Slováci bojujú za čistú pitnú vodu

Kategórie
 
 
 
Slováci bojujú za čistú pitnú vodu
Doprava ZADARMO nad 70€
 
 
Slováci bojujú za čistú pitnú vodu
Meranie tvrdosti vody zadarmo
 
 
 
 
24.05.2018

Na ochranu podzemných zásobárni vôd sa postavili Slováci z občianskeho združenia s názvom Za našu vodu. Členovia združenia sú aktivisti, ktorým stav pitnej vody nie je ľahostajný a chcú zabezpečiť každému obyvateľovi Slovenska čistú a zdravotne nezávadnú pitnú vodu z vodovodu.

Na ochranu podzemných zásobárni vôd sa postavili Slováci z občianskeho združenia s názvom Za našu vodu. Členovia združenia sú aktivisti, ktorým stav pitnej vody nie je ľahostajný a chcú zabezpečiť každému obyvateľovi Slovenska čistú a zdravotne nezávadnú vodu z vodovodu. „Sme ľudia, ktorí myslia už teraz na to, čo budú piť naše deti a vnúčatá.“ hovoria sami aktivisti. Dlhodobo varujú, že podzemné zásoby vody sú v poslednej dobe neustále ohrozované nebezpečnými látkami ako sú pesticídy, dusitany alebo herbicídy. „Ochrana vody je nedostatočná a je potrebné ju zakotviť do legislatívy, a tým zabezpečiť čistú a pitnú vody pre všetkých.“ vyjadrila sa predsedkyňa občianskeho združenia.

Ambasádormi kampane TU VODU NEPI! sú známe osobnosti ako napríklad Zuzana Kronerová, Zuzana Mauréry, Jana Kirschner či Lukáš Latinák. Práve oni sa stávajú tvárami vo videách, v ktorých vyzývajú verejnosť k tomu, aby sa svojim podpisom tiež zapojili do boja proti kontaminácií podzemných vôd. (1)

Taktiež môžete kampaň podporiť aj finančne. Jednorázovým alebo mesačným poplatkom môžete prispieť na kompletný rozbor pitnej vody práve v ich obci a tým zistiť, v akom stave je voda z vodovodu, ktorú pijú oni ale aj ich rodina. Momentálne sa do tejto kampane zapojilo 2 875 ľudí a vyzbieralo sa už 3 947,50 €.

To, že kampaň má zmysel, potvrdil rozbor v obci Kvetoslav v okrese Dunajská Streda, kde sa po analýze vody našli zvýšené hodnoty metabolitu chloridazonu v koncentrácii 1 ug/l.

Normy stanovené slovenskou legislatívou sú diametrálne odlišné od noriem v okolitých krajinách, obávame sa teda, že tu ide len o neporiadok v slovenskej legislatíve,” uviedla Annamarie Velič, predsedníčka združenia, ktoré považuje výskyt metabolitu pesticídu v pitnej vode za neprípustný. (2) Občianske združenie apeluje na hlavného hygienika SR a tiež na Ministerstvo životného prostredia SR, aby prehodnotili limit škodlivých látok vo vode stanovených právnymi predpismi tak, aby nebolo ohrozené zdravie obyvateľstva teraz a ani o pár rokov. Bez čistej pitnej vody predsa nemôžme existovať.

Viac o kampani TU VODU NEPI! si môžete prečítať na stránke občianskeho združenia Za našu vodu.

 

Zdroje:

(1) V pitnej vode v Kvetoslavove našli metabolit pesticídu 

(2) Oficiálna stránka občianského združenia

 

...

 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia