11.4.2017 11:53

Tvrdá voda neprospieva vašej pokožke

Väčšina slovenských domácností trpí tvrdou vodou a s ňou spôsobeným vznikom vodného kameňa, ktorý je nie len estetickým problémom, ale výrazne vplýva aj na životnosť spotrebičov či ohrevných zariadení - menej sa však už hovorí o tom, že dokáže nepriaznivo ovplyvniť aj naše zdravie. 

Čo znamená pojem tvrdosť vody?

Tvrdá voda

Tvrdá voda predstavuje vodu s vysokým množstvo vápnika a horčíka, ktorý sa následne usádza a vytvára nežiadúci vodný kameň. Možno ste už počuli o viacerých pojmoch v súvislosti s tvrdou vodou: prechodná tvrdosť vody, ktorú nazývame uhličitánová (keďže súvisí s rozpúšťaním hydrogénuhličitánu vápenatého a horečnatého vo vode), a trvalá tvrdosť vody - spolu tak tvoria celkovú tvrdosť vody

Čím vyššia je tvrdosť vody, tým je väčší predpoklad na tvorbu vodného kameňa. Ten sa usádza nie len na miestach, ktoré vidíme a ktoré dokážeme chrániť (ako napríklad spotrebiče, rýchlovarná kanvica, práčka, vodovodná batéria a podobne) ale nájdeme ho aj vo vodovodných potrubiach, rozvodoch, vyhrievacích telesách a ďalších neprístupných miestach, v ktorých sa množí a následne spôsobuje narušenie ich funkčnosti až po úplné zničenie. Nie je ohrozená len životnosť spotrebičov, ale so vznikom a usádzaním vodného kameňa sa niekoľkonásobne zvyšujú aj výdavky na energie - pri mäkkej vode dokážete ušetriť až 50% elektrickej energie, ktorá je potrebná pri vykurovaní a tiež ušetríte náklady spojené s kúpou čistiacich prostriedkov.

Vplyv tvrdej vody na pokožku


Vplyv vody na pokožkuUž vieme, aké problémy spôsobuje usádzanie vodného kameňa na spotrebičoch, potrubiach a rozvodoch, ale ako môže vplývať na naše telo? 
Najviac ohrozené sú samozrejme osoby s citlivou pokožkou, na ktorú vplýva používanie neupravenej vody veľmi nepriaznivo. Nejde len o zvýšené množstvá vápnika a horčíka vo vode, ale tiež napríklad chlór, ktorý sa dostáva do tela priamo pitím chlórovanej vody, ale tiež pri kúpeli a sprchovaní práve cez pokožku. Pri jemnej a citlivej pokožke tak môže spôsobiť jej vysúšanie, podráždenie, tvorbu a nehojenie ekzémov, ako uvádza dermatologička Michaela Blaško (1). Nepriaznivo pôsobí tiež na vlasy, ktoré sa vysúšajú a lámu. Pokožka a vlasy sú ešte väčšmi ohrozené počas leta, keď ich často vystavujeme priamemu slnečnému žiareniu, chlórovanej vode v bazénoch a pravidelnejšiemu osviežovaniu a sprchovaniu. 

Výhody používania mäkkej vody

Mäkká voda je prospešná nie len pre správne fungovanie zariadení, ale aj pre naše telo. Medzi hlavné výhody používania mäkkej vody patria:

  • jemná, vláčna a pružná pokožka,
  • pokožka je hydratovaná, nevysúša sa,
  • lepšie hojenie rán a ekzémov,
  • hebké a zdravé vlasy.

Zmakcovač vody Ecowater esm

Ako problém s tvrdou vodou riešiť?

Pokiaľ nemáte možnosť používať len mäkkú vodu, je vhodné styk tvrdej vody s pokožkou aspoň obmedziť. Pri sprchovaní či kúpaní sa vyhýbajte dlhému pobytu v horúcej vode a nezabudnite následne pokožku dostatočne hydratovať. Ak chcete tento problém vyriešiť natrvalo, je potrebné zvoliť vhodnú úpravu vody - ideálnym riešením je použitie zmäkčovača vody.

Zmäkčovače vody predstavujú plnoautomatické zariadenia, ktoré dokážu odstrániť permanentne až 99% vodného kameňa a zabraňujú jeho následnému usádzaniu. Niektoré typy zmäkčovačov vody zároveň slúžia aj na odstránenie ďalších nežiadúcich látok, ktoré sa vo vode môžu nachádzať. Samotné zmäkčenie vody prebieha prostredníctvom výmeny iónov v katexovej vložke (katióny vápnika Ca2+ a horčíka Mg2+ sú nahradené iónmi sodíka Na+) odkiaľ následne ďalej vystupuje už voda zmäkčená. 

 

Zdroje:

(1) Tvrdá voda a jej vplyv na pokožku

 

Napísal/a

Čistá Voda

Ďalšie články

awblog/filtracne-kanvice-na-vodu-blog.jpg

Pre ľudí, ktorí hľadajú nízkonákladovú filtráciu vody pre svoju domácnosť, sú ideálnou voľbou filtračné kanvice na vodu. Aktívne uhlie vo vnútri filtra na seba dokáže naviazať škodliviny nachádzajúce sa vo vode, zároveň zvyšuje jej kvalitu a zlepšuje chuť pitnej vody. Viac o výhodách použitia filtračnej kanvice sa dočítate v článku.

Čítať viac
awblog/moddom-veltrh-nabytku-blogovy-clanok.jpg

Pozývame vás na 22. ročník medzinárodného veľtrhu nábytku, bytových doplnkov a interiérového designu, ktorý sa uskutoční v dňoch 18.-22.10. 2017 v Incheba Expo Bratislava. Zúčastníme sa ho aj my, keďže cieľom našej spoločnosti je priniesť do každého bývania kvalitnú čistú vodu.

Čítať viac
awblog/cista-pitna-voda-filter-s-aktivnym-uhlim.png

Čo si predstavíte pod pojmom čistá pitná voda? My nazývame čistou a zdravou vodou takú, v ktorej nie sú obsiahnuté žiadne škodlivé látky a môže tak plniť v ľudskom tele všetky dôležité úlohy, na ktoré je určená. Výborným pomocníkom v boji za čistú vodu je aj aktívne uhlie, vďaka ktorému sa zbavíte škodlivín a navyše získate vodu s výbornou chuťou.

Čítať viac