19.1.2018 14:33

Dezinfekcia vody pomocou chlóru

Chlór vo vode

Dezinfekcia vody chlórom

Za jednu z najdôležitejších častí procesu úpravy vody považujeme jej dezinfekciu, prostredníctvom ktorej je zabezpečená nezávadnosť vody z mikrobiologického hľadiska. Negatívny vplyv niektorých druhov mikroorganizmov na ľudský organizmus môže spôsobiť viacero zdravotných ťažkostí, preto dezinfekciu vody neodporúčame v žiadnom prípade podceniť. Vo väčšine prípadov sa vykonáva chlórovanie, ktoré sa považuje za jednu z najúčinnejších možností dezinfekcie vody.

Množstvo dávky použitého prostriedku, čas pôsobenia a tiež následný účinok dezinfekcie vody závisí od kvality vody - jej fyzikálnych, chemických a mikrobiologických vlastností.

Formy dezinfekcie vody
Rozlišujeme dve základné metódy, ktorými sa dezinfekcia vody vykonáva:

  • chemické = použitie chlóru a jeho zlúčenín (vo forme plynného chlóru, chloramínov alebo roztoku chlórnanu sodného), ozónu a ďalších oxidačných činidiel,
  • fyzikálne = dezinfekcia prostredníctvom UV žiarenia, ultrazvukové metódy, dezinfekcia teplom a iné.


Aké výhody má chlórová dezinfekcia vody?

Dávkovacie čerpadlo na chlór ETATRON DLXB

Dezinfekcia vody pomocou chlóru sa najčastejšie uplatňuje pri úžitkových vodách, dezinfekcii obcí, prípadne vo väčších priemyselných objektoch. V prípade dezinfekcie pitnej vody používanej v samostatnej domácnosti odporúčame siahnuť po ekologickej variante prostredníctvom UV lampy na vodu. Oblasť UV žiarenia 200-320nm má germicídne účinky a zneškodní až 99,99% baktérií nachádzajúcich sa vo vode. Na rozdiel od chemických metód sa do vodného obehu pri použití UV lampy nepridávajú chemikálie a nie sú vytvárané žiadne vedľajšie produkty. Rovnako sa nemenia ani fyzikálne vlastnosti vody. Na druhej strane má však aj dezinfekcia vody chlórom oproti UV dezinfekcii niekoľko výhod:

- veľká baktericídna účinnosť chlóru aj v malých koncentráciách (v závislosti od kvality vstupnej vody),
- silné oxidačné účinky (uplatnenie pri odstraňovaní železa a mangánu z vody),
- ekonomické hľadisko (ide o lacnú variantu dezinfekcie vody v porovnaní s inými formami),
- pomerne jednoduchá aplikácia chlóru,
- dlhodobý účinok bráni sekundárnemu znečisteniu vodného zdroja.

Na chlórovanie vody používame membránové dávkovacie čerpadlo ETATRON DLXB s certifikátom IP65, ktoré má širokú škálu použitia (systémy úpravy vody, bazény, bojler a pod.). Pre viac informácií alebo vypracovanie nezáväznej cenovej ponuky na dezinfekciu vody chlórom nás neváhajte kontaktovať.

Napísal/a

Čistá Voda

Ďalšie články

awblog/veltrh-coneco-racioenergia-voda-2018.jpg

V dňoch 11. až 14. apríla 2018 sme sa zúčastnili medzinárodného veľtrhu CONECO-RACIOENERGIA-VODA, ktorý sa konal v priestoroch Incheba Expo Bratislava. Pre návštevníkov sme mali pripravenú prehliadku vybraných produktov a na ich otázky odpovedali odborníci na úpravu vody, ktorí sa tejto problematike venujú už roky a vedia poradiť s akýmkoľvek "vodným" problémom. Prezrite si niekoľko fotografií z výstavy...

Čítať viac
awblog/coneco-blog.png

Aj tento rok sa naša spoločnosť zúčastní veľtrhu CONECO-RACIOENERGIA, ktorý sa uskutoční vo výstavisku Incheba Expo Bratislava. Už v dňoch 11.-14.4. 2018 môžete navštíviť náš stánok. Pozývame vás prezrieť si vybrané produkty z nášho portfólia a prekonzultovať problémy týkajúce sa vody s našimi odborníkmi.

Čítať viac
awblog/mikroplasty-v-balenych-flaskovych-vodach-blog.jpg

Začiatkom minulého mesiaca sme zverejnili článok o mikroplastoch vo vode, ktoré znečisťujú nie len moria a oceány, ale boli zistené aj vo vzorke pitnej vody zo Slovenska. Za posledné týždne sa táto téma stala ešte aktuálnejšou, čo je pravdepodobne následkom testov balených vôd neziskovou organizáciou Orb Media. Podľa vykonanej štúdie viac ako 90% testovaných balených pitných vôd obsahovalo určitú formu mikroplastov.

Čítať viac