19.1.2018 14:33

Dezinfekcia vody pomocou chlóru

Chlór vo vode

Dezinfekcia vody chlórom

Za jednu z najdôležitejších častí procesu úpravy vody považujeme jej dezinfekciu, prostredníctvom ktorej je zabezpečená nezávadnosť vody z mikrobiologického hľadiska. Negatívny vplyv niektorých druhov mikroorganizmov na ľudský organizmus môže spôsobiť viacero zdravotných ťažkostí, preto dezinfekciu vody neodporúčame v žiadnom prípade podceniť. Vo väčšine prípadov sa vykonáva chlórovanie, ktoré sa považuje za jednu z najúčinnejších možností dezinfekcie vody.

Množstvo dávky použitého prostriedku, čas pôsobenia a tiež následný účinok dezinfekcie vody závisí od kvality vody - jej fyzikálnych, chemických a mikrobiologických vlastností.

Formy dezinfekcie vody
Rozlišujeme dve základné metódy, ktorými sa dezinfekcia vody vykonáva:

  • chemické = použitie chlóru a jeho zlúčenín (vo forme plynného chlóru, chloramínov alebo roztoku chlórnanu sodného), ozónu a ďalších oxidačných činidiel,
  • fyzikálne = dezinfekcia prostredníctvom UV žiarenia, ultrazvukové metódy, dezinfekcia teplom a iné.


Aké výhody má chlórová dezinfekcia vody?

Dávkovacie čerpadlo na chlór ETATRON DLXB

Dezinfekcia vody pomocou chlóru sa najčastejšie uplatňuje pri úžitkových vodách, dezinfekcii obcí, prípadne vo väčších priemyselných objektoch. V prípade dezinfekcie pitnej vody používanej v samostatnej domácnosti odporúčame siahnuť po ekologickej variante prostredníctvom UV lampy na vodu. Oblasť UV žiarenia 200-320nm má germicídne účinky a zneškodní až 99,99% baktérií nachádzajúcich sa vo vode. Na rozdiel od chemických metód sa do vodného obehu pri použití UV lampy nepridávajú chemikálie a nie sú vytvárané žiadne vedľajšie produkty. Rovnako sa nemenia ani fyzikálne vlastnosti vody. Na druhej strane má však aj dezinfekcia vody chlórom oproti UV dezinfekcii niekoľko výhod:

- veľká baktericídna účinnosť chlóru aj v malých koncentráciách (v závislosti od kvality vstupnej vody),
- silné oxidačné účinky (uplatnenie pri odstraňovaní železa a mangánu z vody),
- ekonomické hľadisko (ide o lacnú variantu dezinfekcie vody v porovnaní s inými formami),
- pomerne jednoduchá aplikácia chlóru,
- dlhodobý účinok bráni sekundárnemu znečisteniu vodného zdroja.

Na chlórovanie vody používame membránové dávkovacie čerpadlo ETATRON DLXB s certifikátom IP65, ktoré má širokú škálu použitia (systémy úpravy vody, bazény, bojler a pod.). Pre viac informácií alebo vypracovanie nezáväznej cenovej ponuky na dezinfekciu vody chlórom nás neváhajte kontaktovať.

Napísal/a

Čistá Voda

Ďalšie články

awblog/blog-ochrana-pitnej-vody-pred-kontaminaciou-pesticidmi.png

Či už používate vodu z obecných vodovodov alebo z vlastných studní, nikdy si nemôžete byť úplne istý jej kvalitou. Rovnako ako 5 000 obyvateľov Žitného ostrova, aj vy sa môžete stať obeťou kontaminácie vody nebezpečnými pesticídmi. V takom prípade je možné problém znečistenej vody riešiť pomocou vodných filtrov. 

Čítať viac
awblog/5-prikladov-ako-vyzera-vodny-kamen.jpg

Tvrdá voda a vodný kameň spôsobuje v domácnosti celý rad problémov, cez nevzhľadný povlak na spotrebičoch, vysúšanie pokožky a vlasov až po výrazné zvýšenie nákladov za energie. V článku sa zameriame na konkrétne príklady, ktoré sa vo vašej domácnosti objavia, ak používate tvrdú vodu. 

Čítať viac
awblog/aquatherm-praha.png

Pozývame vás na medzinárodný veľtrh Aqua Therm Praha, na ktorom vám odprezentujeme našu spoločnosť, jej poslanie a produkty, ktoré na e-shope ponúkame. Počas celého trvania veľtrhu vám budú k dispozícii vyškolení odborníci na úpravu vody. Príďte sa s nimi poradiť, prebrať problematiku filtrácie vody a prezrieť si vybrané vodné filtre.

Čítať viac