Kategórie
 
 
 
SK bocny banner 428x667
CHCETE PORADIŤ?
 
 
2 bezplatne meranie tvrdosti vody
Meranie tvrdosti ZADARMO
 
 
 
 

UV lampa AQUAtip® V12

0 / 5 (0 hodnotení)
Kód produktu:3822
Výrobca:AQUAtip®
UV lampa Aquatip V12 s prietokom 1,15 m3/hod je vhodná pre dezinfekciu vody v menších vodných systémoch.
Dostupnosť
Dodacia lehota: Na objednávku
Vaša cena: 491,67 € bez DPH
590,00 € s DPH
 ks

Ak rozbor vody odhalil zvýšené množstvo baktérií, vírusov a iných mikroorganizmov aj vo vašej domácnosti, môžete uvažovať o vyskúšaní iného, bezpečnejšieho a ekologickejšieho spôsobu dezinfekcie vody. Pre tento účel existuje účinný mechanizmus, ktorý je rýchly a nevyžaduje použitie chemikálií, čím je navyše ekonomický a ekologický. Ide o dezinfekciu vody prostredníctvom UV žiarenia.

UV lampa Aquatip V12 s prietokom 1,15 m3/hod je vhodná pre dezinfekciu vody v menších vodných systémoch, ako sú napríklad akváriá alebo malé vodné jazierka. Je vhodná na dezinfekciu vody pre 1-3 člennú domácnosť v rodinných domoch a bytoch s prívodným potrubím 3/4" Dezinfekcia pomocou UV lampy je bezpečná, efektívna, ekonomická a hlavne neobsahuje žiadne chemické látky, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť kvalitu vody. Tento spôsob dezinfekcie vody je vhodný pre rodinné domy, ako aj pre rôzne typy prevádzok. UV lampu Aquatip s označením V12 s prietokom 1,15 m3/hod je vhodná pre dezinfekciu vody 

Výhody:

  • Spoľahlivosť: UV lampa predstavuje účinnú metódu na ničenie baktérií, vírusov a iných mikroorganizmov
  • Rýchlosť: UV dezinfekcia vody nevyžaduje žiadne časovo náročné procesy, ako sú sedimentácia alebo filtračné procesy, preto je úprava vody rýchla.
  • Ekologické zariadenie: UV dezinfekcia vody je šetrná k životnému prostrediu, pretože nevytvára odpady a neznečisťuje životné prostredie. Táto metóda dezinfekcie vody nepoužíva žiadne chemické dezinfekčné prostriedky, ako je napríklad chlór, ktoré by mohli byť škodlivé pre životné prostredie.
  • Bezpečnosť: UV dezinfekcia vody je bezpečnou metódou, ktorá neohrozuje ľudské zdravie, pretože nevyužíva žiadne chemikálie a nezanecháva žiadne nebezpečné zvyšky.
  • Voda si zachováva chuť a vôňu: UV dezinfekcia nepridáva do vody žiadne chemikálie, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť chuť alebo vôňu. Výsledkom je prírodná a čistá voda

Montáž

UV lampu odporúčame inštalovať vertikálne, aby sa predišlo zadržiavaniu vzduchu v jej tele, ktorý by mohol spôsobiť prehriatie jej stien alebo žiarivky UV lampy. UV dezinfekcia vody funguje tým spôsobom, že voda je ošetrená ultrafialovým (UV) žiarením, ktoré ničí baktérie, vírusy a ďalšie mikroorganizmy v nej obsiahnuté. UV žiarenie, ktoré vysiela UV lampa, prechádza vodou v komore. UV žiarenie mení DNA mikroorganizmov v takom rozsahu, že sa stávajú neaktívnymi a už sa nedokážu ďalej rozmnožovať.

Aby sa ochránili všetky vodovodné rozvody v dome, je potrebné nainštalovať UV lampu na centrálny prívod vody. Tým sa zabezpečí, že voda bude chránená pred baktériami nielen pre pitie, ale aj pre sprchovanie. Pred prvotným spustením UV lampy je nevyhnutné vydezinfikovať všetky vodovodné rozvody, kde pretekala kontaminovaná voda, aby sa zabránilo nežiaducému šíreniu baktérií. Až po tomto procese je možné pustiť vodu cez UV lampu.

Pre umiestnenie UV lampy je najvhodnejšia suchá miestnosť, ktorá neprichádza do kontaktu s teplotami pod nulou. Pred UV lampu sa odporúča inštalovať mechanický predfilter na zachytenie sedimentov a piesku, ktoré by mohli znečistiť sklenenú banku UV lampy a znížiť jej svetelnú intenzitu. Ak by svetlo UV lampy muselo prechádzať cez filter, účinnosť UV žiarenia by bola znížená.

Je vhodné inštalovať pred UV lampou aj zmäkčovač vody, aby sa voda stala mäkšou a aby sa zabránilo tvorbe vodného kameňa. Pretože UV lampa vytvára teplo, môže dôjsť k zvýšenej tvorbe vodného kameňa. V závislosti od množstva usadenín vodného kameňa v trubici UV lampy treba zhodnotiť, či je postačujúce len očistenie trubice, alebo  je lepšie ju vymeniť úplne. Výrobca odporúča meniť trubicu najmenej raz za dva roky. Ak nie je voda upravená, UV lampu je potrebné časom rozbaliť a očistiť ju od usadenín.

 

    Ako to funguje?

    Voda vstupuje do nerezového tubusu (UV lampy) a preteká okolo výkonnej UV žiarivky, ktorá sa nachádza vo vnútri vodotesnej kremennej trubice. Ultrafialové žiarenie s dĺžkou 253,7 nm ničí baktérie a vírusy tým, že poškodzuje ich molekuly DNA a bráni im v rozmnožovaní. 

    Aby bola UV lampa účinná, musí byť minimálne 10-15 minút v prevádzke, aby vytvorila potrebné svetelné frekvenčné spektrum na ničenie baktérií a vírusov. Pokiaľ UV lampa nepracuje dlhšie ako 4 hodiny, baktérie sa môžu množiť a šíriť ďalej v potrubí. Preto je nutné, ak v danom objekte chcete využívať ošetrovanú vodu, aby bola UV lampa neustále v prevádzke. Pokiaľ voda nebola používaná viac ako 2 dni (napríklad kvôli dovolenke), odporúča sa UV lampu vypnúť. Pri opätovnom použití vody, je nutné UV lampu zapnúť, počkať 15 minút a nechať odtiecť trochu vody tak, aby prešla UV lampou.

    Výmena žiariča

    Výmena žiariča je skutočne rýchly a jednoduchý proces, ktorý nevyžaduje žiadne špeciálne nástroje, ani silu. Potrebujete najmä rukavice, UV lampu, prívod vody a prívod elektrickej energie.

    1. Prvý krok je odpojiť lampu od vodovodného prívodu a odpustiť vodu z hociktorého kohútika v objekte, aby sa systém UV lampy odtlačil a zabránilo sa tak vytekaniu vody pri manipulácii s lampou.
    2. Nasledujúcim krokom je odpojiť lampu od elektrickej energie a počkať, kým sa žiarič vnútri neochladí. Počas tejto doby by ste si mali pripraviť čisté rukavice na ochranu pred znečistením.
    3. Na bočných stranách UV lampy sú plastové záražky, ktoré treba stlačiť a potiahnuť, aby sa odpojil konektor a vybral starý žiarič. Pri výmene žiariča stačí nový žiarič opatrne vložiť na miesto starého a pripojiť ho ku konektoru.
    4. Pred zapojením UV lampy do elektrickej siete je potrebné resetovať systém
    5. Nakoniec stačí otvoriť prívod vody a proces výmeny UV žiariča je hotový. Odporúča sa tiež vymeniť tesniace krúžky na trubici a skontrolovať stav trubice, ktorú môže vodný kameň zaniesť. Trubicu stačí opatrne vybrať a vyčistiť z vonkajšej strany pomocou octu.

      Požiadavky na kvalitu vstupnej vody sú:

      • Maximálna hladina železa: 0,05 mg/l
      • Maximálna hladina mangánu: 0,05 mg/l
      • Maximálna tvrdosť vody: 2,6 mmol/l (15°dH)
      • Je potrebná mechanická predfiltrácia s minimálnou jemnosťou 5 mikrónov.

      Životnosť UV žiarivky

      Správna funkcia UV lampy závisí na účinnosti UV žiarivky, ktorá sa s časom opotrebováva. Preto sa odporúča meniť UV žiarivku každý rok, aj keď stále svieti.

      Varovanie

      • Aby ste predišli skráteniu životnosti UV žiarivky, neodporúča sa manipulovať s ňou holými rukami. Je lepšie použiť napríklad suchý papierový obrúsok pri jej manipulácii.
      • Je dôležité zabrániť aby produkt prišiel do kontaktu s mrazom a vlhkosťou. Ak máte UV lampu napríklad v chatke, kde nie ste cez zimu prítomný, musí sa z lampy vypustiť voda, aby sa zabránilo zamrznutiu.
      • Rozmery prístroja: 64 cm x 7 cm
      • Hmotnosť zariadenia: 3,6 kg
      • Maximálny prietok vody: 1,15 m3/hod (pri 400 J/m2)
      • Počet UV žiaričov: 1
      • Napájanie el. energie: 220-230 V/ 50-60Hz
      • Pripojenie: 3/4"
      • Spotreba elektrickej energie: 25W
      • Životnosť žiariča: 12 mesiacov
      • Pracovný tlak: 1,4 - 8,6 bar
      • Pracovná teplota: 2 - 40°C
      • Životnosť UV žiariča: 1 rok


      Pridať komentár:

      ...

      Pridať reakciu na komentár:

      ... Zrušiť
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
      Plná (Desktop) verzia