4.4.2018 10:37

Test balených pitných vôd: viac ako 90% obsahuje plastové častice

Mikroplasty v balených vodáchZačiatkom minulého mesiaca sme zverejnili článok o mikroplastoch vo vode, ktoré znečisťujú nie len moria a oceány, ale boli zistené aj vo vzorke pitnej vody zo Slovenska a ďalších krajín sveta. Za posledné týždne sa táto téma stala ešte aktuálnejšou, čo je pravdepodobne následkom testov balených vôd neziskovou organizáciou Orb Media. Podľa vykonanej štúdie viac ako 90% testovaných fliaš balenej pitnej vody obsahovalo určitú formu mikroplastov.


Problémom sa zaoberá WHO

Výsledkami sa zaoberá už aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá v tomto období skúma riziká spojené s konzumáciou takto znečistenej vody. K téme sa vyjadril Bruce Gordon z WHO:

"Keď premýšľame o zložení plastu, či v ňom môžu byť toxické látky, musíme venovať pozornosť tomu, do akej miery môžu byť prenášané do ľudského tela a čo vlastne môžu v našom tele plastové časti spôsobiť. Takýto výskum zatiaľ neprebehol. Obvykle máme daný bezpečný limit, ale aby sme ho mohli brať za bezpečný, musíme vedieť, či a ako sú tieto veci nebezpečné."1

Výrobcovia priznali obsah plastov v ich produktoch

Z celkového počtu 259 testovaných fliaš z rôznych krajín bolo podľa štúdie len 17 bez plastových častíc. Išlo o 11 rôznych značiek balených vôd, medzi nimi napr. Aquafina, Epura, Nestlé Pure Life či Evian dodávaná aj do našich obchodných reťazcov. Organizácia Orb Media uvádza, že v priemere bola zistená koncentrácia až 314,6 plastových častíc na každý liter predávanej vody.

Voda balená v plastových fľašiach
Niektoré z obvinených spoločností spochybnili metódu, ktorou boli zistené plastové častice v ich balených vodách. 
Coca-Cola v spojení s výsledkami uviedla pre BBC, že má prísne metódy filtrácie, no uznala, že všadeprítomnosť plastov v životnom prostredí znamená, že sa môžu v minime nachádzať aj v ich vysoko ošetrených výrobkoch. Rovnako aj hovorca spoločnosti Gerolsteiner potvrdil, že nemôže vylúčiť prípadnú kontamináciu vody plastovými vláknami pri procesoch balenia. Spoločnosti Nestlé a Boxed Water sa k zisteniam pre portál The Guardian nevyjadrili.2

Mikroplast n plastovej fľaši

Najčastejšie išlo o polypropylén

Podľa testov vykonaných vedcami zo Štátnej univerzity New York v obci Fredonia je najbežnejším typom plastu vo vode polypropylén, z ktorého sú vyrábané aj plastové uzávery fliaš.3 Na ich zistenie bolo použité špeciálne červené farbivo na fluoreskovanie častíc vo vode - farbivo má tendenciu prilepiť sa na povrch plastov, ale nie na väčšinu prírodných materiálov. Na priloženej fotografii môžeme vidieť farebné vlákno mikroplastu nájdené v testovanej fľaši. 


Zatiaľ s určitosťou nevieme povedať, do akej miery môžu mikroplasty ovplyvniť naše zdravie. Na druhej strane je ale jasné, že pokiaľ sa problémom plastov vo vode nezačneme zaoberať, čoskoro nimi budeme doslova zaplavení. Pre lepšiu predstavu si stačí pozrieť napríklad toto video.

Zdroje:
1. Testování balené vody na mikroplasty: V testech propadly i ty největší top světové značky, víme které
2. WHO launches health review after microplastics found in 90% of bottled water
3Microplastic Contamination Is Found in Most Bottled Water

Napísal/a

Zuzana Grajciarová

Ďalšie články

awblog/veltrh-coneco-racioenergia-voda-2018.jpg

V dňoch 11. až 14. apríla 2018 sme sa zúčastnili medzinárodného veľtrhu CONECO-RACIOENERGIA-VODA, ktorý sa konal v priestoroch Incheba Expo Bratislava. Pre návštevníkov sme mali pripravenú prehliadku vybraných produktov a na ich otázky odpovedali odborníci na úpravu vody, ktorí sa tejto problematike venujú už roky a vedia poradiť s akýmkoľvek "vodným" problémom. Prezrite si niekoľko fotografií z výstavy...

Čítať viac
awblog/coneco-blog.png

Aj tento rok sa naša spoločnosť zúčastní veľtrhu CONECO-RACIOENERGIA, ktorý sa uskutoční vo výstavisku Incheba Expo Bratislava. Už v dňoch 11.-14.4. 2018 môžete navštíviť náš stánok. Pozývame vás prezrieť si vybrané produkty z nášho portfólia a prekonzultovať problémy týkajúce sa vody s našimi odborníkmi.

Čítať viac

Mikroplasty vo vode

16.3.2018 7:51

awblog/mikroplasty-vo-vode-blog.jpg

Plasty sa využívajú čoraz častejšie vo výrobe a distribúcií skoro v každom priemysle na svete. Ľudstvo vyprodukuje 300 miliónov ton plastu ročne. Z toho sa zrecykluje len malé množstvo, väčšina ostáva na skládkach alebo v moriach a oceánoch. Podľa údajov OSN, plasty v moriach tvorí 5 až 12 miliónov ton. Prvýkrát sa však potvrdilo, že mikročastice plastu sú aj vo vodovodoch po celom svete.

Čítať viac