Kategórie
 
 
 
SK bocny banner 428x667
CHCETE PORADIŤ?
 
 
2 bezplatne meranie tvrdosti vody
Meranie tvrdosti ZADARMO
 
 
 
 

Olovo v pitnej vode

Vodný blog
od Čistá Voda
24.09.2022

Olovo je jedovatý, toxický kov, ktorý môže spôsobiť dlhodobé zdravotné a behaviorálne problémy, najmä u deti a tehotných žien. Môže mať za následok poškodenie mozgu, nervového systému, červených krviniek a obličiek. Olovo sa do pitnej vody dostáva najmä prostredníctvom oloveného potrubia, ktoré sa využívalo do 60-tych rokoch minulého storočia. Ide o bezfarebnú látku, ktorú odhalí len rozbor vody…

Olovo je druh kovu, ktorý v prírode nájdeme vo forme galenitu. Ide o minerál, ktorý je tvorený zlúčeninou olova a sulfidu olovnatého. V minulosti sa olovo často využívalo ako vo výrobnom priemysle, tak i v stavbárskom. V súčasnosti je známe, že je škodlivé pre ľudské zdravie, najmä ak sa dostane do tráviacej sústavy prostredníctvom vdýchnutia. Olovo sa najčastejšie vyskytuje najmä v maliarskych farbách, vo vzduchu, v pôde, v prachu z domácností, v potravinách a v niektorých druhoch keramiky alebo v pitnej vode. 

Olovo bolo pomerne dlhú dobu využívané ako materiál pre výrobu  vodovodného potrubia. U nás sa používal do konca 60-tych rokov 20-teho storočia. Olovo sa vo vode pomaly uvoľňuje, vďaka čomu sa prostredníctvom vody z vodovodu dostáva priamo až do našich pohárov. Ďalším zdrojom znečistenia vody olovom sú zamorené pôdy v okolí priemyselných oblastí a samozrejme aj vzduch, ktorý bol dlhodobo znečistený olovnatým benzínom.

Olovo vo vode

Olovo bolo pomerne dlhú dobu využívané ako materiál pre výrobu vodovodného potrubia. U nás sa používal do konca 60-tych rokov 20-teho storočia. Olovo sa vo vode pomaly uvoľňuje, vďaka čomu sa prostredníctvom vody z vodovodu dostáva priamo až do našich pohárov. Ďalším zdrojom znečistenia vody olovom sú zamorené pôdy v okolí priemyselných oblastí a samozrejme aj vzduch, ktorý bol dlhodobo znečistený olovnatým benzínom.

Ako sa olovo dostáva do domácností?

V minulosti, najmä pri stavbách, ktoré pochádzajú z 50 až 60-tych rokov minulého storočia sa často využívali medené, bronzové alebo mosadzné rúry, kohútiky, armatúry, alebo sa tieto materiály využívali na spájanie kovových rúr vodovodného potrubia. Dnes sa olovo môže dostať do pitnej vody prostredníctvom korózie inštalatérskych materiálov alebo samotného  vodovodného potrubia. Rozbor vody je jediný overený spôsob, ktorým dokážeme zistiť kontamináciu vody týmto prvkom.

Rozbor vody

Čo robiť ak sa vo vode nachádza olovo:

Najohrozenejší sú ľudia žijúci v budovách, ktoré sa stavali v 50. až 80.-tych rokoch minulého storočia. Okrem domácnosti sú ohrozené aj verejné školy, škôlky a iné budovy. Podľa odborníkov má až 80% slovenských škôl zvýšené množstvo olova vo vode. V tomto období sa na budovanie vodovodného potrubia využíval materiál s obsahom olova a iných ťažkých kovov. Ako prevenciu pred otravou olovou vedci odporúčajú:

  • Pravidelne čistite prevzdušňovače vodovodných kohútikov.
  • Na varenie a prípravu dojčenskej výživy používajte studenú vodu. Najmä z toho dôvodu, že olovo sa ľahšie uvoľňuje a rozpúšťa v horúcej vode. Rovnako neodporúčame prevárať vodu - čím vyšší stupeň celzia, tým je vyššia koncentrácia olova.
  • Na odstránenie olova z pitnej vody môžete použiť vodné filtre a zariadenia na úpravu vody. Účinné sú filtre s reverznou osmózou a filtráciou na báze uhlíka, ktoré sú certifikované podľa medzinárodného štandardu NSF na odstraňovanie olova z vody. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča inštalovať spomínané zariadenia v blízkosti vodovodného kohútika.

Typy filtrov, ktoré sú vhodné na odstránenie olova

  1. Uhlíkový vodný filter: Základom je aktívne uhlie, ktoré dokáže na seba naviazať nebezpečné a škodlivé látky. Aktívne uhlie je charakteristické veľkým vnútorným povrchom, ktorý je tvorený pórmi rôznych veľkostí, vďaka čomu pod mikroskopom pripomína štruktúru huby. Práve v týchto póroch sa zachytávajú nežiaduce mikroorganizmy a molekuly vo vode rozpustených látok. Uhlíkový filter odstráni z vody zápach, zlepší chuť vody. Filter si poradí so škodlivým chlórom, ťažkými kovmi (ako je napríklad olovo), ozónom, pesticídmi, herbicídmi a rôznymi mikročasticami. Veľkou výhodou je jednoduchá údržba a výmena uhlíkovej náplne.
  2. Reverzná osmóza Pre 100% istotu, či je voda naozaj zdravá a čistá, vyskúšajte reverznú osmózu. Hlavnou časťou je osmotická membrána, ktorá vďaka jemným pórom zachytáva zdraviu škodlivé látky vo veľkosti niekoľkých mikrónov. Navyše systém reverznej osmózy v sebe zahŕňa niekoľko stupňov filtrácie. Od základného 3-stupňového až po 8-stupňové systémy, ktoré ponúkajú aj mineralizátor alebo UV lampu

Reverzná osmóza

Aké sú zdravotné riziká olova vo vode?

Svetová zdravotnícka organizácia odporučila maximálne množstvo pre obsah olova vo vode, ktoré predstavuje hodnotu 0,01 mg na liter vody. Olovo predstavuje pre ľudský organizmus toxickú látku, ktorá sa z tela vylučuje dlho. Najväčšiu koncentráciu v tele nájdeme v mozgu a v kostiach. Nebezpečné sú aj jeho zlúčeniny, ktoré môžu mať mutagénne účinky. Negatívne pôsobí aj na srdcovo-cievny systém, reprodukciu, imunitný systém a tráviaci trakt. Pri vysokých koncentráciách dochádza k slabosti v prstoch, zápästiach, členkoch, ďalej k strate pamäti, chudokrvnosti a môže spôsobiť poruchy v krvnom obehu.

Aké sú príznaky otravy olovom?

  • vracanie
  • hnačka
  • kŕče
  • kóma
  • smrť

Olovo je nebezpečné najmä pre tehotné ženy, deti a dorast. Prítomnosť olova v tele môže poškodiť intelektuálny a neurologický vývoj, správanie, veľkosť embrya či výšku jedinca. Napríklad už 10 mikrogramov môže spôsobiť poruchu rastu.  Navyše, olovo môže negatívne ovplyvniť vývoj zmyslových orgánov a aj samotné zmysly  (ako je sluch, chuť alebo čuch).

Celkový vplyv na zdravie závisí od mnohých faktorov vrátane skonzumovaného množstva,  ale tiež čas za ktorý bolo dané množstvo skonzumované, vek jedinca, výživa a zdravotné problémy. Problém nastáva iba pri priamom príjme olova či už potravou alebo tekutinami. Sprchovania nemusíte báť, lebo pokožkou olovo vstrebať nedokážeme.

Nachádza sa olovo aj v studničnej vode?

Olovo sa zvyčajne nenachádza v studničnej vode. Avšak môže sa dostať do pitnej vody, keď prechádza zo studne cez zastaralý vodovodný systém. Najväčšie riziko je pre studne, rúry a armatúry vyrobené pred rokom 1990, ktorých súčasťou môže byť olovo.

Olovo je skutočne silný, ireverzibilný neurotoxín obzvlášť škodlivý pre dojčatá a malé deti. Preto odporúčame aplikovať rozbor vody, najmä ak bývate v staršej budove alebo ste na sebe postrehli vyššie spomenuté zdravotné komplikácie. Ak si chcete rezervovať termín pre rozbor vody neváhajte a kontaktujte nás, radi pomôžeme. 

 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia