Ako si poradiť s výmenou filtračných vložiek do reverznej osmózy? 2. časť

Kategórie
 
 
 
Ako si poradiť s výmenou filtračných vložiek do reverznej osmózy? 2. časť
Doprava ZADARMO nad 70€
 
 
Ako si poradiť s výmenou filtračných vložiek do reverznej osmózy? 2. časť
Meranie tvrdosti vody zadarmo
 
 
 
 
17.04.2019
V sľúbenom pokračovaní vám prinášame množstvo užitočných informácií, v rámci ktorých sa zameriame na jednotlivé typy filtračných vložiek do reverzných osmóz, no predovšetkým, naším cieľom bude ozrejmiť princíp ich výmeny. Veríme, že s našimi radami pri troche zručnosti zvládnete údržbu aj sami, čím prispejete k zachovaniu nami garantovanej kvality a predĺžite životnosť zariadenia – reverznej osmózy.

Výmena filtračných vložiek v reverznej osmóze

Ako ste sa dočítali 1. časti článku, súčasťou každej reverznej osmózyvodné filtre, chrániace molekulárnu membránu pred sedimentmi, ktoré ju môžu značne poškodiť. Práve preto, treba mať na pamäti pravidelnú výmenu filtračnej vložky, nachádzajúcej sa vo vnútri filtra. Najvhodnejším typommechanické vložky s priepustnosťou 5 a 1 mikrónov, ktoré zodpovedajú za odfiltrovanie veľkých častíc nečistôt a suspenzií z vody. Pravidelná výmena filtračných vložiek je veľmi dôležitá činnosť, ktorú je potrebné urobiť, aby bolo zabezpečené správne fungovanie reverznej osmózy.
Výmena by sa mala vykonať raz za 6 až 12 mesiacov – všetko závisí od kvality vašej neupravenej vody. Častejší servis odporúčame užívateľom, ktorí disponujú vlastným zdrojom vody. Je to spôsobené tým, že voda z vrtu nie je žiadnym spôsobom upravená, takže filtre v systéme reverznej osmózy absorbujú viac nečistôt, čo znamená, že strácajú svoje vlastnosti rýchlejšie. Taktiež pri studňovej vode odporúčame mechanickú predfiltráciu už na vstupe do domu.
Značne kratšia trvanlivosť je charakteristická pre uhlíkové vložky. Bez ohľadu na to, či ide o vložky s granulovaným alebo s lisovaným uhlíkom, ich životnosť je približne jeden rok.
Pokiaľ ste technicky zdatní, do výmeny filtračných vložiek sa môžete pustiť svojpomocne – prostredníctvom kľúča k reverznej osmóze (súčasť balenia) odskrutkujte príslušný obal a vymeňte použitú mechanickú filtračnú vložku za novú, ako uvádza fotografia nižšie. V opačnom prípade, zverte zariadenie do rúk nášho profesionálne vyškoleného technika, ktorý si so servisom poradí rýchlo a s najvyššou odbornosťou.
výmena filtračnej vložky-blog

Čo je mikrón?

Je to merná jednotka (μm) označujúca meradlo. Vďaka tejto jednotke sa určuje presnosť filtrácie s danou náplňou. Zjednodušene možno konštatovať, že filtračné patróny dostupné na trhu majú od 1 do 300 mikrónov. Čím menej mikrónov, tým dôkladnejšie čistenie vody.

Voda z vodovodu?

Obvykle sa pre vodovodnú vodu používajú mechanické filtre s priepustnosťou 5 – 50 mikrónov, prípadne s postupnou filtráciou 50 – 20 – 10 – 5 mikrónov. Ide o úplne postačujúce riešenie. Voda tečúca z vodárenských zdrojov má zvyčajne dobrú kvalitu. Filter je obzvlášť užitočný v prípade porúch alebo pri údržbárskych prácach, počas ktorých môžu do zariadenia vniknúť väčšie odpadové častice. Filtre s týmito vlastnosťami by si mali s podobným problémom dokonale poradiť.

Bloky a rodinné domy?

Vo viacgeneračných domoch a blokoch sa na hlavnom vstupe zvyčajne používa mechanická filtrácia 100 – 300 mikrónov. Používajú sa zvyčajne opakovane použiteľné sieťové vložky. Toto riešenie značne znižuje náklady na ošetrenie. Mnohé spoločnosti či družstvá sa rozhodnú inštalovať takéto zariadenia, pretože dbajú na ochranu vodomerov, prevzdušňovačov a iných dôležitých častí zariadenia od veľkých mechanických nečistôt. Látky nerozpustné vo vode by mohli viesť k zlyhaniu zariadenia, čo vedie k zvýšeným nákladom na opravu.

Voda zo studne?

Voda zo studne je jedným z najťažších prípadov, veľa závisí od jej kvality. Takáto voda bežne zápasí so železom, s pieskom a s množstvom ďalších molekúl. V prípade vody z vlastného zdroja sa klasicky používajú filtračné stupne. Systém reverznej osmózy nemá jeden, ale minimálne 2-3 filtre. Vo väčšine prípadov začína gradácia vložkami s veľkosťou od 100 mikrónov, pred membránou ideálne 5 – 1 mikrónov. Zvyšok filtrov by mal byť zvolený podľa kvality vody z daného zdroja. Filtre by mali byť zvolené tak, aby vydržali približne pol roka až rok.

Kedy vymeniť filtračnú vložku za novú?

Skutočnosť, že mechanická vložka musí byť nahradená novou, dokazuje niekoľko situácií:
  1. Opotrebovaný stav je možné odhadnúť na základe poklesu tlaku v zariadení. Ak je väčší ako obvykle, môže to znamenať, že náplň je upchatá a chýba dostatok priestoru na filtráciu vody.
  2. Pozorovanie náplne – jednoduchý variant, najmä pokiaľ disponujeme transparentným odtieňom. Ak zbadáte, že vložka je už silne znečistená, čo najskôr sa postarajte o jej nahradenie.
filtračná vložka-blog
Z hygienických dôvodov, aj keď filter nevyzerá znečistený, mal by sa vymeniť za nový alebo dôkladne vyčistiť (sieťovina) po roku používania.
 

...

 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia