Potrebujete rozbor vody?

Kategórie
 
 
 
Potrebujete rozbor vody?
Doprava ZADARMO nad 70€
 
 
Potrebujete rozbor vody?
Meranie tvrdosti vody zadarmo
 
 
 
 
11.04.2018

Pre zistenie kvality vody je najlepším riešením vykonanie rozboru vodu, podľa ktorého zistíte presné hodnoty meraných látok. Ako ale zistíte, že rozbor vody potrebujete?  Väčšinou tomu nasvedčuje viacero príznakov, ktoré môžete na kvalite vašej vody spozorovať...

 

 

4 znaky nekvalitnej vody

"Máte k dispozícii výsledky rozboru vody?" Tak znie jedna z prvých otázok, na ktorú sa vás spýta ktokoľvek, s kým budete riešiť úpravu vody. Vždy totiž potrebujeme vedieť, čo konkrétne a v akom množstve chcete z vody odfiltrovať. Vstupné hodnoty sú dôležité najmä pri väčších úpravniach vody, ktoré sa na ich základe nastavujú pre správne fungovanie.

Pre zistenie kvality vody je najlepším riešením vyhotovenie rozboru vodu, podľa ktorého zistíte presné hodnoty meraných látok. Je na vás, či si vyberiete komplexnú analýzu kvality vody alebo len informatívne meranie vybraných ukazovateľov.
 

Ako zistíte, že potrebujete rozbor vody?

Väčšinou tomu nasvedčuje viacero príznakov, ktoré môžete na kvalite vašej vody spozorovať:

1. Zmena chute vody, ktorá najčastejšie nastáva pri zvýšenom obsahu chlóru vo vode. Taktiež tomu môže nasvedčovať znečistenie vody železom, mangánom alebo inými látkami, ktoré vo zvýšenej koncentrácii spôsobujú nie len problémy na spotrebičoch, ale negatívne ovplyvňujú aj ľudské zdravie. V prípade koncentrácie železa vo vode v pomere približne 0,8 mg/l a viac začína byť jej chuť „kovová“.

2. Pach vody je rovnako zväčša spôsobený chlórom, ktorý by sa mal v pitnej vode nachádzať v maximálnom množstve 0,3mg/l. Problémy však nespôsobuje len pitie vody s vysokým obsahom chlóru, ale aj samotné sprchovanie (najmä v horúcej vode), kedy sa dostáva do tela cez pokožku, prípadne vzdychovaním výparov. Preto nie je vhodné takúto vodu používať ani na úžitkové účely. Nepríjemný pach vody môže taktiež naznačovať fekálne znečistenie vodného zdroja.

3. Sfarbenie vody do hneda či vytváranie mastných škvŕn/čiernych usadenín na hladine vody sú prejavmi vysokej koncentrácie železa a mangánu vo vode.
 

Vodný kameň v kúpeľni4. Vodný kameň

Jedným z jasných príznakov, že kvalita vašej vody nie je stopercentná, je aj tvorba vodného kameňa. Ide o nepríjemné biele či žltkasté nánosy, ktoré sa tvoria na sanite v kúpeľni, vodovodných batériách či spotrebičoch (rýchlovarná kanvica, umývačka riadu, práčka a podobne). Okrem nevzhľadného povlaku však tvrdá voda spôsobuje aj ďalšie problémy - napríklad výrazné zvýšenie nákladov za energie, čistiace prostriedky, zníženú výkonnosť a životnosť ohrevných zariadení či vysúšanie pokožky a vlasov. Vykonaním rozboru vody v tomto prípade zistíte, aká je presná hodnota tvrdosti vody, či a v akom rozsahu je potrebné jej zmäkčenie.
 

Zdravotné komplikácie spôsobené zlou kvalitou vody

V niektorých prípadoch však voda môže mať bežnú chuť, farbu a neutrálnu vôňu, no napriek tomu obsahovať látky či mikroorganizmy, ktoré sú pre ľudský organizmus nebezpečné. Ide napríklad o niektoré typy baktérií, ktoré spôsobujú nevoľnosť alebo tráviace ťažkosti. Zlej kvalite pitnej vody môžu nasvedčovať aj iné zdravotné problémy -  zlé výsledky krvných testov, srdcovocievne ochorenia, nesprávne fungovanie obličiek, vznik močových kameňov a ďalšie.

Cholera v Londýne v dôsledku znečistenej vodyVznik zdravotných ochorení vplyvom zlej kvality vody je bežným javom v krajinách tretieho sveta. Pitie "špinavej" vody bolo dokonca dôvodom vypuknutia epidémie cholery v Anglicku v roku 1854 - nikto zo začiatku netušil, čo chorobu spôsobuje. Až napokon miestny lekár John Snow zistil, že príčinou rýchleho šírenia ochorenia a úmrtia stoviek ľudí je kontaminovaná voda v rieke Temža pretekajúcej cez Londýn, ktorú využívalo ako zdroj vody množstvo obyvateľov. Dôvodom znečistenia bolo vypúšťanie splaškov, ktoré navyše vplyvom horúceho počasia začali kvasiť. Keďže sa teória lekára potvrdila, zodpovedné orgány museli začať konať a nasledoval zákaz pitia vody zo znečisteného zdroja. Počet úmrtí v dôsledku cholery výrazne poklesol a aby sa situácia neopakovala, bol vybudovaný nový systém kanalizácie a ďalšie opatrenia pre vyčistenie vody. Aj vďaka tomu dnes patrí Temža medzi najčistejšie rieky na svete.

 

Pre zistenie kvality vody je najlepším riešením vykonanie rozboru vody, podľa ktorého zistíte presné hodnoty meraných látok. Je na vás, či si vyberiete komplexnú analýzu kvality vody alebo len informatívne meranie vybraných ukazovateľov.

 

Pôvodný článok zo dňa 03. 01. 2018, aktualizovaný dňa 11. 04. 2018.

 

...

 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia