17.11.2016 16:40

Zabudnite na babské recepty a nadobro sa zbavte vodného kameňa


Zanesenie vodným kameňomTakmer každá slovenská domácnosť ho pozná a z princípu ho musí istým spôsobom riešiť - vodný kameň. Je všade, kde prišlo ku kontaktu s vodou. Rýchlovarná kanvica, batérie, sprchová hlavica, WC, bojler, umývačka riadu, práčka, či vírivka. Vďačíme tomu, že naše prírodné vodné zdroje často pretekajú cez skalnaté podložia, čím na seba viažu vápnik a horčík. A práve tieto látky vytvárajú vodný kameň, ale ako ho riešiť? Na to je mnoho spôsobov, ktoré sa dozviete, avšak ako ho vyriešiť? Raz a navždy.

Pokiaľ sa vám vodný kameň netvorí a ešte ste sa s ním nestretili, buďte radi. Patríte približne k jednej z piatich domácnosti na Slovensku. Vám ostatným najprv priblížim dôvod prečo ho odstrániť?

Niektorí, “konzervatívnejší” ľudia sa možno budú oháňať, že im vodný kameň neprekáža, to je možné z estetického hľadiska. Avšak, vedeli ste, že už veľmi tenká vrstva vodného kameňa pôsobí ako tepelná izolácia? Kvôli tomu musíte vodný kameň doslova opäť “preprať”, či už v práčke, kanvici, žehličke a bojleri. S tým úmerne rastú náklady a to v mnohých prípadoch až niekoľkonásobne. Nehovoriac o ďalšom faktore a tým sú nemalé výdavky na priebežné odstraňovanie vodného kameňa, či už na kyselina citrónová alebo ocot, prípadne špeciálne prostriedky do práčky, či umývačky riadu.
 

Ako rýchlo a lacno riešiť vodný kameň?

Roztok na vodný kameň

Odpoveď je jednoduchá, každodenný pomocník v podobe klasického octu alebo kyseliny citrónovej. Najbežnejší spôsob je pripraviť si roztok octu a vody v pomere 1:1 a môžte ísť na to, prípadne do vody pridať 2-3 polievkové lyžice kyseliny citrónovej. Efekt je podobný.

Rýchlovarná kanvica - stačí naplniť roztokom do plna, prevariť a vodu nechať vychladnúť. Následne vyliať, ideálne je následne kanvicu prevariť ešte raz čistou vodou pred ďalším použitím. 

Práčka - vylejte roztok priamo do bubna, prípadne dávkovača na prášok. Potom pustite jeden z dlhých programov a máte hotovo.

Batérie či sprchové hlavice - týmto rozktokom dokážete rozpustiť nánosy, avšak je to už komplikovanejšie. Skúste namočiť vatu do roztoku a obaliť ňou batériu. Odporúčam ponechať aspoň pár hodín namočené.


Ako funguje zmäkčovač vody

Vyššie sú spomenuté spôsoby, ako riešiť vodný kameň.

Avšak pozrime sa na to, ako ho vyriešiť. Raz a navždy. 

Zmäkčovače vody - o čo ide? Žiadne lacné a rýchle riešenie v podobe roztokov, kyselín, drhnutia a podobne. Ide o prístroj, ktorý sa inštaluje na centrálny prívod vo do domu. To znamená, že všetká voda, ktorá do domu vstúpi má s ním dočinenia. Zmäkčovač vody obsahuje náplň, ktorá pomocou iónovýmeny vode vezme možnosť tvorby vodného kameňa. Vymení ióny vápnika a horčíka - tvorcov vodného kameňa a nahradí ich sodíkom. Takýto prístroj je nenáročný a bežne má životnosť 10-20 rokov, to znamená, že sa nejedná o novodobé práčky a iné spotrebiče, ktoré vám z princípu prestanú fungovať ihneď po záručnej dobe. Jediné, čo od vás bude vyžadovať je dosypanie tabletovanej soli párkrát do roka, ktorú má niečo ako “palivo”.

 

Aké výhody vám v konečnom dôsledku zmäkčovač vody prinesie?

  • 100% odstránenie nánosov kameňa, už sa žiadne nevytvoria a staré nánosy postupne rozpustí, časom úplne zabudnete na pojem vodný kameň
  • ušetrenie nákladov na ohrev a výmenu, reklamáciu spotrebičov, či nových batérií a sprchových hlavíc
  • ušetrenie nákladov na pranie, a ako bonus bude pranie v zmäkčenej vode efektívnejšie, prádlo ostane hebkejšie a voňavé
  • príjemnejšie sprchovanie, pokožka ostane hebká a jemná
  • a o mnoho viac, už sami určite viete, kvôli čomu vám vodný kameň najviac prekáža 

Skoncujte s ním, raz a navždy ! Pokiaľ máte záujem o bližšie informácie, neváhajte nás kontaktovať, sme vám vždy nápomocní.

Kontaktujte nás

Napísal/a

Peter Papík

Ďalšie články

awblog/cista-pitna-voda-filter-s-aktivnym-uhlim.png

Čo si predstavíte pod pojmom čistá pitná voda? My nazývame čistou a zdravou vodou takú, v ktorej nie sú obsiahnuté žiadne škodlivé látky a môže tak plniť v ľudskom tele všetky dôležité úlohy, na ktoré je určená. Výborným pomocníkom v boji za čistú vodu je aj aktívne uhlie, vďaka ktorému sa zbavíte škodlivín a navyše získate vodu s výbornou chuťou.

Čítať viac
awblog/tabletovana-sol-sps-kurier.jpg

Snažíme sa stále zlepšovať - nie len čo sa kvality ponúkaného tovaru týka, ale aj v rámci služieb s ním spojených. Od tohto mesiaca môžete u nás preto nakupovať ešte výhodnejšie aj tabletovanú soľ, ktorú vám prinášame spolu s dopravou za najlepšie ceny na Slovensku.

Čítať viac
awblog/kolko-vody-je-potrebnej-na-vyrobu-potravin-clanok.jpg

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko vody je spotrebovanej, prípadne znečistenej, pri výrobe bežných potravín a produktov, ako je napríklad káva, čaj, ryža, chlieb či čokoláda? Ak vás zaujíma, koľko vody je potrebnej na výrobu jednej priemernej šálky kávy, ktorú popri prezeraní tohto článku vypijete, čítajte ďalej. 

Čítať viac