Dezinfekcia vody pomocou chlóru

Kategórie
 
 
 
Dezinfekcia vody pomocou chlóru
Doprava ZADARMO nad 70€
 
 
Dezinfekcia vody pomocou chlóru
Meranie tvrdosti vody zadarmo
 
 
 
 
19.05.2018

Za jednu z najdôležitejších častí procesu úpravy vody považujeme jej dezinfekciu, prostredníctvom ktorej je zabezpečená nezávadnosť vody z mikrobiologického hľadiska. Vo väčšine prípadov sa vykonáva chlórovanie vody - prečítajte si, aké výhody so sebou táto metóda dezinfekcie vody prináša.

Chlór vo vode

Dezinfekcia vody chlórom

Za jednu z najdôležitejších častí procesu úpravy vody považujeme jej dezinfekciu, prostredníctvom ktorej je zabezpečená nezávadnosť vody z mikrobiologického hľadiska. Negatívny vplyv niektorých druhov mikroorganizmov na ľudský organizmus môže spôsobiť viacero zdravotných ťažkostí, preto dezinfekciu vody neodporúčame v žiadnom prípade podceniť. Vo väčšine prípadov sa vykonáva chlórovanie, ktoré sa považuje za jednu z najúčinnejších možností dezinfekcie vody.

Množstvo dávky použitého prostriedku, čas pôsobenia a tiež následný účinok dezinfekcie vody závisí od kvality vody - jej fyzikálnych, chemických a mikrobiologických vlastností.

 

Formy dezinfekcie vody

Rozlišujeme dve základné metódy, ktorými sa dezinfekcia vody vykonáva:

  • chemické = použitie chlóru a jeho zlúčenín (vo forme plynného chlóru, chloramínov alebo roztoku chlórnanu sodného), ozónu a ďalších oxidačných činidiel,
  • fyzikálne = dezinfekcia prostredníctvom UV žiarenia, ultrazvukové metódy, dezinfekcia teplom a iné.


Aké výhody má chlórová dezinfekcia vody?

Dezinfekcia vody pomocou chlóru sa najčastejšie uplatňuje pri úžitkových vodách, dezinfekcii obcí, prípadne vo väčších priemyselných objektoch. V prípade dezinfekcie pitnej vody používanej v samostatnej domácnosti odporúčame siahnuť po ekologickej variante prostredníctvom UV lampy na vodu. Oblasť UV žiarenia 200-320nm má germicídne účinky a zneškodní až 99,99% baktérií nachádzajúcich sa vo vode. Pri použití UV lámp sa do vodného obehu nepridávajú žiadne chemikálie a nie sú vytvárané žiadne vedľajšie produkty. Rovnako sa nemenia ani fyzikálne vlastnosti vody.

Na druhej strane má však aj dezinfekcia vody chlórom oproti UV dezinfekcii niekoľko výhod:

Dávkovacie čerpadlo na chlór ETATRON DLXB- veľká baktericídna účinnosť chlóru aj v malých koncentráciách (v závislosti od kvality vstupnej vody),
- silné oxidačné účinky (pri odstraňovaní železa a mangánu z vody),
- ekonomické hľadisko (ide o lacnú variantu dezinfekcie vody v porovnaní s inými formami),
- pomerne jednoduchá aplikácia chlóru,
- dlhodobý účinok bráni sekundárnemu znečisteniu vodného zdroja.

 

Na chlórovanie vody používame membránové dávkovacie čerpadlo ETATRON DLXB s certifikátom IP65, ktoré má širokú škálu použitia (systémy úpravy vody, bazény, bojler a pod.). Pre viac informácií alebo vypracovanie nezáväznej cenovej ponuky na dezinfekciu vody chlórom nás neváhajte kontaktovať.

 

Pôvodný článok zo dňa 19.1.2018, aktualizovaný dňa 19.5.2018.

 

...

 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia