11.6.2017 15:03

Najlepší filter na pitnú vodu - reverzná osmóza

Ako funguje reverzná osmózaVäčšina filtrov na vodu slúži na odstránenie konkrétneho problému - na zníženie hodnôt vápnika a horčíka vo vode slúžia zmäkčovače vody, na odstránenie chlóru sa používajú uhlíkové filtre, na dezinfekciu a účinnú elimináciu baktérii a vírusov sú vhodné UV lampy na vodu... Čo robiť v prípade, že máte záujem o komplexné odstránenie všetkých kontaminantov vo vode? V prípade filtrácie pitnej vody je najlepšou možnosťou použitie reverznej osmózy

Systém reverznej osmózy dokáže z vody spoľahlivo odfiltrovať množstvo škodlivých látok, medzi nimi aj arzén, bárium, berýlium, kadmium, meď, fluorid, olovo, ortuť, selén, striebro, železo, mangán, hliník, draslík, dusičnany, pesticídy, radionuklidy (radium, urán) a ďalšie. Filtráciu zabezpečujú mechanické vložky s priepustnosťou 1 a 5 mikrónov, ktoré zachytia väčšie sedimenty a nečistoty, o absorbciu chlóru, ťažkých kovov a nepríjemného zápachu vodu sa postará uhlíkový filter. Najdôležitejším stupňom je však molekulárna membrána, ktorá zachytí všetky zvyšné škodliviny a prepustí len samotné molekuly vody. Voda v reverznej osmóze postupne preteká spomínanými filtračnými stupňami, ktoré je možné upraviť podľa individuálnych požiadaviek (napríklad doplniť o UV lampu zneškodňujúcu 99,99% baktérií a vírusov vo vode) a výsledkom je skutočne čistá voda vhodná na pitie či varenie.

Je demineralizácia vody pre organizmus nebezpečná?

Najčastejšie menovaným dôvodom, prečo filter na báze reverznej osmózy nepoužívať, je demineralizácia vody. Ani my nepopierame, že je voda minerálov skutočne zbavená, avšak dôležité je ujasniť si, o aké minerály ide - rozlišujeme totiž organické, pre telo prospešné, a anorganické minerály, ktoré sa v tele správajú toxicky a môžu sa podieľať napríklad na ochoreniach kĺbov či spôsobovať dýchacie ťažkosti (usádzanie anorganických látok a toxických solí kyselín má za následok blokovanie prúdenia kyslíku v organizme). Pre lepšie pochopenie rozdielu medzi organickými a anorganickými minerálmi sme vypracovali nasledovnú tabuľku: 

Organické vs anorganické minerály

Jednoduchým príkladom môže byť prijímanie železa, ktoré je jednou z nenahraditeľných látok v organizme, podieľa sa na jeho okysličovaní a je dôležité pre tvorbu červených krviniek. Výborným zdrojom železa sú napríklad černice, aj keď usporiadanie atómov v molekule železa je rovnaké v černiciach aj v železnom klinčeku. Môžete sa však snažiť akokoľvek, nikdy sa vám nepodarí získať zo železného klinca organické železo, ktoré telo potrebuje. Na druhej strane konzumáciou černíc či ďalších živých rastlín a plodov obsahujúcich železo, prijímame do tela organicky viazané železo, ktoré dokážeme spracovať a využiť pri dôležitých procesoch v našom organizme. 

Odporúčaná našimi lekármi aj svetovými organizáciami 

Voda filtrovaná reverznou osmózou je v súčasnosti ideálnym riešením úpravy pitnej vody, keďže produkuje skutočne čistú a zdravú vodu. Na to, že naše telo prijíma prevažnú časť minerálov z potravín a nie z pitnej vody, poukazujú aj svetové organizácie zaoberajúce sa zdravím a kvalitou vody WHO (World Health Organization) a WQA (Water Quality Association). To, že voda pre nás predstavuje podstatný zdroj príjmu minerálov je len mylnou predstavou, anorganické minerály vo vode nám môžu dokonca viac uškodiť ako pomôcť. Na Slovensku odporúčajú používať filter na báze reverznej osmózy nie len spokojní klienti, ktorí pijú osmotickú vodu dlhodobo a práve vďaka nej sa im podarilo zbaviť množstva zdravotných problémov, ale aj odborníci a lekári. Medzi nimi napríklad MUDr. Roman Rutkovský či bývalý hlavný hygienik SR profesor MUDr. Ivan Rovný, PhD., MPH, ktorý vo svojom vyjadrení uvádza, aká dôležitá a v niektorých prípadoch pre záchranu života nevyhnutná je filtrácia vody.Vyjadrenia lekárov k reverznej osmóze

Obľúbená a používaná po celom svete

Automat na vodu z reverznej osmózy

Používanie reverznej osmózy je teda najlepším riešením filtrácie pitnej vody, keďže produkuje skutočne čistú vodu zbavenú 97-99% množstva všetkých kontaminantov, ktoré sa v nej bežne môžu nachádzať. Najmä vďaka vysokej účinnosti reverznej osmózy a výbornej chuti filtrovanej vody je takáto voda veľmi obľúbená po celom svete, v niektorých krajinách dokonca bežne dostupná a predávaná aj v obchodoch.

Voda filtrovaná reverznou osmózou je napríklad jedným z hlavných zdrojov pitnej vody v Thajsku, keďže v bytových domoch väčšinou nie je zavedený systém filtrovanej vody a do vody je pridávaný na dezinfekciu vo veľkej miere chlór. Ďalšie informácie o škodlivosti chlóru vo vode a nežiadúcich účinkoch na naše zdravie nájdete na podstránke zaoberajúcej sa filtráciou chlóru vo vodeV Thajsku a niektorých ďalších krajinách Ázie je možné si teda pitnú vodu zakúpiť buďto v obchodoch, v ktorých je ponúkaná v plastových či sklenených fľašiach, prípadne si ju môžete doplniť v automatoch, ktoré tu bežne nájdete na ulici. Za malý poplatok si v nich môžete doplniť fľašu pitnou vodou filtrovanou práve systémom reverznej osmózy. V prepočte zaplatíte za 1l vody približne 0,03€. Ďalšími možnosťami, ktoré tieto krajiny ponúkajú z hľadiska pitnej vody, sú: voda filtrovaná prostredníctvom UV žiarenia, voda ošetrená ozónom, prípadne minerálna pramenitá voda.

Ľudia v niektorých krajinách už pochopili, že je dôležité dodať nášmu telu kvalitnú zdravú vodu zbavenú všetkých škodlivín a kontaminantov, ktoré sa v nej bežne nachádzajú. Ľudský organizmus tvorí z veľkej časti práve voda a je dôležitá pri väčšine procesov, ktoré sa v ňom odohrávajú. Jedným z týchto procesov je aj osmóza prebiehajúca v ľudských bunkách. Na základe jej skúmania bol vytvorený najlepší filter na pitnú vodu - reverzná osmóza.

V prípade, že vás téma reverznej osmózy zaujíma a máte akékoľvek ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať, radi vám poradíme.

Kontaktujte nás

Napísal/a

Zuzana Grajciarová

Ďalšie články

awblog/veltrh-coneco-racioenergia-voda-2018.jpg

V dňoch 11. až 14. apríla 2018 sme sa zúčastnili medzinárodného veľtrhu CONECO-RACIOENERGIA-VODA, ktorý sa konal v priestoroch Incheba Expo Bratislava. Pre návštevníkov sme mali pripravenú prehliadku vybraných produktov a na ich otázky odpovedali odborníci na úpravu vody, ktorí sa tejto problematike venujú už roky a vedia poradiť s akýmkoľvek "vodným" problémom. Prezrite si niekoľko fotografií z výstavy...

Čítať viac
awblog/stavebni-veletrhy-brno.png

V dňoch od 25. - 28. 4. 2018 sa v Brne koná stavebný veľrth, ktorý bude zameraný prakticky na všetko ohľadom stavieb a rekonštrukcií. Na výstave môžete nájsť mnoho odborníkov k rôznych oblastí stavebníctva. Príďte sa pozrieť.

Čítať viac
awblog/coneco-blog.png

Aj tento rok sa naša spoločnosť zúčastní veľtrhu CONECO-RACIOENERGIA, ktorý sa uskutoční vo výstavisku Incheba Expo Bratislava. Už v dňoch 11.-14.4. 2018 môžete navštíviť náš stánok. Pozývame vás prezrieť si vybrané produkty z nášho portfólia a prekonzultovať problémy týkajúce sa vody s našimi odborníkmi.

Čítať viac