17.11.2016 16:40

Zabudnite na babské recepty a nadobro sa zbavte vodného kameňa


Zanesenie vodným kameňomTakmer každá slovenská domácnosť ho pozná a z princípu ho musí istým spôsobom riešiť - vodný kameň. Je všade, kde prišlo ku kontaktu s vodou. Rýchlovarná kanvica, batérie, sprchová hlavica, WC, bojler, umývačka riadu, práčka, či vírivka. Vďačíme tomu, že naše prírodné vodné zdroje často pretekajú cez skalnaté podložia, čím na seba viažu vápnik a horčík. A práve tieto látky vytvárajú vodný kameň, ale ako ho riešiť? Na to je mnoho spôsobov, ktoré sa dozviete, avšak ako ho vyriešiť? Raz a navždy.

Pokiaľ sa vám vodný kameň netvorí a ešte ste sa s ním nestretili, buďte radi. Patríte približne k jednej z piatich domácnosti na Slovensku. Vám ostatným najprv priblížim dôvod prečo ho odstrániť?

Niektorí, “konzervatívnejší” ľudia sa možno budú oháňať, že im vodný kameň neprekáža, to je možné z estetického hľadiska. Avšak, vedeli ste, že už veľmi tenká vrstva vodného kameňa pôsobí ako tepelná izolácia? Kvôli tomu musíte vodný kameň doslova opäť “preprať”, či už v práčke, kanvici, žehličke a bojleri. S tým úmerne rastú náklady a to v mnohých prípadoch až niekoľkonásobne. Nehovoriac o ďalšom faktore a tým sú nemalé výdavky na priebežné odstraňovanie vodného kameňa, či už na kyselina citrónová alebo ocot, prípadne špeciálne prostriedky do práčky, či umývačky riadu.
 

Ako rýchlo a lacno riešiť vodný kameň?

Roztok na vodný kameň

Odpoveď je jednoduchá, každodenný pomocník v podobe klasického octu alebo kyseliny citrónovej. Najbežnejší spôsob je pripraviť si roztok octu a vody v pomere 1:1 a môžte ísť na to, prípadne do vody pridať 2-3 polievkové lyžice kyseliny citrónovej. Efekt je podobný.

Rýchlovarná kanvica - stačí naplniť roztokom do plna, prevariť a vodu nechať vychladnúť. Následne vyliať, ideálne je následne kanvicu prevariť ešte raz čistou vodou pred ďalším použitím. 

Práčka - vylejte roztok priamo do bubna, prípadne dávkovača na prášok. Potom pustite jeden z dlhých programov a máte hotovo.

Batérie či sprchové hlavice - týmto rozktokom dokážete rozpustiť nánosy, avšak je to už komplikovanejšie. Skúste namočiť vatu do roztoku a obaliť ňou batériu. Odporúčam ponechať aspoň pár hodín namočené.


Ako funguje zmäkčovač vody

Vyššie sú spomenuté spôsoby, ako riešiť vodný kameň.

Avšak pozrime sa na to, ako ho vyriešiť. Raz a navždy. 

Zmäkčovače vody - o čo ide? Žiadne lacné a rýchle riešenie v podobe roztokov, kyselín, drhnutia a podobne. Ide o prístroj, ktorý sa inštaluje na centrálny prívod vo do domu. To znamená, že všetká voda, ktorá do domu vstúpi má s ním dočinenia. Zmäkčovač vody obsahuje náplň, ktorá pomocou iónovýmeny vode vezme možnosť tvorby vodného kameňa. Vymení ióny vápnika a horčíka - tvorcov vodného kameňa a nahradí ich sodíkom. Takýto prístroj je nenáročný a bežne má životnosť 10-20 rokov, to znamená, že sa nejedná o novodobé práčky a iné spotrebiče, ktoré vám z princípu prestanú fungovať ihneď po záručnej dobe. Jediné, čo od vás bude vyžadovať je dosypanie tabletovanej soli párkrát do roka, ktorú má niečo ako “palivo”.

 

Aké výhody vám v konečnom dôsledku zmäkčovač vody prinesie?

  • 100% odstránenie nánosov kameňa, už sa žiadne nevytvoria a staré nánosy postupne rozpustí, časom úplne zabudnete na pojem vodný kameň
  • ušetrenie nákladov na ohrev a výmenu, reklamáciu spotrebičov, či nových batérií a sprchových hlavíc
  • ušetrenie nákladov na pranie, a ako bonus bude pranie v zmäkčenej vode efektívnejšie, prádlo ostane hebkejšie a voňavé
  • príjemnejšie sprchovanie, pokožka ostane hebká a jemná
  • a o mnoho viac, už sami určite viete, kvôli čomu vám vodný kameň najviac prekáža 

Skoncujte s ním, raz a navždy ! Pokiaľ máte záujem o bližšie informácie, neváhajte nás kontaktovať, sme vám vždy nápomocní.

Kontaktujte nás

Napísal/a

Peter Papík

Ďalšie články

awblog/aquatherm-praha.png

Pozývame vás na medzinárodný veľtrh Aqua Therm Praha, na ktorom vám odprezentujeme našu spoločnosť, jej poslanie a produkty, ktoré na e-shope ponúkame. Počas celého trvania veľtrhu vám budú k dispozícii vyškolení odborníci na úpravu vody. Príďte sa s nimi poradiť, prebrať problematiku filtrácie vody a prezrieť si vybrané vodné filtre.

Čítať viac

Potrebujete rozbor vody?

3.1.2018 8:07

awblog/blog-potrebujete-rozbor-vody.png

Pre zistenie kvality vody je najlepším riešením vykonanie rozboru vodu, podľa ktorého zistíte presné hodnoty meraných látok. Ako ale zistíte, že rozbor vody potrebujete?  Väčšinou tomu nasvedčuje viacero príznakov, ktoré môžete na kvalite vašej vody spozorovať...

Čítať viac
awblog/vyhradni-distributor-filtrov-na-vodu-atlas-filtri.jpg

Snažíme sa neustále rozširovať našu ponuku produktov, a preto sme začali spolupracovať s talianskou spoločnosťou Atlas Filtri, ktorá sa zaoberá úpravou vody od roku 1975. Stali sme sa distribútorom filtrov na vodu Atlas Filtri, čo znamená, že už čoskoro nájdete širokú škálu týchto produktov na našom e-shope.

Čítať viac