17.11.2016 16:40

Zabudnite na babské recepty a nadobro sa zbavte vodného kameňa


Zanesenie vodným kameňomTakmer každá slovenská domácnosť ho pozná a z princípu ho musí istým spôsobom riešiť - vodný kameň. Je všade, kde prišlo ku kontaktu s vodou. Rýchlovarná kanvica, batérie, sprchová hlavica, WC, bojler, umývačka riadu, práčka, či vírivka. Vďačíme tomu, že naše prírodné vodné zdroje často pretekajú cez skalnaté podložia, čím na seba viažu vápnik a horčík. A práve tieto látky vytvárajú vodný kameň, ale ako ho riešiť? Na to je mnoho spôsobov, ktoré sa dozviete, avšak ako ho vyriešiť? Raz a navždy.

Pokiaľ sa vám vodný kameň netvorí a ešte ste sa s ním nestretili, buďte radi. Patríte približne k jednej z piatich domácnosti na Slovensku. Vám ostatným najprv priblížim dôvod prečo ho odstrániť?

Niektorí, “konzervatívnejší” ľudia sa možno budú oháňať, že im vodný kameň neprekáža, to je možné z estetického hľadiska. Avšak, vedeli ste, že už veľmi tenká vrstva vodného kameňa pôsobí ako tepelná izolácia? Kvôli tomu musíte vodný kameň doslova opäť “preprať”, či už v práčke, kanvici, žehličke a bojleri. S tým úmerne rastú náklady a to v mnohých prípadoch až niekoľkonásobne. Nehovoriac o ďalšom faktore a tým sú nemalé výdavky na priebežné odstraňovanie vodného kameňa, či už na kyselina citrónová alebo ocot, prípadne špeciálne prostriedky do práčky, či umývačky riadu.
 

Ako rýchlo a lacno riešiť vodný kameň?

Roztok na vodný kameň

Odpoveď je jednoduchá, každodenný pomocník v podobe klasického octu alebo kyseliny citrónovej. Najbežnejší spôsob je pripraviť si roztok octu a vody v pomere 1:1 a môžte ísť na to, prípadne do vody pridať 2-3 polievkové lyžice kyseliny citrónovej. Efekt je podobný.

Rýchlovarná kanvica - stačí naplniť roztokom do plna, prevariť a vodu nechať vychladnúť. Následne vyliať, ideálne je následne kanvicu prevariť ešte raz čistou vodou pred ďalším použitím. 

Práčka - vylejte roztok priamo do bubna, prípadne dávkovača na prášok. Potom pustite jeden z dlhých programov a máte hotovo.

Batérie či sprchové hlavice - týmto rozktokom dokážete rozpustiť nánosy, avšak je to už komplikovanejšie. Skúste namočiť vatu do roztoku a obaliť ňou batériu. Odporúčam ponechať aspoň pár hodín namočené.


Ako funguje zmäkčovač vody

Vyššie sú spomenuté spôsoby, ako riešiť vodný kameň.

Avšak pozrime sa na to, ako ho vyriešiť. Raz a navždy. 

Zmäkčovače vody - o čo ide? Žiadne lacné a rýchle riešenie v podobe roztokov, kyselín, drhnutia a podobne. Ide o prístroj, ktorý sa inštaluje na centrálny prívod vo do domu. To znamená, že všetká voda, ktorá do domu vstúpi má s ním dočinenia. Zmäkčovač vody obsahuje náplň, ktorá pomocou iónovýmeny vode vezme možnosť tvorby vodného kameňa. Vymení ióny vápnika a horčíka - tvorcov vodného kameňa a nahradí ich sodíkom. Takýto prístroj je nenáročný a bežne má životnosť 10-20 rokov, to znamená, že sa nejedná o novodobé práčky a iné spotrebiče, ktoré vám z princípu prestanú fungovať ihneď po záručnej dobe. Jediné, čo od vás bude vyžadovať je dosypanie tabletovanej soli párkrát do roka, ktorú má niečo ako “palivo”.

 

Aké výhody vám v konečnom dôsledku zmäkčovač vody prinesie?

  • 100% odstránenie nánosov kameňa, už sa žiadne nevytvoria a staré nánosy postupne rozpustí, časom úplne zabudnete na pojem vodný kameň
  • ušetrenie nákladov na ohrev a výmenu, reklamáciu spotrebičov, či nových batérií a sprchových hlavíc
  • ušetrenie nákladov na pranie, a ako bonus bude pranie v zmäkčenej vode efektívnejšie, prádlo ostane hebkejšie a voňavé
  • príjemnejšie sprchovanie, pokožka ostane hebká a jemná
  • a o mnoho viac, už sami určite viete, kvôli čomu vám vodný kameň najviac prekáža 

Skoncujte s ním, raz a navždy ! Pokiaľ máte záujem o bližšie informácie, neváhajte nás kontaktovať, sme vám vždy nápomocní.

Kontaktujte nás

Napísal/a

Peter Papík

Ďalšie články

Mikroplasty vo vode

16.3.2018 7:51

awblog/mikroplasty-vo-vode.jpg

Plasty sa využívajú čoraz častejšie vo výrobe a distribúcií skoro v každom priemysle na svete. Ľudstvo vyprodukuje 300 miliónov ton plastu ročne. Z toho sa zrecykluje len malé množstvo, väčšina ostáva na skládkach alebo v moriach a oceánoch. Podľa údajov OSN, plasty v moriach tvorí 5 až 12 miliónov ton. Prvýkrát sa však potvrdilo, že mikročastice plastu sú aj vo vodovodoch po celom svete.

Čítať viac
awblog/co-vsetko-dokaze-reverzna-osmoza-odstranit.png

Máte pochybnosti o kvalite vašej pitnej vody v domácnosti či prevádzke? Ako postupovať, ak ste sa stali obeťou znečistenej pitnej vody? Všetky škodliviny spoľahlivo odstráni filter na báze reverznej osmózy, ktorý sa postará o zachytenie nebezpečných látok a produkciu skutočne čistej pitnej vody.

Čítať viac
awblog/blog-ochrana-pitnej-vody-pred-kontaminaciou-pesticidmi.png

Či už používate vodu z obecných vodovodov alebo z vlastných studní, nikdy si nemôžete byť úplne istý jej kvalitou. Rovnako ako 5 000 obyvateľov Žitného ostrova, aj vy sa môžete stať obeťou kontaminácie vody nebezpečnými pesticídmi. V takom prípade je možné problém znečistenej vody riešiť pomocou vodných filtrov. 

Čítať viac