26.6.2017 14:46

Ako odstrániť vodný kameň?

Vodny kamen v horninach

Odstránenie a priebežné odstraňovanie vodného kameňa z vody.

Problém, ktorý trápi takmer každú domácnosť na Slovensku. Tvrdá voda je každodenný nepriateľ, či už ide o výrazne nižšiu životnosť všetkých spotrebičov, cez ktoré tvrdá voda preteká alebo o niekoľko násobne vyššie náklady na energiu v domácnosti.

Čo vodný kameň predstavuje?

Za vodný kameň sú považované usadeniny, ktoré mohli vzniknúť postupne z rôznych vápenatých a horečnatých solí rozpustených vo vode. Vodný kameň má zvyčajne bielu farbu, niekedy je nahnedlý, prípadne žltkastý. Vodný kameň sa potom usadzuje všade tam, kde je ohrievaná tvrdá voda. Teda napríklad v bojleroch, v práčke, v kanivici, kávovare ale aj inej vodovodnej armatúre. Samotná tvrdá voda vzniká tak, že mäkká, dažďová voda preteká skalnatým podložím, ktoré obsahuje vápenec a rozpúšťa tak uhličitan vápenatý a uhličitan horečnatý v minerálnej forme. Čiže tvrdá voda je voda, ktorá obsahuje zvýšene množstvo vápnika a horčíka.

Hrozby vodného kameňa začínajú pri každom jednom spotrebiči, ktorý prichádza do kontaktu s tvrdou vodou. Napríklad je preukázané, že tvrdá voda znížuje účinnosť práčky až o 30%. Avšak najviac ohrozené sú ohrevné telesá, pri nich nielen výrazne klesá životnosť, ale aj úmerne rastú náklady na ohrev a tým pádom aj prevádzkové náklady. V praxi dokáže už 1 mm vrstva vodného kameňa na akomkoľvek spotrebiči (kávovar, myčka riadu, kanvica, bojler..) spôsobiť až 10% pokles účinnosti, pri 3 mm je to takmer 30%! So zníženou účinnosťou samozrejme rastú náklady na prevádzku. Tvrdá voda taktiež výrazne znižuje účinky pracieho prášku a aviváže, prádlo ostáva tvrdé a nedokonale opraté. Po zmäkčení vody pocítite rozdiel aj v sprchovaní, rozdiel v umývaní vlasov (hlavne u žien) s tvrdou a mäkkou vodou je naozaj markantný.

Vodný kameň

Dôsledky tvrdej vody:

  • výrazne vyššie náklady na prevádzku a energie
  • zanášanie a usadzovanie vodného kameňa na potrubiach, kohútikoch a inej vodnej armatúre
  • problémy s poruchovosťou elektrických spotrebičov (neuznanie reklamácii)
  • výrazne vyššia spotreba pracích a čistiacich prostriedkov pri tvrdej vode
  • zničený lesklý povrch vodovodných batérií
  • menšia účinnosť chemických saponátov miešaných v tvrdej vode
  • vysušuje pokožku, vlasy sú suché, strácajú lesk a lámu sa 
Po sprchovaní zmäkčenou vodou je pokožka vláčna a jemná.

Tvrdá voda pácha nezanedbateľné finančné výdaje v rodinnom rozpočte. Náš tím ČistáVoda už dlhé roky preferuje klasické katexové zmäkčenie vody - teda permanentné odstraňovanie vodného kameňa. Ide o zariadenia, ktoré vymieňajú soli vápnika a horčíka a nahradzujú ich za iné, neškodné. Všetky naše prístroje pracujú plnoautomaticky a jediné, čo je potrebné je dosypávanie tabletovanej soli.

Zmäkčovač vody je investícia do budúcnosti, minimálne na 10 rokov. Prístroj potrebuje jedine tabletovanú soľ a najlepšie na tom je, že po nainštalovaní zmäkčovača budete mať zmäkčenú vodu v celom rodinnom dome, byte či prevádzke.

Ponúkame vám najideálnejšie riešenie odstraňovania vodného kameňa v 4 krokoch:
1. Meranie tvrdosti vody. Prídeme bezplatne za Vami, zmeriame tvrdosť vody, ak bude potrebné, dohodneme sa na komplexnom rozbore vody na všetky látky vo vode.
2. Návrh prístrojov na úpravu vody po prediskutovaní vašich požiadaviek a očakávaní.
3. Kompletná montáž všetkých potrebných zariadení s garanciou výsledkou, ktoré sme si dohodli. Odmeriame tvrdosť vody, prípadne iné parametre na vstupe a na výstupe.
4. Pravidelné servisovanie (dezinfekcia, doplnenie zásob soli 100kg, kontrola tesnení) + záruka (pri dodržaní servisných podmienok až 5 rokov*)

Pokiaľ vás zaujalo naše komplexné riešenie zmäkčenia vody, nevyznáte sa do zmäkčovačov, montáže a jednoducho chcete mať už navždy pokoj s tvrdou vodou, tak nás neváhajte kontaktovať v našom formulári. Pokiaľ máte záujem si len prezrieť ponuku našich zmäkčovačov vody navštívte náš e-shop.
 
Kontakt - Cista Voda
Napísal/a

Peter Papík

Ďalšie články

awblog/veltrh-coneco-racioenergia-voda-2018.jpg

V dňoch 11. až 14. apríla 2018 sme sa zúčastnili medzinárodného veľtrhu CONECO-RACIOENERGIA-VODA, ktorý sa konal v priestoroch Incheba Expo Bratislava. Pre návštevníkov sme mali pripravenú prehliadku vybraných produktov a na ich otázky odpovedali odborníci na úpravu vody, ktorí sa tejto problematike venujú už roky a vedia poradiť s akýmkoľvek "vodným" problémom. Prezrite si niekoľko fotografií z výstavy...

Čítať viac
awblog/stavebni-veletrhy-brno.png

V dňoch od 25. - 28. 4. 2018 sa v Brne koná stavebný veľrth, ktorý bude zameraný prakticky na všetko ohľadom stavieb a rekonštrukcií. Na výstave môžete nájsť mnoho odborníkov k rôznych oblastí stavebníctva. Príďte sa pozrieť.

Čítať viac
awblog/coneco-blog.png

Aj tento rok sa naša spoločnosť zúčastní veľtrhu CONECO-RACIOENERGIA, ktorý sa uskutoční vo výstavisku Incheba Expo Bratislava. Už v dňoch 11.-14.4. 2018 môžete navštíviť náš stánok. Pozývame vás prezrieť si vybrané produkty z nášho portfólia a prekonzultovať problémy týkajúce sa vody s našimi odborníkmi.

Čítať viac