Kategórie
 
 
 
SK bocny banner 428x667
CHCETE PORADIŤ?
 
 
2 bezplatne meranie tvrdosti vody
Meranie tvrdosti ZADARMO
 
 
 
 

Aký vplyv má tvrdá voda na obličky?

Vodný blog
od Čistá Voda
29.01.2023

Pitie tvrdej vody by nemalo mať negatívny vplyv na obličky, hoci voda obsahujúca vysoké množstvo vápnika a horčíka, môže prispievať k tvorbe obličkových kameňov. Tvorbu obličkových kameňov výrazne ovplyvňuje genetická predispozícia, stravovacie návyky a životný štýl. Ako prevencia sa odporúča piť dostatočné množstvo vody, príjem zdravej vyváženej stravy, udržiavanie hmotnosti, vyhýbanie sa nadmernej konzumácii soli a nadmernému príjmu vápnika z potravín.

Dažďová voda, ktorá dopadá na zem, je mäkká a charakteristická nízkym obsahom minerálnych látok. Jej postupným presakovaním do hlbších vrstiev zeme, čím vzniká tvrdá voda. Najčastejšie ide o dobre známe látky: vápnik a horčík. Takáto voda je zodpovedná za vznik vodného kameňa v domácnosti,takisto jeho vplyv možno pozorovať vo forme usadenín na vodovodnej batérii, vo forme povlaku po vytiahnutí riadu z umývačky.

Tvrdá voda prechodného charakteru obsahuje zvýšené množstvo hydrogenuhličitanu vápenatého. Na druhej strane, tvrdá voda trvalého charakteru obsahuje predovšetkým sírany. Typický belavý vodný kameň, ktorý pozorujeme na kuchynskom riade, je teplom vyzrážaný vyššie spomínaný prvok – uhličitan vápenatý.

Spôsobuje tvrdá voda problémy s obličkami?

Obličky fungujú v ľudskom tele ako filter.  Ich hlavnou funkciou je odstraňovanie odpadových látok a prebytočnej tekutiny z tela.

Obličkové kamene

Obličkové kamene sú malé „kamienky“ soli a minerálov v moči. Najčastejším príznakom je silná, ostrá bolesť v spodnej časti chrbta a v podbrušku. V akútnom štádiu sa odstránenie väčších obličkových kameňov nezaobíde bez chirurgického zákroku. 

Väčšina obličkových kameňov je vápnikového typu, ktoré vznikajú, zmenou hladiny vápnika vo vašom moči. V procese vylučovania sa tieto vápnikové častice ťažko rozpúšťajú a ukladajú sa na steny obličiek. V priebehu rokov sa usadeniny zväčšujú a vzniká obličkový kameň, ktorý sa postupne zväčšuje a začína spôsobovať problémy v obličkovom systéme. Je známe, že pitie veľkého množstva vody každý deň je dôležité na to, aby sa zabránilo dehydratácii organizmu. Pri dehydratácií vzniká vhodné prostredie pre vznik a zväčšovanie obličkových kameňov. K ďalším spúšťačom, spôsobujúcim ich vznik patrí genetická predispozícia, stravovacie návyky, klimatické a sociálne podmienky.

Ako posilniť fungovanie obličiek?

Pre elimináciu obličkových kameňov sa odporúča zvýšiť pitný režim. Príjem zvýšeného množstva vody riedi látky v moči, ktoré vedú k tvorbe kameňov. Ak nie ste milovníkom čistej vody, skúste iné alternatívy ako sú citrusové nápoje, čerstvé limonády alebo pomarančový džús. Prítomný citrát v týchto nápojoch pomáha blokovať tvorbu kameňov.

Citrónová voda

Existujú ľudia so zlým zdravotným stavom, pri ktorých je zvýšené riziko výskytu obličkových kameňov pri pití tvrdej vody. Samotná tvrdá voda nespôsobuje obličkové kamene, ale môže zvýšiť riziko ich vzniku z dôvodu zvýšeného množstva vápnika, ktorý obsahuje a s ktorým si organizmus nevie poradiť. Výskumy ukazujú, že ak pijete tvrdú vodu po liečbe obličkových kameňov, zvyšuje sa nebezpečenstvo vzniku komplikácií či ich rýchleho návratu.

Je vodný kameň vo vode nebezpečný?

Vodný kameň je tvorený usadeninami vápnika a horčíka, ktorý sa hromadí najmä v rýchlovarných kanviciach, v kávovaroch, v pohároch, okolo vodovodných batérií a na iných miestach. V jednoduchosti povedané: s vodným kameňom prichádzame do kontaktu každý deň pri používaní kuchynských pomocníkov, ako aj pri sprchovaní.

Odporúčaný príjem v strave je asi 1000 mg vápnika a 200 – 400 mg horčíka denne. Pri nekvalitnej strave zloženej z mastných “fast foodových” jedál, telo spomínané množstvo minerálov nedokáže prijať, preto je dôležitý ich prísun z pitnej vody, z ktorej telo dokáže získať 5 % - 20 % odporúčanej dennej dávky.

V skutočnosti Národná rada pre výskum uvádza, že tvrdá pitná voda v niektorých prípadoch - pri veľmi vysokých koncentráciách vápnika a horčíka, môže predstavovať sekundárny zdroj daných minerálov.

Môže pitie tvrdej vody spôsobiť zdravotné problémy?

Výskum ukazuje, že nezáleží len na kvalite, ale aj na množstve prijatej vody. Existujú však určité dôkazy, že veľmi tvrdá voda (voda bohatá na minerály) s TDS nad 400 ppm môže zvýšiť riziko vzniku obličkových kameňov. 

Vo väčšine prípadov vzniku obličkových kameňov začne krv v ľudskom tele, v dôsledku určitých inherentných problémov, absorbovať viac vápnika z vody a z potravy, ako je skutočne potrebné. V dôsledku toho, sa nadbytok vápnika ukladá na stenách obličiek v procese vylučovania. 

Ak sa obávate obličkových kameňov, najlepším preventívnym opatrením je dodržiavanie pitného režimu. Približne 60 % – 70 % vašej telesnej hmotnosti tvorí voda a každá bunka vášho tela ju potrebuje pre správne fungovanie. Voda pomáha obličkám odstraňovať odpad z krvi vo forme moču. Voda tiež pomáha udržiavať vaše krvné cievy otvorené, aby krv mohla voľne cestovať do vašich obličiek a dodávať im základné živiny. V dôsledku  dehydratácie je ťažšie, zabezpečiť správny proces fungovania. Mierna dehydratácia spôsobuje únavu a zhoršuje normálne telesné funkcie. Ťažká dehydratácia vedie k poškodeniu obličiek, preto je dôležité dodržiavať pitný režim pri zvýšenej fyzickej, psychickej aktivite, ale aj v období horúčav a vo vlhkom prostredí (wellness).

Kedy sa oplatí zmäkčiť tvrdú vodu?

Ak tvrdá voda obsahuje základné minerály, na rozdiel od mäkkej vody je ako pitná voda vhodnejšia. Prečo potrebujeme odstraňovať tieto minerály zmäkčovaním vody? Nepriaznivé účinky tvrdej vody pozorujeme prevažne pri využívaní domácich spotrebičov. Čerstvo vypraná bielizeň je vplyvom tvrdej vody na dotyk drsnejšia, vodný kameň takisto zanecháva neestetický povlak na obkladoch, na zrkadlách a používaných predmetoch. Tvrdá voda má negatívny vplyv aj na krásu. Vlasy zanecháva suché a nepoddajné, spôsobuje popraskanie pokožky, tvorbu lupín, podnecuje vznik a zhoršenie ekzémov. Navyše, vodný kameň sa zvykne usadzovať vo vodovodnom potrubí čo môže viesť až k jeho výmene, ktorá predstavuje finančne nákladné a komplikovanejšie riešenie. Inštaláciou systému zmäkčovania vody možno tomuto problému predísť.

Zmäkčovač vody

V našej ponuke nájdete rôzne zmäkčovače vody. Záleží od vašich požiadaviek a od výšky prvotnej investície. Ponúkame tri základné druhy:

  1. Katexový zmäkčovač vody: Katexové zmäkčovače vody predstavujú najúčinnejšiu možnosť zmäkčenia tvrdej vody a permanentného odstránenia vodného kameňa v domácnostiach alebo v priemysle. Zmäkčenie vody zabezpečuje katexová živica vo vnútri zariadenia zachytávajúca katióny vápnika Ca2+ a horčíka Mg2+, ktoré sú následne nahradené neškodnými iónmi sodíka Na+. Po nasýtení je potrebná regenerácia zmesi, ktorá prebieha prostredníctvom soľného roztoku. Látky vápnik a horčík spôsobujúce nadmernú tvrdosť vody sú v rámci vyčerpaného regenerátu odvádzané do odpadu.
  2. Magnetický zmäkčovač vody: Magnetický zmäkčovač vody je zariadenie, ktoré sa používa na zmäkčenie vody pomocou magnetického poľa. Tieto zariadenia sú zvyčajne umiestnené na vodovodnom potrubí a používajú silné magnetické pole na zmenenie štruktúry tvrdých prvkov vo vode, ako sú vápnik a horčík. Týmto spôsobom sa znižuje ich schopnosť usadiť sa na batériách, v kanalizácii a v spotrebičoch, ako sú práčky a umývačky riadu.
  3. Polyfosfátový zmäkčovač vody: Polyfosfátové zmäkčovače vody sú často považované za účinný spôsob na zmäkčenie vody v domácnostiach a v podnikoch. Polyfosfátové filtre sa využívajú pri zmäkčení úžitkovej vody, najmä ako práčkové a sprchové vodné filtre. Pri uvoľňovaní kryštalického polyfosfátu sa do vody dostávajú polyfosfáty, ktoré nie sú vhodné na pitie. Preto sa takáto úprava vody neodporúča na pitné vody. Polyfosfátová zmes vo vnútri filtra sa vo vode pomaly rozpúšťa, pričom na seba viaže ióny vápnika. Vďaka tomu zabraňuje tvorbe vodného kameňa a dokáže odstrániť aj už vzniknuté usadeniny vodného kameňa.

Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý zmäkčovač vody je pre vás ten pravý, neváhajte nás kontaktovať, radi vám poradíme a pomôžeme s výberom najvhodnejšieho zariadenia určeného pre váš problém s vodou.

Zdroje: https://www.britannica.com/science/hard-water

https://www.alfaauv.com/blog/are-kidney-stones-caused-by-hard-water/

BELLIZZI, Vincenzo, et al. Effects of water hardness on urinary risk factors for kidney stones in patients with idiopathic nephrolithiasis. Nephron, 1999, 81.Suppl. 1: 66-70.

 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia