Kategórie
 
 
 
SK bocny banner 428x667
CHCETE PORADIŤ?
 
 
2 bezplatne meranie tvrdosti vody
Meranie tvrdosti ZADARMO
 
 
 
 

Tipy ako si vybrať ionizátor vody

Vodný blog
od Čistá Voda
10.02.2023

Správny výber vhodného typu ionizátora vody predstavuje čoraz náročnejšiu úlohu. Problém spočíva v širokej škále zloženej z rôznych typov a značiek. Ak sa rozhodnete pre kúpu, uistite sa, že ste dostatočne informovaný o faktoroch, ktoré je potrebné zvážiť. Bez dostatku informácií o ionizátoroch vody existuje riziko, že urobíte nesprávne rozhodnutie. Väčšina týchto zariadení má odlišné funkcie určené pre rôzne potreby domácností. Nasledujúce užitočné tipy vám pomôžu nájsť najvhodnejší ionizátor vody.

Súčasná filozofia, viesť aktívny životný štýl s dôrazom na zdravú životosprávu a cvičenie, je jeden z primárnych faktorov, prečo sa čoraz viac ľudí aktívne zaujíma o svoj zdravotný stav. Avšak všetko úsilie môže zlyhať na nízkej kvalite vody.  Do popredia sa dostali rôzne filtračné metódy, ako sú džbánové filtre, filtračné kanvice alebo šungitové kamene. Vedci zistili, že k zlepšeniu kvality vody  nie je dôležitá len samotná čistota vody, ale takisto množstvo minerálov, ktoré obsahuje.

Japonskí výskumníci našli ešte výhodnejšie riešenie - vyvinuli zariadenie na ionizáciu vody. Ionizátory dokážu obnoviť normálnu hladinu kyslosti vody (pH medzi 8 až 12) a dodávajú telu prospešné minerály. Dlhodobé používanie má pozitívny vplyv na zdravie ľudí a zvyšuje ich výkonnosť. Pomocou vody ionizovanej týmto zariadením sa môžu ľudia zbaviť mnohých ochorení tráviaceho systému, upokojiť nervový systém, odstrániť toxíny a zvýšiť energiu.

Ionizátor vody aquaion

Na trhu dnes existuje široký výber ionizátorov vody. Aby ste si mohli zaobstarať najvhodnejšie zariadenie pre vás a vašich blízkych, pripravili sme návod na čo dbať pri výbere správneho zariadenia a na čo by ste si mali dávať pozor.

Čo je ionizátor vody?

Ionizátor, určený najmä pre domácnosti, obohacuje vodu ozónom, prostredníctvom ktorého sa voda dekontaminuje od patogénnych látok a navyše spôsobí neutralizáciu chlóru. Väčšina produktov obsahuje displej, ktorý slúži na nastavenie potrebných parametrov. Niektoré moderné typy sa vedia po ukončení ionizácie automaticky vypnúť. Po ukončení procesu sa odporúča vodu “vylúhovať” 15 až 20 minút, aby sa ozón rozložil a voda sa nasýtila kyslíkom.

Proces fungovania zariadenia je nasledovný: voda z vodovodu vstupuje do nádrže, kde sa čistí od mechanických nečistôt, mikroorganizmov a iných zdraviu škodlivých látok. Filter obsahuje striebro, ktoré má dezinfekčné účinky. Pred nákupom produktu si musíte zvážiť, kam plánujete ionizátor umiestniť. Treba poznamenať, že ionizátory pripojené priamo k vodovodnému potrubiu majú dlhšiu životnosť.

Voda v zariadení prechádza procesom elektrolýzy. Základom celého systému sú dosky, ktoré prenášajú elektrický prúd. Za najvhodnejší materiál, ktorý slúži na výrobu daných dosiek je považovaný titán, pretože počas chodu prevádzky neoxiduje. Čím viac týchto dosiek ionizátor má, tým vyššia je výsledná čistota vody

Ionizátor Aquator

Základné druhy

  • Strieborný ionizátor: Ide o jednu z prvých verzií tohto zariadenia. Výhody striebornej vody sú známe už od staroveku. Vzhľad a funkčnosť moderných zariadení, sa len málo líši od svojich predchodcov. Medzi výhody takéhoto zariadenia patrí jednoduchý dizajn a praktické použitie. Nevýhoda spočíva v čakaní na dokončenie úspešného ionizačného procesu, ktorý trvá cca 3 hodiny. Existuje aj zložitejší model - elektrické zariadenie. Môže to byť buď samostatná nádoba, ktorá je pripojená k vodovodnému systému, alebo malá tryska pre kohútik. Hlavnými výhodami takéhoto zariadenia so striebornými platňami sú rýchlosť ionizácie vody a jednoduchosť použitia. Nevýhoda je spojená s pomerne vysokými nákladmi v porovnaní s prvým typom ionizátora.

 

  • Turmalínový hrnček: Ide o kompaktný prenosný domáci ionizátor. Takýto aktivátor minerálnych iónov je z hľadiska ionizácie vody naozaj zbytočný. Hoci častice turmalínu môžu elektrifikovať, neprenášajú do prostredia žiadne ióny.

 

  • Elektrické modely: Takéto zariadenia sa často nazývajú aj štruktúrovače. Majú mnoho tvarov a veľkostí, no všetky bez výnimky ionizujú vodu len pri priamom napojení na elektrickú sieť. Najčastejšie ide o samostatnú nádobu rôznych veľkostí. Voda do nej vstupuje z vodovodného potrubia, prechádza viacstupňovým čistením, potom sa ionizuje a mineralizuje. Pomocou takéhoto zariadenia a jeho rôznych nastavení na výstupe môžete získať nízko alkalickú alebo nízko kyslú vodu. Treba mať na pamäti fakt, že nie je možné získať benefity podobné výhodám skutočnej minerálnej vody.

Podľa umiestnenia

  • Podpultový (zabudovaný) - ide o populárny model ionizátora vody, ktorý  je ovládaný batériou umiestnenou na kuchynskej linke. Sú vyhľadávanejšie ako prenosné modely, pretože zaberajú málo priestoru. Ich dizajn je skutočnou ozdobou každej kuchyne. Pri tomto type ionizátora vody treba rátať s vyššou nákupnou cenou. Istú nevýhodu predstavuje navŕtanie otvoru do kuchynskej linky, určeného pre batériu.
  • Pultový (prenosný) - ide o pomerne obľúbené ionizátory vody, ktoré sú charakteristické svojou flexibilitou a možnosťou jednoduchého prenášania z miesta na miesto. Ľudia, ktorí sa často presúvajú medzi bytom a víkendovou chatou alebo sú často na cestách za prácou, oceňujú túto možnosť a užívajú si výhody ionizovanej vody všade so sebou. Ovládanie je trošku zložitejšie, ako to bolo u zabudovaných.

Ionizátor vody

Počet elektród elektrolytickej komory

Výkon ionizátora je primárne určený počtom elektród v elektrolytickej komore a ich veľkosťou a vyhotovením. Elektrolytická komora je niečo ako motor auta. Vo všeobecnosti  platí, že čím viac elektród, tým vyšší výkon elektrolýzy a tým širší rozsah pH a ORP produkovanej vody. 

Moderné sieťové elektródy zvyšujú kontaktnú plochu s vodou a celkovú dĺžku hraničných hrán, v ktorých je vyššia účinnosť elektrolýzy. Vyšší výkon volíte vtedy, ak potrebujete väčší prietok produkovanej vody – napríklad ak má zariadenie pracovať v gastronomickom zariadení, prípadne ak máte ťažšie ionizovateľnú vstupnú vodu (ak vstupné pH je nižšie ako 7).
 

POČET PLATNÍ vs. MNOŽSTVO ANTIOXIDANTOV

7 platňový ionizátor má pri pH 9,5: cca -400 ORP

9 platňový ionizátor má pri pH 9,5: cca -600 ORP

11 platňový ionizátor má pri pH 9,5: cca -800 ORP

13 platňový ionizátor má pri pH 9,5: cca -1000 ORP

Podľa počtu filtrov

Ionizátory sa líšia aj počtom filtrov. Pri najvyšších modeloch sú zväčša 2 filtre. Pri nižších modeloch je filter väčšinou len jeden. 2 filtre majú 2-krát väčší objem a dokážu lepšie vodu odfiltrovať. Ročné náklady pri 2 filtroch sú len o cca 40 % vyššie ako pri 1 filtri.

Filtre odstraňujú z vody väčšinu látok škodlivých pre ľudský organizmus – spravidla aktívnym uhlím a ďalšími špeciálnymi vrstvami. Zachytávajú vo vode mechanické častice, ktoré by mohli poškodiť drahocenné elektródy potiahnuté platinou. Kvalitný ionizátor má preto spravidla dva filtre zapojené za sebou.

Filtre je potrebné v pravidelných intervaloch meniť. Ich životnosť a cena sú preto určujúce pre ročné náklady na prevádzku ionizátora.

Sada náhrdných filtrov

Samočistenie a manuálne čistenie od vodného kameňa

Proces samočistenia ionizátorov zahŕňa striedanie polarity elektród, aby sa zabránilo hromadeniu minerálnych usadenín. Väčšina, v súčasnosti dostupných ionizátorov, je vybavená určitou formou samočistiaceho mechanizmu. Stále je však potrebné čistiť ionizátor ručne, aby sa odstránili minerálne usadeniny, ktoré sa môžu nahromadiť v oblastiach, kde samočistiaci proces nedosiahne. Pravidelné čistenie pomôže zaistiť dlhú životnosť a účinnosť ionizátora.

Displej a obsluha

Displej kvalitného ionizátora by mal jasne zobrazovať nastavený typ vody (kyslá, zásaditá, filtrovaná), množstvo vody v litroch za minútu, stupeň elektrolýzy a zostávajúci objem filtrov. Ďalšie informácie nie sú nevyhnutne potrebné. Ionizátory môžu tiež ukazovať hodnoty pH a ORP, prípadne priamo obsah rozpusteného vodíka. Tieto hodnoty sú však len orientačné a založené na programovanej krivke, neberú do úvahy množstvo ani vlastnosti vstupnej vody, takže sa môžu značne líšiť od skutočnosti. 

Obsluha ionizátora by mala byť čo najjednoduchšia. Ideálne by mal ionizátor poznať nastavený typ vody a po odbere vody s extrémne vysokým pH by sa mal automaticky prestaviť na vodu s nižším pH.

Ionizátor vody Aquator

Ako si vybrať?

Aby ste si zakúpili skutočne kvalitný a užitočný ionizátor vody, ktorý bude správne fungovať po dlhú dobu, musíte pri nákupe pamätať na nasledujúce:

  • Najlepšou možnosťou je nákup zariadenia s filtračnými doskami vyrobenými z titánu. Takéto zariadenie nebude počas prevádzky oxidovať, čo znamená, že samotný proces ionizácie vody bude na najlepšej úrovni.
  • Viac ionizačných dosiek zaisťuje lepší výkon samotného ionizátora. Odborníci tvrdia, že v ideálnom zariadení by ich malo byť 9. Ionizátor by ste si nemali kupovať s menej ako 5 doskami.
  • Najlepšie je zakúpiť zariadenie od značky, ktorej servis je dostupný v danej krajine a v prípade poruchy viete bez problémov zohnať opravu zariadenia alebo náhradné diely. 
  • Nezabudnite skontrolovať náhradné filtre alebo elektrolytické dosky. Často sa stáva, že u niektorých výrobcov je cena týchto komponentov niekoľkonásobne vyššia ako samotný ionizátor. 
  • Ak nestačí jednoduché ionizačné zariadenie, je lepšie zaobstarať si také, ktoré dokáže pripraviť živú aj mŕtvu vodu, a nie len jeden druh samostatne.
  • Určujúci faktor takisto zahŕňa, či sa zariadenie bude používať iba doma, alebo bude potrebné ho pravidelne prevážať z miesta na miesto. V druhom prípade si treba dať pozor na kompaktné prenosné ionizátory vody.

V našej ponuke nájdete rôzne typy ionizátorov vody, ak si neviete vybrať kontaktujte náš zákaznícky servis. Radi a ochotne vám vždy poradíme.

 
 
Kontaktujte nás:
alebo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia