okom - ovplyvňujú farbu, vôňu a chuť. Problém sa najčastejšie týka studničnej vody, teda vody z vlastného zdroja. Pokiaľ používate vodu z vodovodu, nemusíte sa týmto problémom zaoberať - voda je upravená podľa stanovenej normy. 
  • Amónne ióny (NH4+) - predstavujú fekálne znečistenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v blízkosti odpadových vôd alebo pri fabrikách na živočíšnu výrobu. Zároveň, môžu byť výsledkom kontaminácie v dôsledku hnojenia. V kombinácii so zvýšeným množstvom dusitanov v kombinácií s vyšším obsahom organických látok sú signálom nárazovej kontaminácie vody živočíšnym odpadom. Amónne ióny nemajú ohrozujúci vplyv na ľudské zdravie, ale znižujú účinnosť dezinfekcie vody, a zároveň podporujú vznik dusitanov a dusičnanov.
  • Sodík (Na) - do vody sa dostáva najmä pri používaní chemických prípravkov, ktoré slúžia na úpravu vody, ale aj vypúšťaním priemyselných vôd a úpravou cestnej komunikácie (posypy na zimnú údržbu). Pri vyšších koncentráciách spôsobuje zhoršenie chuti a zvyšovanie krvného tlaku.
  • Arzén (As) - vyskytuje sa najmä v lokalitách bývalých banských miest. Predstavuje riziko vzniku viacerých druhov rakoviny – rakoviny kože, močového mechúra, obličiek. Dlhodobé pôsobenie, už v menších množstvách, môže spôsobovať poškodenie kože a ciev.
  • Olovo (Pb) - Olovo je jedovatý, toxický kov, ktorý môže mať za následok dlhodobé zdravotné problémy - do ktorých spadá poškodenie mozgu, nervového systému, červených krviniek a obličiek, najmä u deti a tehotných žien. Olovo sa do pitnej vody dostáva prostredníctvom oloveného potrubia, ktoré sa využívalo do 60-tych rokov minulého storočia.
  • Meď (Cu) - má náleziská ukryté v chybných rozvodov, ktoré sa budovali v minulom storočí. Meď vo vysokých koncentráciách vyvoláva rýchlu reakciu, tá sa prejavuje nevoľnosťou, bolesťou brucha a hlavy, zvracaním, príp. hnačkou a môže vyústiť do dehydratácie organizmu. Pri dlhodobom príjme a najmä u malých detí môže spôsobiť poškodenie pečene a obličiek.
  • Vápnik a horčík (Ca + Mg) - sú dôsledok nadmernej tvrdosti vody, ktorá môže mať vplyv na vznik srdcovo-cievnych ochorení a civilizačných ochorení ako aj rôznych kožných problémov.

Kedy je potrebný kolaudačný rozbor vody?

Plánujete kolaudáciu domu, kde hlavným zdrojom vody bude vlastná studňa alebo vrt? Pred samotnou kolaudáciou budovy je podľa zákona povinnosť majiteľa nehnuteľnosti, vykonať neodkladnú kontrolu kvality pitnej vody, tzn. zabezpečiť certifikovaný rozbor vody, zahŕňajúci fyzikálne, chemické a mikrobiologické merania vybraných ukazovateľov kvality pitnej vody.

Samotný kolaudačný rozbor analyzuje 24 ukazovateľov vrátane mikrobiologického merania kvality vody, ktorým sa určí znečistenie vody od vírusov a baktérií. Pre úspešné skolaudovanie obytného domu alebo budovy je potrebný certifikovaný, platný, kolaudačný rozbor pitnej a úžitkovej vody, nie starší ako 6 mesiacov.

Okrem koludácie je rozbor vody potrebný na odhalenie, či je vaša voda pitná alebo nie, prípadne vám vie pomôcť nájsť najvhodnejší druh filtračného zariadenia, pre zvýšenie kvality vašej vody.

Podmienky pre vykonanie rozboru vody:

  • Lokalita musí byť prístupná autom po spevnenej prístupovej ceste
  • Studňa alebo vrt musí byť dostatočne prečerpaná/ý (pri novom vrte aspoň 3 týždne)
  • Pre odber musí byť v studni/vo vrte inštalované čerpadlo a dostupný výstup - kohútik, hadica, pod.

Ako postupovať?

V prípade záujmu o kolaudačný rozbor pitnej vody nás kontaktujte telefonicky, emailom alebo prostredníctvom kontaktného formulára. Budeme potrebovať vaše údaje: meno, priezvisko, adresa (miesto, kde si prajete rozbor vody aplikovať), telefonický kontakt a email – následne vás bude kontaktovať pracovník laboratória pre naplánovanie odberu vzorky vody. Po prijatí vzorky bude rozbor vody vykonaný v akreditovanom laboratóriu a o jeho výsledkoch vás budeme informovať telefonicky. Následne Vám originál protokolu s výsledkami rozboru príde poštou na vašu adresu. 

Ak niektorý parameter či už mikrobiologického, alebo fyzikálno-chemického rozboru nevyhovuje, navrhneme vám vhodné riešenie. V prípade baktérií vám zabezpečíme prístroj - UV lampa, ktorá šetrným spôsobom trvalo zbavuje vodu od baktérií. Máme riešenia pre zvýšenie kvality vody, účinnú filtráciu vody a pomocou našich zariadení dokážeme zmeniť vlastnosti vody – tvrdosť, obsah železa, mangánu, dusičnanov, dusitanov…

Čo obsahuje protokol z rozboru vody?

Protokol vody je výsledok rozboru, v ktorom sú  v jednotlivých riadkoch uvedené analyzované parametre a ich hodnoty. Každý parameter má svoj limit, voči ktorému je porovnaná kvalita vzorky. Tieto hodnoty vypovedajú, aká je kvalita vody z konkrétneho zdroja (zo studne, z bazénu, z verejného zásobovania, z jazera…). 

Protokol obsahuje informácie ako sú:

  1. Dátum prevzatia vzorky a vykonania laboratornej skúšky
  2. Informácia o odbere a vzorke
  3. Zoznam testovaných kontaminantov a ich úroveň kontaminácie, v niektorých prípadoch, výsledok upozorní na problémové hodnoty. 
  4. Dôležitý prvok správy predstavujú jednotky používané na meranie úrovne kontaminantov vo vašej vode. Miligramy na liter (mg/l) vody sa používajú pre látky, ako kovy a dusičnany. Miligram na liter predstavuje asi 0,03 čajovej lyžičky cukru rozpustenej vo vani s vodou. Pre extrémne toxické látky - pesticídy, sú použité jednotky ešte menšie, ktoré sa merajú v častici na miliardu (ppb). Ďalšia jednotka, nájdená v niektorých testovacích správach je jednotka používaná na meranie mikroorganizmov a to jedinec/ml. Niektoré hodnoty, ako pH, tvrdosť, vodivosť a zákal sa uvádzajú v špecifických jednotkách.

Rozbor vody

Testovanie sa pri kolaudačnom rozbore delí na:

  • Mikrobiologické skúšky: indikujú prítomnosť baktérií. Bakteriologické testy sa používajú predovšetkým ako indikátor fekálnej kontaminácie.
  • Fyzikálno - chemické skúšky 
    • Fyzikálne testy kvality vody: označujú vlastnosti, ktoré sú zaznamenávané zmyslami. Farba, zákal, zápach a chuť
    • Chemické testy na kvalitu vody: zisťujú množstvo minerálnych a organických látok, ktoré ovplyvňujú kvalitu vody.

Rozbor vodyRozbor vody

Rozbor vody

Ak si chcete aj vy dohodnúť termín pre realizáciu rozboru vody, kontaktujte náš zákaznícky servis. Radi vám poradíme, ktorý rozbor vody je vhodný a čo všetko môžete zistiť o kvalite vody, na základe konkrétneho rozboru o kvalite svojej vody zistiť.

 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia