Tvrdá voda neprospieva vašej pokožke

Kategórie
 
 
 
Tvrdá voda neprospieva vašej pokožke
Doprava ZADARMO nad 70€
 
 
Tvrdá voda neprospieva vašej pokožke
COVID-19
 
 
 
 
18.05.2018
Tvrdá voda neprospieva vašej pokožke

Väčšina slovenských domácností trpí tvrdou vodou a s ňou spôsobeným vznikom vodného kameňa, ktorý je nie len estetickým problémom, ale výrazne vplýva aj na životnosť spotrebičov či ohrevných zariadení - menej sa však už hovorí o tom, že dokáže nepriaznivo ovplyvniť aj naše zdravie. 

Väčšina slovenských domácností trpí tvrdou vodou a s ňou spôsobeným vznikom vodného kameňa, ktorý je nie len estetickým problémom, ale výrazne vplýva aj na životnosť spotrebičov či ohrevných zariadení - menej sa však už hovorí o tom, že dokáže nepriaznivo ovplyvniť aj naše zdravie. 

Čo znamená pojem tvrdosť vody?

Tvrdá voda

Tvrdá voda predstavuje vodu s vysokým množstvo vápnika a horčíka, ktorý sa následne usádza a vytvára nežiadúci vodný kameň. Možno ste už počuli o viacerých pojmoch v súvislosti s tvrdou vodou: prechodná tvrdosť vody, ktorú nazývame uhličitánová (keďže súvisí s rozpúšťaním hydrogénuhličitánu vápenatého a horečnatého vo vode), a trvalá tvrdosť vody - spolu tak tvoria celkovú tvrdosť vody. 

Čím vyššia je tvrdosť vody, tým je väčší predpoklad na tvorbu vodného kameňa. Ten sa usádza nie len na miestach, ktoré vidíme a ktoré dokážeme chrániť (ako napríklad spotrebiče, rýchlovarná kanvica, práčka, vodovodná batéria a podobne) ale nájdeme ho aj vo vodovodných potrubiach, rozvodoch, vyhrievacích telesách a ďalších neprístupných miestach, v ktorých sa množí a následne spôsobuje narušenie ich funkčnosti až po úplné zničenie. Nie je ohrozená len životnosť spotrebičov, ale so vznikom a usádzaním vodného kameňa sa niekoľkonásobne zvyšujú aj výdavky na energie - pri mäkkej vode dokážete ušetriť až 50% elektrickej energie, ktorá je potrebná pri vykurovaní a tiež ušetríte náklady spojené s kúpou čistiacich prostriedkov.

Vplyv tvrdej vody na pokožku


Vplyv vody na pokožkuUž vieme, aké problémy spôsobuje usádzanie vodného kameňa na spotrebičoch, potrubiach a rozvodoch, ale ako môže vplývať na naše telo? Pitie tvrdej vody síce nie je škodlivé, no pravidelné sprchovanie či kúpanie sa v tvrdej vode sa neodporúča. Najviac ohrozené sú samozrejme osoby s citlivou pokožkou, na ktorú vplýva používanie neupravenej vody veľmi nepriaznivo. Nejde len o zvýšené množstvá vápnika a horčíka vo vode, ale tiež napríklad chlór, ktorý sa dostáva do tela priamo pitím chlórovanej vody, ale tiež pri kúpeli a sprchovaní práve cez pokožku. Pri jemnej a citlivej pokožke tak môže spôsobiť jej vysúšanie, podráždenie, tvorbu a nehojenie ekzémov, ako uvádza dermatologička Michaela Blaško (1). Nepriaznivo pôsobí tiež na vlasy, ktoré sa vysúšajú a lámu. Pokožka a vlasy sú ešte väčšmi ohrozené počas leta, keď ich často vystavujeme priamemu slnečnému žiareniu, chlórovanej vode v bazénoch a pravidelnejšiemu osviežovaniu a sprchovaniu. 

Výhody používania mäkkej vody

Mäkká voda je prospešná nie len pre správne fungovanie zariadení, ale aj pre naše telo. Medzi hlavné výhody používania mäkkej vody patria:

  • jemná, vláčna a pružná pokožka,
  • pokožka je hydratovaná, nevysúša sa,
  • lepšie hojenie rán a ekzémov,
  • hebké a zdravé vlasy.

Zmakcovač vody Ecowater esm

Ako problém s tvrdou vodou riešiť?

Pokiaľ nemáte možnosť používať len mäkkú vodu, je vhodné styk tvrdej vody s pokožkou aspoň obmedziť. Pri sprchovaní či kúpaní sa vyhýbajte dlhému pobytu v horúcej vode a nezabudnite následne pokožku dostatočne hydratovať. Ak chcete tento problém vyriešiť natrvalo, je potrebné zvoliť vhodnú úpravu vody - ideálnym riešením je použitie zmäkčovača vody.

Zmäkčovače vody predstavujú plnoautomatické zariadenia, ktoré dokážu odstrániť permanentne až 99% vodného kameňa a zabraňujú jeho následnému usádzaniu. Niektoré typy zmäkčovačov vody zároveň slúžia aj na odstránenie ďalších nežiadúcich látok, ktoré sa vo vode môžu nachádzať. Samotné zmäkčenie vody prebieha prostredníctvom výmeny iónov v katexovej vložke (katióny vápnika Ca2+ a horčíka Mg2+ sú nahradené iónmi sodíka Na+) odkiaľ následne ďalej vystupuje už voda zmäkčená. 

 

Zdroje:

(1) Tvrdá voda a jej vplyv na pokožku

Pôvodný článok zo dňa 11.4.2017, aktualizovaný dňa 18.5.2018.

 

 

...

 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia