Kategórie
 
 
 
SK bocny banner 428x667
CHCETE PORADIŤ?
 
 
2 bezplatne meranie tvrdosti vody
Meranie tvrdosti ZADARMO
 
 
 
 

Kontaminácia vody Atrazínom

Vodný blog
od Čistá Voda
18.12.2022

Atrazín je látka, ktorá sa v niektorých krajinách využíva najmä v poľnohospodárstve na elimináciu buriny. Na území Slovenska je jeho predaj, nákup a používanie zakázaný už viac ako 15 rokov. Pri všetkých nariadeniach a normách sa tento prvok vo výnimočných prípadoch môže dostať do pitnej vody a kontaminovať ju...

Atrazín patrí do skupiny umelých, systémových herbicídov nazývaných triazíny. Atrazín je konkrétne chlórtriazínový herbicíd. Vyrába sa vo forme granúl, ako kvapalina, suspenzívny koncentrát alebo prášok. V zahraničí patrí k vyhľadávaným a k obľúbeným prostriedkom na elimináciu širokolistých burín, najmä v poliach s kukuricou a s cukrovou trstinou. Používa sa aj na niektoré trávnaté buriny. Prvýkrát bol zaregistrovaný na používanie v roku 1958. 

Na Slovensku je na základe rozhodnutia Európskej komisie od 1.augusta 2005 zakázaný. Zákaz sa vzťahuje na predaj, distribúciu a celkové používanie. Hlavný dôvod opatrenia bol negatívny vplyv na živé organizmy a ľudský organizmus. Zistilo sa, že ľuďom môže spôsobovať ochorenie končatín, problémy s dýchaním, poruchu motoriky a koordinácie.

Poľnohospodársky priemysel

Kde môžem prísť do kontaktu s Atrazínom?

Človek sa najčastejšie môže s atrazínom stretnúť v pitnej vode, ale aj vo vzduchu. Ohrozené sú najmä oblasti, kde sa v minulosti atrazín používal vo väčších množstvách. Pokiaľ ide o kontamináciu vody, atrazín sa do nej dostane najčastejšie priesakom z pôdy, ktorá bola  týmto pesticídom v minulosti ošetrená. 

Hlavné zdravotné problémy, ktoré spôsobuje atrazín

Atrazín je pre ľudí nebezpečný, môže ohroziť ľudské zdravie a následne spôsobiť zdravotné komplikácie: 

  • ochrnutie končatín, 
  • respiračné problémy, 
  • tráviace ťažkosti, 
  • impotencia,
  • kardiovaskulárne problémy,
  • zníženie krvného tlaku.

V prípade vdýchnutia atrazínu môže dôjsť k nádche. Pri zasiahnutí očí postupne dochádza k ich opuchu alebo k začervenaniu očí a očného okolia.

Atrazín pri kontakte s pokožkou nespôsobuje žiadne kožné problémy, alergické reakcie a ani vznik ekzémov. Rovnako sa atrazín nedokáže vstrebať do tela prostredníctvom pokožky. Pri testovaní reakcie atrazínu na ľudskú pokožku, nechali vedci tento prvok pôsobiť až 24 hodín. Počas tejto doby sa cez pokožku vstrebalo len necelých 6 %, čo potvrdilo hypotézu, že pri kontakte s pokožkou nie je toxický. 

Problém však vzniká pri orálnom použití tejto látky. Vtedy môže dôjsť ku krvácaniu z nosa, opuchu tváre či k zvýšeniu slinenia, čo môže viesť k následnej dehydratácií organizmu. Pri dlhodobom užívaní atrazínu dochádza k narúšaniu mužského a ženského hormonálneho systému. Nebezpečný je najmä pre tehotné ženy, môže vyvolať potrat alebo predčasný pôrod. Navyše u mužov, pri dlhodobom používaní, spôsobuje spomalenie spermií, čo môže mať za následok neplodnosť.

Otrava antrazínom

Atrazín a rakovina

Atrazín je hormonálny disruptor. Ide o chemickú látku, ktorá narúša hormonálny systém a vyvoláva nepriaznivé účinky na človeka. Môže zapríčiniť vrodené chyby, poškodenie pečene, obličiek a srdca. 

K akútnej toxicite atrazínom dochádza len vo výnimočných prípadoch, zvyčajne sa ho telo zbaví do 48 hodín prostredníctvom moču alebo stolicou. Problém predstavuje jeho postupné ukladanie do telesného tuku, preto najohrozenejšími skupinami bývajú obézni ľudia a ženy, ktoré majú väčšie percento tuku, ako muži.

Americkí vedci sa pri výskume, aký vplyv má atrazín na ľudské telo vyjadrili: "Nie je k dispozícii dostatok informácií na to, aby bolo možné definitívne určiť, či atrazín spôsobuje rakovinu u ľudí. Štúdie naznačujú, že môže existovať súvislosť medzi užívaním atrazínu a niektorými druhmi rakoviny, ale nemáme zatiaľ dostatok informácií, aby bolo možné určiť definitívne spojenie medzi atrazínom a rakovinu. Atrazín sa však spája s nízkym krvným tlakom, svalovými kŕčmi, poškodením nadobličiek a problémami súvisiacimi so srdcom, pľúcami a obličkami “(Zdroj: https://www.cdc.gov/nceh/tracking/topics/asthma.html).

Ako atrazín vplýva na vodný biotop?

Atrazín nie je nebezpečný len pre ľudí, ale ohrozuje najmä živočíchy a rastliny žijúce vo vode, ako aj v blízkosti vodných tokov. Atrazín vo vodnom prostredí spôsobuje nižšiu produktivitu a diverzitu v rastlinných, tiež v živočíšnych spoločenstvách. Napríklad pre ryby predstavuje atrazín mierne až stredné nebezpečenstvo otravy, ktoré môže spôsobiť výhyn jednotlivých druhov, ako je napríklad pstruh dúhový. Najohrozenejšie sú obojživelníky, ktoré sú charakteristické veľmi citlivou pokožkou. Stret s atrazínom môže u obojživelníkov vyvolať zvýšenú úmrtnosť, spomaľuje vývoj a rast jedincov, znižuje ich celkovú reprodukciu.  

Ako zistím, či si sa atrazín nachádza v mojej vode?

Atrazín je bezfarebná látka, ktorá nemá špecifický zápach alebo chuť, takže prostredníctvom zmyslov ju odhaliť nedokážete. Ak máte podozrenie na výskyt atrazínu, alebo máte dlhodobé zdravotné problémy odporúčame: 

  1. Skontrolujte si najnovšie informácie o stave vody z vodovodu, ktoré nájdete vo výročných technických správach vodárenských spoločností.
  2. Aplikujte špecifický rozbor vody: základné, informatívne rozbory vody nemusia ponúkať analýzu prítomnosti niektorých škodlivých látok, ako sú herbicídy alebo pesticídy. Najvhodnejšou metódou je aplikovať špecializovaný rozbor vody na presne definovanú škodlivú látku. Ak rozbor preukázal obsah pesticídov, herbicídov či iných organických látok vo vode, je vhodné zistený problém riešiť pomocou filtra s aktívnym uhlíkom alebo reverznej osmózy.

Filter s aktívnym uhlím

Základom filtra je aktívne uhlie, ktoré pochádza z kokosových a iných orechov, rašeliny alebo dreva. Ide o najlepšou voľbou pre odstránenie herbicídov a pesticídov z vody vďaka silnej absorpčnej schopnosti filtra. 

Základná vlastnosť uhlíka tkvie v tom, že má veľmi veľký vnútorný povrch, ktorý je tvorený pórmi rôznych veľkostí, vďaka čomu pod mikroskopom pripomína štruktúru huby. Práve v týchto póroch sa zachytávajú nežiaduce kontaminanty a škodlivé látky. Tie sa prostredníctvom príťažlivej sily zachytia a póry zabránia molekule vrátiť sa späť do vody. Okrem atrazínu odstraňuje z vody nebezpečný chlór a jeho zlúčeniny, ťažké kovy a upravuje zápach a chuť. 

Ak rozbor pitnej vody preukázal nadlimitné koncentrácie nežiaducich látok, je nutné filter s aktívnym uhlím použiť na vstupe do objektu. Pokiaľ chcete len zlepšiť kvalitu či senzorické vlastnosti inak nezávadnej vody, môžete využiť oveľa jednoduchšie, dostupnejšie a lacnejšie batériové filtre, ktoré sa najčastejšie umiestňujú pod kuchynský drez. V takom prípade bude filtrovaná iba voda z daného kohútika, kde je filter umiestnený. Aktívne uhlie sa používa aj vo filtračných kanviciach.

Reverzná osmóza

Reverzná osmóza je technológia, ktorá sa používa na odstránenie veľkej väčšiny kontaminantov z vody pretláčaním vody pod tlakom cez polopriepustnú membránu. Pracuje na princípe osmotického tlaku, ktorý sa v prírode bežne vyskytuje. Reverzná osmóza predstavuje univerzálny filter na vodu, ktorý dokáže vyriešiť akýkoľvek problém, súvisiaci s úpravou vody. Systém reverznej osmózy premení obyčajnú vodu z vodovodu na chutný a hlavne zdravý nápoj v priebehu pár minút. Keď tlak vody v domácnosti pretlačí vodu cez osmotickú membránu a prídavné filtre - sedimentové alebo uhlíkové filtre, nečistoty sa odfiltrujú a následne spláchnu do odtoku. Výsledkom je lahodná pitná voda čistej chuti. 

Mnohé jednotky reverzných osmóz obsahujú 4 alebo 5 a viac-stupňový proces pre optimálnu kvalitu vody. Vo všeobecnosti sa systém reverznej osmózy inštaluje a ukladá pod kuchynský drez. Podpultové systémy reverznej osmózy majú záchytnú nádrž  a niekoľko fáz filtrácie. Proces filtrácie reverznou osmózou prebieha nasledovne:

  1. Prvá fáza:  Ide o predfiltračnú fázu, ktorú nazývame mechanická filtrácia. Je určená na ochranu membrán jednotky redukciou jemných materiálov, ktoré môžu upchať systém. Ide o látky ako sú štrk, piesok, kal, vlasy a iné väčšie častice.
  2. Druhá fáza : Druhá fáza zahŕňa filtráciu na odstránenie  chlóru. Najčastejšie je aplikovaná vyššie spomínanými filtrami s aktívnym uhlím.
  3. Tretia fáza:  Ide o  polopriepustnú membránu  navrhnutú na odstránenie širokej škály voľným okom viditeľných a zdravotných nečistôt. Voda odtiaľto ide do tlakovej akumulačnej nádrže , kde sa udržiava upravená voda.
  4. Štvrtá fáza: Konečným štádiom procesu je zvyčajne fáza po filtrácii uhlíka, ktorá odstráni akúkoľvek zostávajúcu estetickú chuť alebo pachy – ak chcete, „fáza leštenia“.

Pokiaľ aj vy uvažujete nad kúpou reverznej osmózy alebo uhlíkového filtra či iného zariadenia na úpravu vody a stále váhate, kontaktujte nás. Radi vám zodpovieme všetky otázky, vysvetlíme princíp fungovania a navrhneme vhodné riešenie do vašej domácnosti či do prevádzky.

Zdroj: PATHAK, Raj Kumar; DIKSHIT, Anil Kumar. Atrazine and human health. Int. J. Ecosyst, 2011, 1.1: 14-23.

 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia