Kategórie
 
 
 
SK bocny banner 428x667
CHCETE PORADIŤ?
 
 
2 bezplatne meranie tvrdosti vody
Meranie tvrdosti ZADARMO
 
 
 
 

Alergia na chlór

Vodný blog
od Čistá Voda
12.07.2022

Chlór sa dlhodobo využíva na dezinfekciu vody. Spoľahlivo a rýchlo dokáže zneškodniť baktérie a vírusy. No skrýva aj negatívne účinky. O tom, aké riziko predstavuje chlór pre naše zdravie sa dočítate v našom článku. 

Chlór je jedna z hlavných látok, ktorá sa využíva na dezinfekciu vody. Táto chemická látka je dokonalá v dekontaminácii vody od rôznych mikroorganizmov (napr. baktérie, vírusy, plesne a iné), ale môže mať aj negatívny dopad na ľudské zdravie

Alergia na chlór

Samotná alergia na chlór sa medicínsky nepovažuje za skutočnú alergiu, keďže mechanizmus vzniku je iný. Problémy nespôsobuje chlór samotný ale chloramín alebo trichloramín. Ide o chemickú látku, ktorá vzniká reakciou medzi chlórom a organickou hmotou (koža, sliny, pot, vlasy a iné). Ide o prchavý plyn s charakteristickým zápachom. Čím silnejší zápach, tým viac chloramínu sa vo vode nachádza. Aj z toho dôvodu sa jeho množstvo musí pravidelné kontrolovať. Obsah voľného chlóru by nemal presiahnuť 0,3 - 0,5 mg/m3.

Aké sú príznaky?

Medzi najčastejšie problémy spojené s chlórom patria:

  • Kašeľ
  • Dýchavičnosť
  • Ťažoba na hrudníku
  • Nádcha a kýchanie
  • Začervenanie a pálenie očí
  • Pocit upchatého nosa
  • Suchá a palivá pokožka
  • Ekzém
  • Astma

Okrem vyššie spomínaných ťažkostí môže byť spúšťačom rôznych kožných ochorení, ako je napríklad žihľavka. Aquagénnu žihľavku môže vyvolať kúpanie,  plávanie alebo len prechádzka v daždi. Niekedy príznaky vzniknú pri potení, spúšťačom môžu byť aj slzy.

Deti, ktoré sú pravidelne vystavené chloramínu v nízkom veku, majú väčšiu pravdepodobnosť prepuknutia alergií a rôznych autoimúnnych ochorení, ktoré sú spojené so zníženou imunitou.

Chlór vo vode

Aj v obyčajnom sprchovaní môže byť skrytý problém

Nebezpečenstvu sme vystavení každý deň pri bežnom sprchovaní. Chlór a iné škodlivé látky sa dostávajú do tela buď pokožkou, alebo vdychovaním vodnej pary počas sprchovania. Aj keď množstvo chlóru je nižšie ako v bazénoch, nebezpečenstvo pre ľudské zdravie predstavuje stále. 

Chlór predstavuje pre pokožku záťaž - zbavuje ju dôležitých olejov a navyše ju neprimerane vysušuje. Povrchové oleje, ktoré sú na pokožke bežné, majú za úlohu uzamykať vodu v koži, čím zabezpečujú jej hydratáciu. Ak sa stratí táto olejová membrána, pokožka sa začne vysušovať, svrbieť a neskôr môže dôjsť k jej popraskaniu, to môže mať za následok jej náchylnosť na alergické reakcie. 

Lekári odporúčajú sprchovanie v studenej vode. Dôvodom nie je len otužovanie (zvyšovanie immunity), ale aj nasávanie množstva chlóru. Pri teplej, až horúcej vode telo pripomína špongiu, kedy sa póry na pokožke otvárajú a sajú veľké množstvo chlóru. Preto sa stáva, že pokožka je po sprchovaní suchá, mdlá alebo svrbí. Aj z toho dôvodu by telové mlieka mali byť neoddeliteľnou súčasťou večernej rutiny. Prinavrátia pokožke istú časť stratených olejov a dodajú jej pocit jemnosti a hydratácie.

Chlór ako taký má vo vode tendenciu vytvárať iné zlúčeniny, ktoré sú niekedy nebezpečnejšie ako on sám. Ide napríklad o chloroform. Je to jedovatý plyn, ktorý sa uvoľňuje počas sprchovania horúcou vodou. Ohrozuje najmä pľúca a dýchaciu sústavu. Rovnako ako chlór sa dostáva do pokožky prostredníctvom pórov. 

Chlórovaná voda však obsahuje aj množstvo iných látok ako meď, olovo či dusičnany. Ide o nebezpečné látky, predovšetkým pre ľudí s oslabeným imunitným systémom.

Aby ste predišli nepriaznivým účinkom chlóru pri sprchovaní odporúčame:

  • Vymeniť sprchovú hlavicu za sprchový filter, ktorý dokáže z vody odstrániť až 95 % chlóru a iných nebezpečných látok
  • Netráviť zbytočne veľa času v sprche
  • Nepoužívať horúcu sprchu
  • Po sprchovaní otvoriť okno alebo zapnúť ventilátor, aby sa vyvetral vzduch, v ktorom sa nachádza chloroform

Sprcha

Chlór v pitnej vode

Aby voda mohla byť pitná bez kontaminácie baktériami alebo vírusmi, vodárenské spoločnosti pridávajú dezinfekčný prostriedok – zvyčajne buď chlór alebo chlóramín – ktorý zabíja choroboplodné zárodky, ako sú Salmonella, Campylobacter a norovírus. 

Pravidelné pitie chlórovanej vody môže mať negatívny vplyv na ľudské zdravie. Môže spôsobiť: 

  • Symptómy astmy:  Keď sa kúpete alebo sprchujete v chlórovanej vode, absorbujete chlór aj pokožkou a vdychujete chlórovanú paru. Ak máte problémy s dýchaním, dýchanie chlóru môže príznaky zhoršiť.
  • Potravinové alergie: Jedna nedávna štúdia analyzovala  účinky dichlórfenolov, ktoré sa používajú v pesticídoch aj pri chlórovaní vody. Štúdia zistila, že účastníci s najvyššími hladinami dichlórfenolov v tele mali väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať najviac potravinových alergií. Táto štúdia sa zamerala na dichlórfenoly v pesticídoch, nie však v chlórovanej vode, hoci účinky môžu byť podobné.
  • Vrodené abnormality: Taiwanská štúdia na takmer 400 000 jedincoch zistila, že ženy, ktoré boli počas tehotenstva vystavené trihalometánom (THM) v chlórovanej vode, mali väčšiu pravdepodobnosť, že porodia deti s  jednou z troch rôznych vrodených abnormalít: rázštepom podnebia, defektom komorového septa (diery v srdci) - a nedostatočný vývoj mozgu.
  • Rakovina močového mechúra a konečníka: Štúdia z roku 1995 publikovaná v  Environmental Health Perspectives poukazuje na vedľajšie produkty THM pri chlórovaní vody – potenciálne predstavuje 8 000 prípadov rakoviny konečníka a 5 000 prípadov rakoviny močového mechúra v Spojených štátoch každý rok. Niektoré následné štúdie našli  miernu súvislosť  medzi chlórom a karcinogénnymi účinkami. Avšak je potrebný ďalší výskum na túto tému.
  • Nepríjemná chuť a zápach:  Aj keď sú hladiny chlóru v pitnej vode bezpečné, chlór zhoršuje chuť a vôňu vody, čo môže pre mnohých ľudí znamenať problémy s dodržiavaním pravidelného pitného režimu. Preto sa čoraz väčšia skupina ľudí uchyľuje k pitiu balených vôd, ktoré sú však plné konzervantov, ochucujúcich zložiek a cukru. Navyše, sú považované za neekologickú alternatívu pitného režimu, kvôli zaťaženiu životného prostredia plastami. 

Chlór v pitnej vode

Ako odstrániť chlór z pitnej vody? 

  • Reverzná osmóza: Ide o najúčinnejšiu metódu filtrácie vody. Prostredníctvom niekoľkých krokov vytvorí komplexnú filtráciu pitnej vody. Samotná montáž zariadenia sa odporúča pod kuchynský drez. Po namontovaní reverznej osmózy pribudne do kuchyne, ďalší vodovodný kohútik. Jeden kohútik je určený na filtrovanú vodu z reverznej osmózy a druhý na obyčajnú vodu z vodovodu. Pre zachovanie nenarušeného a moderného dizajnu kuchyne, odporúčame trojcestné batérie, ktoré využívajú systém 2v1. Vďaka trojcestnej batérii nebude potrebné do kuchynského drezu vŕtať ďalšiu dieru.
  • Filter s aktívnym uhlím: Ak sa chcete zbaviť nepríjemnej chuti a zápachu siahnite po filtry s aktívnym uhlím. Aktívne uhlie dokáže na seba viazať molekuly chlóru vďaka čomu výrazne zlepší vôňu aj chuť. Navyše okrem chlóru dokáže odstrániť aj ťažké kovy alebo rôzne mikročastice. Uhlíkový filter na vodu dokáže taktiež čiastočne ochrániť aj vodovodné potrubie pred koróziou, čím predlžuje jeho životnosť.
  • Filtračná kanvica: Predstavujú jeden z najlacnejších typov filtrácie vody. Okem filtrácie pomáhajú znižovať tvrdosť vody
  • Filter na vodovodný kohútik: Napája sa jednoducho, priamo na vodovodnú batériu. Obsahuje uhlíkovú náplň. Zlepšuje chuť a vôňu a okrem chlóru dokáže odstrániť mechanické nečistoty (hrdza, piesok, ...) a čiastočne pesticídy a herbicídy.

Ako sa vyhnúť alergii na chlór

Najvhodnejšie je využívať bazény, ktoré namiesto klasickej dezinfekcie chlórom, využívajú nové - modernejšie postupy. Ide napríklad o dezinfekciu vody UV lampou alebo dezinfekciu vody brómom. Ale samotnému vzniku chloramínu vo vode sa dá predísť najmä sprchou pred vstupom do bazéna alebo nosením čiapky na plávanie. Vďaka ním dokážeme aspoň čiastočne obmedziť vstup organických látok (pot, vlasy, odumretá koža a iné) do vody, aby neboli schopné reagovať s chlórom. 

Tipy na obmedzenie vystavenia sa negatívnym účinkom chlóru:

  • sprchovanie bezprostredne pred a po kúpaní v chlórovanom bazéne
  • odporúčame využívať skôr filtrovanú vodu, bez obsahu chlóru
  • treba obmedziť horúci kúpeľ alebo sprchu a skôr využívať studenú
  • obmedziť schnutie plaviek na tele - ihneď vyzliecť, preprať plavky a prezliecť sa do voľného, najmä ​​suchého oblečenia
  • obmedzenie času stráveného v chlórovanej vode pri kúpaní a sprchovaní
  • chrániť deti v predškolskom veku pred trávením dlhšieho času v chlórovanej vode
  • ako pitný režím pre batoľatá treba využívať skôr dojčenské vody alebo filtrovanú vodu
  • po každom sprchovaní a kúpaní používať hydratačné telové mlieka alebo oleje
  • pravidelné vetranie po každom sprchovaní

Ak si neviete pomôcť v boji s chlórom alebo chcete poradiť pri výbere filtračného zariadenia, neváhajte a kontaktujte nás. Radi Vám pomôžeme a zabezpečíme do Vašej domácnosti čistú, zdravú vodu bez chlóru.

Zdroje: VOISIN, Catherine, et al. Infant swimming in chlorinated pools and the risks of bronchiolitis, asthma and allergy. European Respiratory Journal, 2010, 36.1: 41-47.

COX, Linda, et al. American academy of allergy, asthma & immunology/American college of allergy, asthma and immunology joint task force report on omalizumab-associated anaphylaxis. Journal of allergy and clinical immunology, 2007, 120.6: 1373-1377.

 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia