Kategórie
 
 
 
SK bocny banner 428x667
CHCETE PORADIŤ?
 
 
2 bezplatne meranie tvrdosti vody
Meranie tvrdosti ZADARMO
 
 
 
 

Prečo je lepšie v kuchyni siahnuť po filtrovanej vode?

Vodný blog
od Čistá Voda
30.10.2022

Používanie filtrovanej vody môže pomôcť zachovať prirodzenú chuť potravín. Odstránením nepotrebných nečistôt, ako sú chlór alebo kovy, si obľúbené jedlo vychutnáte lepšie, pretože nefiltrovaná voda môže obsahovať nepríjemnú kovovú chuť. Väčšina kvalitných reštaurácií používa na varenie filtrovanú vodu, tak prečo by sme si to najlepšie nedopriali aj doma?

Povrch ovocia a zeleniny býva vplyvom poľnohospodárstva napadnutý rôznymi chemickými látkami - hnojivami. Vo veľkej miere sú využívané pesticídy, herbicídy a do pôdy častokrát preniknú látky mikrobiologického pôvodu, ako sú baktérie a vírusy, vyvolávajúce rôzne druhy infekčných ochorení. To je dôvod, prečo je umývanie ovocia a zeleniny extrémne dôležité pre zachovanie dobrého zdravotného stavu a odstránenie šírenia nákaz. 

Umývanie zeleniny

Predpokladáme, že umývaním potravín vo vode z vodovodu získáme požadovaný efekt, hoci opak môže byť pravdou. Je voda z vodovodu skutočne taká čistá, ako si myslíme? Od hlavného zdroja až do vodovodného kohútika prechádza voda cez vodovodné potrubie a práve tu je vystavená rôznym nečistotám, ako sú hrdza, vlasy, zákal či iné patogénne látky. Správny vyber vody sa neoplatí podceňovať.

Prečo zvoliť filtrovanú vodu?

Systém filtrácie vody je založený na odstránení nežiadúcich chemických zlúčenín, organických, anorganických látok a biologických kontaminantov. Filtračné zariadenie, nazývané vodný filter využíva fyzickú bariéru, chemický alebo biologický proces, prípadne kombináciu dvoch či viacerých metód na odstránenie nečistôt vo vode, výsledkom čoho je čistá, filtrovaná voda.

Problémom vody z verejného vodovodu je, že na jej dezinfekciu sa v mnohých prípadoch využíva chlór. Účinok chlóru môže súvisieť s veľkým množstvom ochorení, ako sú kožné alergie, ekzémy, dokonca vedie k tvorbe lupín. Navyše, umývanie potravín chlórovou vodou môže narušiť ich chuť a arómu. Z tohto dôvodu, sa za výhodnejšiu možnosť považuje filtrovaná voda, vďaka ktorej si jedlo zachová skutočnú chuť a potraviny ostávajú bezpečné na priamu konzumáciu.

Chlór sa často využíva aj ako bieliace činidlo, preto nie je prekvapením, že v určitej miere ovplyvňuje sfarbenie všetkého, čo prišlo do styku s chlórovou vodou. Zistenie môžeme pozorovať napríklad pri hnedej ryži a červenej fazuli, ktoré dlhodobým účinkom chlór dokáže vybieliť. To znamená, že umývanie ovocia a zeleniny nefiltrovanou vodou neovplyvní len chuť, ale aj farba bude menej žiarivá. 

Čo môže obsahovať nefiltrovaná voda? 

Ako naznačuje pojem „nefiltrovaná” voda, ide o vodu, ktorá neprešla žiadnou úpravou. Pre ozrejmenie uvádzame typy kontaminantov, bežne prítomných v nefiltrovanej (obyčajnej) vode z vodovodu:

  • Chemikálie (chlór, chlóramín, pesticídy, herbicídy, dusičnany a dusitany, fluór atď.)
  • Sedimenty (nečistoty, piesok, prach, zákal atď.)
  • Ťažké kovy (olovo, meď, bárium, zinok, chróm, železo, arzén, ortuť, chróm, kadmium atď.)
  • Mikróby (baktérie, vírusy, parazity, riasy, huby atď.)

