Kategórie
 
 
 
SK bocny banner 428x667
CHCETE PORADIŤ?
 
 
2 bezplatne meranie tvrdosti vody
Meranie tvrdosti ZADARMO
 
 
 
 

Hrozba v kvapke vody: aké nebezpečné sú hormóny v pitnej vode?

Vodný blog
od Čistá Voda
13.05.2023

Voda je základom života a zabezpečenie prístupu k čistej a bezpečnej pitnej vode je kľúčové pre udržanie zdravia a vitality. Avšak, nie každý zdroj vody je rovnaký a nefiltrovaná voda môže obsahovať nebezpečné kontaminanty, ktoré môžu narušiť hormonálny systém a viesť k potenciálnym zdravotným rizikám. V tomto článku sa budeme zaoberať skrytými nebezpečenstvami kontaminovanej vody a vysvetlíme, prečo by investícia do filtračného systému alebo reverznej osmózy mohla byť prospešná pre zlepšenie hormonálneho zdravia.

Pitná voda obsahuje stovky rôznych chemických látok, ktoré sa do nej dostávajú z rôznych zdrojov. Tieto látky môžu byť nebezpečné pre zdravie človeka, už pri nízkej koncentrácii. Patria tu antibiotiká, hormóny, lieky proti rakovine (napr. Cyklofosfamid, Tamoxifén, Methotrexát a iné), chemikálie obsiahnuté v benzíne a lieky proti kŕčom. Niektoré z nich nie sú uvedené v oficiálnych správach o kvalite pitnej vody, pretože nie sú súčasťou zoznamu kontaminantov, ktoré by mali byť monitorované štátnymi organizáciami. Pitná voda obsahuje stovky ďalších látok, vrátane rôznych chemikálií, mikroorganizmov a nečistôt. Medzi ne patria pesticídy, ťažké kovy, ako aj prírodné a syntetické látky. Je dôležité byť si vedomý týchto možných kontaminantov a zvážiť vhodné opatrenia na zlepšenie kvality a bezpečnosti pitnej vody.

Liečivá vo vode

Kontaminácia vody liečivami sa stáva závažným globálnym problémom a Slovensko nie je výnimkou. Farmaceutiká sa dostávajú do našej pitnej vody rôznymi spôsobmi a nie je to len kvôli ľuďom, ktorí ich jednoducho spláchnu do toalety.

Mnohí ľudia si neuvedomujú, že lieky, ktoré užívajú, sa vstrebávajú len čiastočne a ich zvyšky skončia v odpadových vodách. Niektoré z liekov môžu byť rezistentné voči konvenčným metódam čistenia odpadových vôd, a preto môžu prechádzať cez čističku vody bez toho, aby boli z vody úplne odstránené. Lieky  sa následne dostanú do riek, potokov a podzemných vôd, ktoré slúžia ako zdroj pitnej vody

Aj napriek použitiu dostupných technológií na úpravu vody, nie sú z vody účinne odstránené všetky lieky. Podľa výskumu Európskej únie z roku 2013 boli v pitnej vode zaznamenané zvyšky viac ako 100 rôznych liekov. Tento fakt ukazuje na potrebu neustáleho zlepšovania procesov čistenia vody a minimalizácie prítomnosti zvyškov liekov v pitnej vode.

Zostatky liekov rozpustených vo vode môžu mať potenciálne negatívne účinky na zdravie ľudí - môžu spôsobiť hormonálnu nerovnováhu a problémy s plodnosťou, zatiaľ čo antibiotiká môžu viesť k rezistencii baktérií. 

Tablety v toalete

Látky narúšajúce endokrinný systém

Niektoré z týchto kontaminantov sa označujú ako endokrinné disruptory, chemické látky, ktoré môžu narušiť normálne fungovanie endokrinného systému v tele. Endokrinný systém je zodpovedný za produkciu a reguláciu hormónov, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v telesných funkciách, vrátane rastu, metabolizmu, reprodukcie a reakcie na stres. Tieto chemické látky sa viažu na hormóny a interferujú s ich normálnou funkciou, čo môže mať vážne dôsledky pre zdravie ľudí, najmä pre tehotné ženy a deti v období rastu a vývoja.

Vedci a odborníci sa stále viac venujú problematike plastov a látkam, ktoré sa  z nich uvoľňujú. Ftaláty a bisfenol A (BPA) sú dvoma z najznámejších látok, ktoré sa uvoľňujú z plastových výrobkov. Často sú súčasťou skratky EDC (Endocrine Disrupting Chemicals) a môžu narušiť hormonálnu rovnováhu v tele.

Znečistenie vody

Štúdie ukázali, že ftaláty a BPA môžu mať súvis so zmenami hladiny estrogénu, testosterónu, hormónov štítnej žľazy a inzulínu. Napríklad, u žien dlhodobé vystavenie týmto látkam vedie k hormonálnym poruchám, zvýšeniu rizika rakoviny prsníka alebo problémom s počatím. U mužov dokáže viesť k zníženiu hladiny testosterónu a k problémom s plodnosťou. Okrem toho, tieto látky môžu negatívne ovplyvniť aj vývoj plodu.

Je preto dôležité, aby sme si uvedomili riziká znečistenia pitnej vody a snažili sa minimalizovať množstvo EDC, ktorým sme vystavení. Patria sem aj jednoduché kroky, ako napríklad správna likvidácia liekov alebo používanie alternatívy k plastovým výrobkom.

Hormóny, ktoré sa nachádzajú vo vode

1, Estrogén

Estrogén je známy ako skupina steroidných hormónov, ktoré podporujú udržanie a rozvoj charakteristík ženského tela. V pitnej vode sa objavuje vo forme estradiolu. Je to najsilnejšia forma estrogénu, ktorá sa dostáva do zásob vody prostredníctvom antikoncepčných piluliek, ktoré ženy vylučujú močom alebo stolicou.

Jedným zo zdravotných problémov, pri dlhodobej konzumácii tohto hormónu je vplyv na vývoj pohlavných orgánov tínedžerov, pretože ich telo potrebuje regulované množstvo hormónov na správny vývoj primárnych a sekundárnych pohlavných znakov. Kontaminácia vodnými zdrojmi, ktoré obsahujú estrogény a iné hormóny, negatívne ovplyvňuje vývoj a fungovanie prostaty u mužov. Podľa štúdií spôsobujú hormóny, ako sú napríklad estrogény a androgény, neplodnosť u rýb. Preto sa poslednú dobu skúma otázka, či nemajú podobný vplyv aj na ľudí.

Existujú štúdie, ktoré naznačujú, že estrogén prítomný v pitnej vode by mohol byť zodpovedný za zvýšené množstvo agresívneho správania u mužov. Tento hormón má vplyv na neurologické funkcie a psychický stav, a preto by jeho nadmerná konzumácia mohla ovplyvniť správanie a náladu jedincov. Avšak, treba podotknúť, že štúdie nie sú jednoznačné a existuje potreba ďalšieho výskumu, aby sa vyjadrenia a hypotézy mohli potvrdiť.  

2, Progesterón

Progesterón je hormón, ktorý je uvoľňovaný nielen v ženských telesných orgánoch, ale aj v mužskom tele. U žien pomáha regulovať pravidelný menštruačný cyklus a má kľúčovú úlohu vo vývoji mliečnych žliaz. Okrem toho stimuluje maternicu, čím pripravuje ženu na tehotenstvo. U mužov sa progesterón produkuje v malých množstvách a hrá dôležitú úlohu pri tvorbe spermií a podpore tvorby testosterónu.

Spomedzi viacerých funkcií progesterónu pomáha aj pri normálnom vývoji mozgu. Reguluje neurotransmisiu v nervovom systéme, bojuje proti zápalom, uvoľňuje svaly tela, pomáha regulovať uvoľňovanie inzulínu v pankrease a podporuje činnosť serotonínových mozgových receptorov. Progesterón má vo veľkej miere vplyv na rôzne procesy v tele, a preto sa používa na rôzne účely. Okrem už zmienených účinkov sa progesterón používa aj na liečbu symptómov menopauzy, ako sú napríklad návaly horúčavy a nespavosť. 

V prípade, že by bola voda silne kontaminovaná progesterónom, mohla by negatívne ovplyvniť menštruačný cyklus u žien. To by potenciálne viedlo k poruchám v krvnom obehu, nepravidelnému cyklu alebo dokonca prerušeniu menštruácie. U mužov by prílišná expozícia progesterónu mohla mať za následok zníženie produkcie testosterónu, čo by mohlo spôsobiť pokles libida, redukciu spermií a v extrémnych prípadoch by mohla viesť až k neplodnosti.

pitný režim

3, Testosterón

Testosterón sa do vody môže dostať hlavne prostredníctvom odpadových vôd. Keď ľudia používajú produkty obsahujúce testosterón, ako napríklad hormonálne lieky, telové krémy alebo doplnky stravy, časť tohto testosterónu sa môže vylúčiť z tela prostredníctvom moču a skončiť vo verejnom kanalizačnom systéme. Okrem toho môže k prítomnosti testosterónu vo vode prispieť aj poľnohospodárska činnosť. Používanie hormónov v chove hospodárskych zvierat, ako sú rastové stimulátory na báze testosterónu, môže mať za následok uvoľňovanie týchto hormónov do životného prostredia prostredníctvom živočíšneho odpadu a splaškov. To môže viesť ku kontaminácii blízkych vodných zdrojov.

Testosterón je mužský pohlavný hormón, ktorý stimuluje rast svalovej hmoty a kostí a podporuje tvorbu semenníkov a spermií u mužov. V ženskom tele pomáha udržiavať kostnú hmotu a ovplyvňuje libido a celkovú energiu. Nadmerné množstvo testosterónu u mužov môže viesť k zdravotným problémom, ako sú napríklad problémy so srdcom a zvýšené riziko rakoviny prostaty. U žien vysoká hladina testosterónu spôsobuje nepravidelný menštruačný cyklus a neplodnosť.

Vysoké hladiny testosterónu v tele môžu mať rôzne účinky na správanie žien a mužov. U mužov je toto hormónové pôsobenie zreteľnejšie, pretože sa vyskytuje vo väčšom množstve ako u žien. Avšak, vysoké hladiny testosterónu môžu u mužov spôsobiť aj rizikové správanie, ako je agresivita a nezodpovedné sexuálne správanie. Rovnako tak, u žien hladina testosterónu ovplyvňuje správanie a emocionálnu stabilitu.

Je dôležité poznamenať, že hladiny testosterónu zistené v pitnej vode sú zvyčajne veľmi nízke.

4, Glukokortikoidy

Glukokortikoidy sú steroidné hormóny, ktoré zahŕňajú dexametazón a kortizol. Táto skupina hormónov podporuje imunitný systém. Tiež pomáha telu absorbovať krvnú glukózu alebo známu ako cukor. Ich hlavnou úlohou je regulovať fyziologické procesy v tele, vrátane znižovania zápalu a regulácie metabolizmu sacharidov, tukov a bielkovín. Pri dlhodobom strese môžu byť hladiny glukokortikoidov v tele príliš vysoké, čo má negatívny vplyv na mozog a psychické zdravie.

Glukokortikoidy sa dostávajú do vody rôznymi cestami. Jedným z hlavných zdrojov je vypúšťanie upravených alebo neupravených odpadových vôd z domácností, nemocníc a farmaceutických výrobných zariadení. Okrem toho môže k prítomnosti glukokortikoidov vo vode prispieť aj poľnohospodárska činnosť. Používanie týchto zlúčenín vo forme veterinárnych liekov pri chovoch hospodárskych zvierat môže mať za následok ich uvoľňovanie do životného prostredia prostredníctvom živočíšnych odpadov a splaškov.

Glukokortikoidy môžu vyvolať cukrovku a zvýšenie telesnej hmotnosti tým, že ovplyvňujú metabolizmus tukov a cukrov v tele. Dochádza k zvýšeniu hladiny cukru v krvi, čo vyvoláva rezistenciu voči inzulínu a zvýšenie chuti do jedla. Tým sa ukladá väčšie množstvo tuku v tele čo následne vedie k nadváhe a obezite.

Okrem možnosti spôsobenia cukrovky a zvýšenia telesnej hmotnosti, môžu znižovať hustotu kostí a viesť k osteoporóze. Dôvodom je, že glukokortikoidy blokujú vstrebávanie vápnika v tele. Okrem toho dokážu ovplyvňovať pozornosť a pamäť, čo negatívne ovplyvňuje  kvalitu života. Glukokortikoidy tiež narúšajú imunitný systém tela tým, že znemožňujú fungovanie niektorých buniek, čo zvyšuje riziko infekcií a ochorení.

Je potrebné poznamenať, že hladiny glukokortikoidov zistené v pitnej vode sú vo všeobecnosti veľmi nízke a je nepravdepodobné, že by predstavovali bezprostredné zdravotné riziko. Avšak stále nedokážeme s presnosťou povedať aké množstvo je pre ľudské zdravie nebezpečné. 

Čo s tým? 

Nefiltrovaná voda obsahuje rôzne nečistoty, vrátane hormónov a ich mimoriadne vysoké hladiny sú zodpovedné za problémy s hormonálnou nerovnováhou. Aj z toho dôvodu by mala byť pitná voda filtrovaná, aby sa minimalizovalo riziko vystavenia sa týmto kontaminantom. Investovanie do filtračného systému alebo reverznej osmózy môže byť účinným spôsobom, ako zabezpečiť prístup ku skutočne čistej vode.

Filtračné systémy sú navrhnuté tak, aby z vody odstraňovali širokú škálu kontaminantov vrátane EDC, ťažkých kovov, baktérií, vírusov, parazitov a iných škodlivých látok. K dispozícii sú rôzne typy filtračných systémov, napríklad filtre s aktívnym uhlím, filtre s reverznou osmózou, UV filtre a ďalšie, pričom každý z nich má špecifické schopnosti pri odstraňovaní kontaminantov.

Reverzná osmóza je vysoko účinná filtračná technológia, ktorá využíva polopriepustnú membránu na odstránenie kontaminantov z vody. Systémy reverznej osmózy dokážu účinne odstraňovať EDC, ťažké kovy, baktérie, vírusy a iné kontaminanty, čím poskytujú spoľahlivý spôsob zabezpečenia čistej a bezpečnej pitnej vody.

Reverzná osmóza

Investícia do filtračného systému alebo reverznej osmózy má množstvo výhod pre hormonálne zdravie a celkovú pohodu:

  • Chráni hormonálne zdravie: Filtračné systémy a reverzná osmóza účinne odstraňujú EDC, ťažké kovy a iné kontaminanty z vody, čím pomáhajú udržiavať hormonálnu rovnováhu v tele. Znížením vystavenia sa týmto škodlivým látkam môžete minimalizovať riziko hormonálnej nestability a súvisiacich zdravotných problémov.
  • Podporuje celkové zdravie: Nefiltrovaná voda obsahuje nielen EDC a ťažké kovy, ale aj iné kontaminanty, ktoré môžu mať škodlivé účinky na celkové zdravie - ako je napríklad chlór. Investíciou do filtračného systému alebo reverznej osmózy zabezpečíte, prísun čistej vody do vašej domácnosti, čo prispieva k zlepšeniu celkového zdravia a pohody.
  • Poskytuje pokoj v duši: Vedomie, že vy aj vaše deti konzumujete čistú a bezpečnú vodu, vám poskytuje pokoj, najmä ak máte obavy o kvalitu vody z vodovodu. Vďaka filtračnému systému alebo reverznej osmóze môžete mať istotu, že voda, ktorú vy a vaša rodina pijete, bola dôkladne prefiltrovaná.
  • Šetrné k životnému prostrediu: Filtrovaním vody z vodovodu sa znižuje spotreba balenej vody, čo pomáha minimalizovať plastový odpad a jeho vplyv na životné prostredie. Je to udržateľnejšia voľba, ktorá prospieva nielen zdraviu ľudí, ale aj zdraviu planéty.

Kvalita vody, ktorú pijete, má dôležitý vplyv na kvalitu vášho života. Ak sa obávate prítomnosti kontaminantov v pitnej vode a ich potenciálneho vplyvu na vaše zdravie, investícia do filtračného systému alebo reverznej osmózy môže byť tým najlepším riešením. Naši odborníci vám radi pomôžu nájsť najlepšie riešenie na mieru vašim potrebám. Uistite sa, že pijete čistú a bezpečnú vodu, ktorá podporuje zdravie.

Zdroje: CALDWELL, Daniel J., et al. An assessment of potential exposure and risk from estrogens in drinking water. Environmental health perspectives, 2010, 118.3: 338-344.

BEXFIELD, Laura M., et al. Hormones and pharmaceuticals in groundwater used as a source of drinking water across the United States. Environmental science & technology, 2019, 53.6: 2950-2960.

WEE, Sze Yee, et al. Pharmaceuticals, hormones, plasticizers, and pesticides in drinking water. Journal of Hazardous Materials, 2022, 424: 127327.

 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia