13.3.2015 1:00

Čo je to reverzná osmóza?

Princíp fungovania reverznej osmózy je založený na vlastnosti živých buniek. Voda preteká cez polopriepustnú membránu z prostredia s vyššou koncentráciou rozpustených látok do prostredia s nižšou koncentráciou, pričom vzniká osmotický tlak. Osmotická membrána má póry veľkosti 0,0001 mikrometra, ktoré prepustia len čisté a krištalické molekuly vody a prípadne veľmi malé množstvo niektorých ostatných prvkov, avšak voda je zbavená až 97-99% množstva všetkých kontaminantov (baktérie, vírusy, kaly, chlór a iné chemické zlúčeniny). Membrána je neustále preplachovaná takže všetko nepotrebné mieri do odpadu. Systém je úžasný aj v tom, že nepotrebuje žiadnu elektrickú energiu len prirodzený tlak vody aspoň 3 bary. Pri poklese tlaku vody je potrebné nainštalovať prídavné elektrické čerpadlo.

Reverzná osmóza AQUAtip® 5000M PRO

Osmotická membrána ako taká, nie je schopná fungovať samostatne. Je potrebné vodu najprv predpripraviť, či už sedimentačným filtrom, ako aj uhlíkovým filtrom. Samotná veľmi jemná membrána by sa bez tejto predprípravy veľmi rýchlo zaniesla alebo dokonca prederavila. Preto sa pri filtrácii vody používa termín, tzv. "systém úpravy reverznou osmózou", ktorý vyrieši všetky tieto problémy.

Zaujímavosťou je, že reverzná osmóza našla svoj prvotný veľký význam pre ľudí v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, keď pri veľkom rozvoji vesmírneho programu vyriešila problém nenáročnej filtrácie vody, kedže bola schopná zmeniť moč na pitnú vodu. Reverzná osmóza taktiež dokáže prefiltrovať morskú vodu.

Systémy reverzných osmôz sú plne variabilné a postupnosť filtračných stupňov, prípadne ich počet záleží od želania zákaznika a množstva znečistenia vody. Systém môžete ľubovolne upravovať a dopĺňať o ďalšie stupne (mineralizátor, pachový filter, filter na dusičnany, filter na železo, UV lampa, ionizátor..).

Sme naozajstní odborníci na reverzné osmózy a vieme o nich všetko.

Pokiaľ potrebujete poradiť:

Kontakt - Cista Voda

Napísal/a

Peter Papík

Ďalšie články

awblog/veltrh-coneco-racioenergia-voda-2018.jpg

V dňoch 11. až 14. apríla 2018 sme sa zúčastnili medzinárodného veľtrhu CONECO-RACIOENERGIA-VODA, ktorý sa konal v priestoroch Incheba Expo Bratislava. Pre návštevníkov sme mali pripravenú prehliadku vybraných produktov a na ich otázky odpovedali odborníci na úpravu vody, ktorí sa tejto problematike venujú už roky a vedia poradiť s akýmkoľvek "vodným" problémom. Prezrite si niekoľko fotografií z výstavy...

Čítať viac
awblog/stavebni-veletrhy-brno.png

V dňoch od 25. - 28. 4. 2018 sa v Brne koná stavebný veľrth, ktorý bude zameraný prakticky na všetko ohľadom stavieb a rekonštrukcií. Na výstave môžete nájsť mnoho odborníkov k rôznych oblastí stavebníctva. Príďte sa pozrieť.

Čítať viac
awblog/coneco-blog.png

Aj tento rok sa naša spoločnosť zúčastní veľtrhu CONECO-RACIOENERGIA, ktorý sa uskutoční vo výstavisku Incheba Expo Bratislava. Už v dňoch 11.-14.4. 2018 môžete navštíviť náš stánok. Pozývame vás prezrieť si vybrané produkty z nášho portfólia a prekonzultovať problémy týkajúce sa vody s našimi odborníkmi.

Čítať viac