11.4.2017 11:53

Tvrdá voda neprospieva vašej pokožke

Väčšina slovenských domácností trpí tvrdou vodou a s ňou spôsobeným vznikom vodného kameňa, ktorý je nie len estetickým problémom, ale výrazne vplýva aj na životnosť spotrebičov či ohrevných zariadení - menej sa však už hovorí o tom, že dokáže nepriaznivo ovplyvniť aj naše zdravie. 

Čo znamená pojem tvrdosť vody?

Tvrdá voda

Tvrdá voda predstavuje vodu s vysokým množstvo vápnika a horčíka, ktorý sa následne usádza a vytvára nežiadúci vodný kameň. Možno ste už počuli o viacerých pojmoch v súvislosti s tvrdou vodou: prechodná tvrdosť vody, ktorú nazývame uhličitánová (keďže súvisí s rozpúšťaním hydrogénuhličitánu vápenatého a horečnatého vo vode), a trvalá tvrdosť vody - spolu tak tvoria celkovú tvrdosť vody

Čím vyššia je tvrdosť vody, tým je väčší predpoklad na tvorbu vodného kameňa. Ten sa usádza nie len na miestach, ktoré vidíme a ktoré dokážeme chrániť (ako napríklad spotrebiče, rýchlovarná kanvica, práčka, vodovodná batéria a podobne) ale nájdeme ho aj vo vodovodných potrubiach, rozvodoch, vyhrievacích telesách a ďalších neprístupných miestach, v ktorých sa množí a následne spôsobuje narušenie ich funkčnosti až po úplné zničenie. Nie je ohrozená len životnosť spotrebičov, ale so vznikom a usádzaním vodného kameňa sa niekoľkonásobne zvyšujú aj výdavky na energie - pri mäkkej vode dokážete ušetriť až 50% elektrickej energie, ktorá je potrebná pri vykurovaní a tiež ušetríte náklady spojené s kúpou čistiacich prostriedkov.

Vplyv tvrdej vody na pokožku


Vplyv vody na pokožkuUž vieme, aké problémy spôsobuje usádzanie vodného kameňa na spotrebičoch, potrubiach a rozvodoch, ale ako môže vplývať na naše telo? 
Najviac ohrozené sú samozrejme osoby s citlivou pokožkou, na ktorú vplýva používanie neupravenej vody veľmi nepriaznivo. Nejde len o zvýšené množstvá vápnika a horčíka vo vode, ale tiež napríklad chlór, ktorý sa dostáva do tela priamo pitím chlórovanej vody, ale tiež pri kúpeli a sprchovaní práve cez pokožku. Pri jemnej a citlivej pokožke tak môže spôsobiť jej vysúšanie, podráždenie, tvorbu a nehojenie ekzémov, ako uvádza dermatologička Michaela Blaško (1). Nepriaznivo pôsobí tiež na vlasy, ktoré sa vysúšajú a lámu. Pokožka a vlasy sú ešte väčšmi ohrozené počas leta, keď ich často vystavujeme priamemu slnečnému žiareniu, chlórovanej vode v bazénoch a pravidelnejšiemu osviežovaniu a sprchovaniu. 

Výhody používania mäkkej vody

Mäkká voda je prospešná nie len pre správne fungovanie zariadení, ale aj pre naše telo. Medzi hlavné výhody používania mäkkej vody patria:

  • jemná, vláčna a pružná pokožka,
  • pokožka je hydratovaná, nevysúša sa,
  • lepšie hojenie rán a ekzémov,
  • hebké a zdravé vlasy.

Zmakcovač vody Ecowater esm

Ako problém s tvrdou vodou riešiť?

Pokiaľ nemáte možnosť používať len mäkkú vodu, je vhodné styk tvrdej vody s pokožkou aspoň obmedziť. Pri sprchovaní či kúpaní sa vyhýbajte dlhému pobytu v horúcej vode a nezabudnite následne pokožku dostatočne hydratovať. Ak chcete tento problém vyriešiť natrvalo, je potrebné zvoliť vhodnú úpravu vody - ideálnym riešením je použitie zmäkčovača vody.

Zmäkčovače vody predstavujú plnoautomatické zariadenia, ktoré dokážu odstrániť permanentne až 99% vodného kameňa a zabraňujú jeho následnému usádzaniu. Niektoré typy zmäkčovačov vody zároveň slúžia aj na odstránenie ďalších nežiadúcich látok, ktoré sa vo vode môžu nachádzať. Samotné zmäkčenie vody prebieha prostredníctvom výmeny iónov v katexovej vložke (katióny vápnika Ca2+ a horčíka Mg2+ sú nahradené iónmi sodíka Na+) odkiaľ následne ďalej vystupuje už voda zmäkčená. 

 

Zdroje:

(1) Tvrdá voda a jej vplyv na pokožku

 

Napísal/a

Čistá Voda

Ďalšie články

awblog/aquatherm-praha.png

Pozývame vás na medzinárodný veľtrh Aqua Therm Praha, na ktorom vám odprezentujeme našu spoločnosť, jej poslanie a produkty, ktoré na e-shope ponúkame. Počas celého trvania veľtrhu vám budú k dispozícii vyškolení odborníci na úpravu vody. Príďte sa s nimi poradiť, prebrať problematiku filtrácie vody a prezrieť si vybrané vodné filtre.

Čítať viac

Potrebujete rozbor vody?

3.1.2018 8:07

awblog/blog-potrebujete-rozbor-vody.png

Pre zistenie kvality vody je najlepším riešením vykonanie rozboru vodu, podľa ktorého zistíte presné hodnoty meraných látok. Ako ale zistíte, že rozbor vody potrebujete?  Väčšinou tomu nasvedčuje viacero príznakov, ktoré môžete na kvalite vašej vody spozorovať...

Čítať viac
awblog/vyhradni-distributor-filtrov-na-vodu-atlas-filtri.jpg

Snažíme sa neustále rozširovať našu ponuku produktov, a preto sme začali spolupracovať s talianskou spoločnosťou Atlas Filtri, ktorá sa zaoberá úpravou vody od roku 1975. Stali sme sa distribútorom filtrov na vodu Atlas Filtri, čo znamená, že už čoskoro nájdete širokú škálu týchto produktov na našom e-shope.

Čítať viac