Vyššie uvedené látky majú informatívny charakter a záleží od zdroja vody. Problém nastáva, pokiaľ dôjde k ich masívnemu prebytku, čo z dlhodobého hľadiska predstavuje negatívny dopad na zdravie a celkovú kvalitu potravín.

Ako správne umývať ovocie a zeleninu

  • Pred a po príprave jedla si dôkladne umyte ruky horúcou mydlovou vodou.
  • Proti šíreniu mikrobiálnej kontaminácie, vyčistite priestor, povrchy, používané náradie (dosky na krájanie, nože, nádoby).
  • Pred samotným použitím, namočte potraviny do filtrovanej vody po dobu 5-10 minút, čím odstránite všetky nečistoty z povrchu, ako aj z pórov ovocia a zeleniny (brokolica, karfiol, hrozno, citrusové ovocie a iné).

Ovocie a zelenina

Aká možnosť je najlepšia?

Filtrovanie vody predstavuje kľúčový krok k ochrane pred toxínmi prenášanými vodou, okrem toho je filtrovaná voda vhodná pre pravidelný pitný režim, sprchovanie alebo pečenie a varenie. Investícia do filtra na pitnú vodu je správna voľba. Dnes na trhu nájdeme široku škálu rôznych typov zariadení, ktoré dokážu efektívne upraviť vodu a zvýšiť jej kvalitu. 

  1. Reverzná osmóza: existujú rôzne stupne. Od 3 až po 8-stupňové reverzné osmózy. Všetko závisí od problémov s vodou a požiadaviek zákazníka. Napríklad 4-stupňová reverzná osmóza dokáže eliminovať chlór, chlóramíny a vedľajšie produkty chlóru, pomáha redukovať ťažké kovy ako olovo a ortuť. Navyše zariadenie dokáže odstrániť herbicídy, pesticídy, mikroorganizmy a iné škodlivé látky. Systém je dostatočne kompaktný, aby sa zmestil pod každú kuchynskú linku a ušetril pracovný priestor. 
  2. Mechanické filtre na vodu: zabezpečujú odstraňovanie mechanických nečistôt. Ide o častice viditeľné voľným okom, do ktorých radíme látky ako: hrdza, štrk, kal, vlasy a iné. Navyše, ide o prvý a základný vstupný typ filtrácie vody, ,tzv. predfilter, ktorý zabezpečuje ochrannú funkciu a predĺženie životnosti ostatných vodných filtrov, a zároveň domácich spotrebičov.
  3. Uhlíkové filtre: chcete zlepšiť chuť a arómu obľúbených jedál a nápojov? Uhlíkové filtre sú najlepšou voľbou, najmä vďaka prítomnému aktívnemu uhlíku, ktorý je súčasťou filtračnej zmesi. Uhlík je schopný viazať na seba nebezpečné látky, ako sú chlór, ťažké kovy a citeľne ovplyvniť chuť a vôňu vody

Základom pravého gastronomického zážitku je skvelá chuť a najmä aróma jedál. Ak sa vám  v poslednej dobe nedarí, nemusí byť problém v kulinárskych zručnostiach alebo v nástrojoch, či ingredienciách. Základom úspechu je kvalitná, čistá voda. Varenie s nefiltrovanou vodou môže zničiť kvalitu jedál, zároveň môžete byť vystavení vysokému množstvu potenciálne nebezpečných kontaminantov. Našťastie, kvalitný systém filtrácie vody dokáže odstrániť nečistoty z bežne používanej vody z vodovodu, napríklad chlór, olovo, baktérie a iné. Filtrovaním vody môžete s istotou vkročiť do kuchyne každý deň s vedomím, že voda, ktorú používate je bez zbytočných nečistôt a škodlivých kontaminantov. Zároveň, poskytnete sebe a svojim blízkym bezpečie v podobe zdravého prísunu vody.  V prípade otázok, súvisiacich s výberom vhodného zariadenia na úpravu vody, neváhajte kontaktovať náš zákaznícky servis.

 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia