11.2.2018 10:07

Ochrana pitnej vody pred kontamináciou pesticídmi

Mapa kontaminovaných obcí

Či už používate vodu z obecných vodovodov alebo z vlastných studní, nikdy si nemôžete byť úplne istý jej kvalitou. Svedčí o tom aj prípad z decembra 2017, kedy bola najväčšia zásobáreň pitnej vody v Európe (zásobáreň vody na Žitnom ostrove) kontaminovaná nebezpečnými pesticídmi. V zasiahnutých obciach Trstená na Ostrove, Baka, Jurová, Holice, Lúč na Ostrove a Blatná na Ostrove zostalo bez pitnej vody takmer 5 000 ľudí. Podľa úradu verejného zdravotníctva takto kontaminovaná voda nie je vhodná na pitie ani na varenie, len na hygienické účely.1

Na túto tému sa vyjadrili aj viacerí odborníci a väčšina z nich si myslia, že zdroj kontaminácie pochádza z blízkosti zasiahnutých obcí, avšak o jeho pôvode zatiaľ nevedia.2 Taktiež apelujú na obyvateľov, aby prestali do pôdy vylievať močovku alebo výkaly zo septikov, ktoré tiež ohrozujú podzemnú vodu, a tým zdravie ľudí využívajúcich vodu z vlastných studní.

Chemický vzorec Atrazín

Nebezpečný Atrazín

Z nebezpečných látok išlo konkrétne o herbicíd Atrazín, ktorý sa používal na likvidáciu buriny a plodín, avšak jeho nákup, predaj a používanie je už trinásť rokov na Slovensku zakázané.
Atrazín je pre ľudí nebezpečný hlavne preto, lebo sa rýchlo vstrebáva do tela človeka a spôsobuje ochorenia ako napríklad:

  • ochrnutie končatín, 
  • respiračné problémy, 
  • tráviaci ťažkosti, 
  • impotenciu.

Otrava menovaným herbicídom sa prejavuje hnačkou, zvracaním alebo podráždením očí či pokožky. Hodnoty atrazínu vo vode údajne prekročili povolené množstvá až päťnásobne.3


Na začiatok je potrebný rozbor vody

V prípade pochybností o kvalite vašej vody je vhodné nechať si vodu otestovať prostredníctvom rozboru vody. Informatívny rozbor vody však nemusí prítomnosť niektorých škodlivých látok, ako sú pesticídy a herbicídy, potvrdiť, preto sa na požiadanie robia špecializované rozbory vody na presne definované škodlivé látky (ako napríklad Atrazín).
Ak rozbor preukázal obsah pesticídov, herbicídov či iných organických látok vo vode, je vhodné zistený problém riešiť pomocou filtra s aktívnym uhlíkom alebo reverznej osmózy.


Čo je to aktívny uhlík?

Aktívny uhlík je látka, ktorá sa vyrába z uhlia, kokosových a iných orechov, rašeliny či dreva a svoje využitie našiel v rôznych oblastiach života. Tak ako je prospešný v medicíne či kozmetike, používa sa aj pri úprave pitnej vody. To znamená, že vďaka svojej výbornej absorbčnej schopnosti uhlíkový fiter zachytáva škodlivé látky z vody a zanecháva ju čistú a nezávadnú. Na základe našich skúseností dokáže účinne zneškodniť aj škodlivé pestidcídy a herbicídy.

Filtrácia kontaminovanej vody pesticídmi či herbicídmi sa uskutočňuje pomocou uhlíkového filtra alebo reverznej osmózy.

  • Uhlíkový filter je vhodné riešenie pri kontaminácií vody chlórom, pesticídmi, herbicídmi, ťažkými kovmi a inými látkami pri úžitkovej aj pitnej vode. Pre čo najlepšie výsledky je vhodné ho skombinovať s mechanickým filtrom, ktorý odfiltruje hrubé nečistoty z vody.
  • Reverzná osmóza je vhodná pre filtráciu len pitnej vody. Filtrácia prebieha na molekulárnej báze, vďaka čomu je zabezpečené úplné odstránenie všetkých nečistôt, organických látok a baktérií.
Ponuka reverzných osmóz
Ponuka uhlíkových filtrov na vodu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zdroje: 
1. Rozhodnutie regionálneho úradu verejného zdravotníctva
2. Vo vode na Žitnom ostrove našli zakázaný pesticíd
3. Najväčšiu zásobáreň pitnej vody, Žitný ostrov, kontaminovali pesticídy

Napísal/a

Adriana Glončáková

Ďalšie články

awblog/5-prikladov-ako-vyzera-vodny-kamen.jpg

Tvrdá voda a vodný kameň spôsobuje v domácnosti celý rad problémov, cez nevzhľadný povlak na spotrebičoch, vysúšanie pokožky a vlasov až po výrazné zvýšenie nákladov za energie. V článku sa zameriame na konkrétne príklady, ktoré sa vo vašej domácnosti objavia, ak používate tvrdú vodu. 

Čítať viac
awblog/dezinfekcia-vody-pomocou-chloru-blog.jpg

Za jednu z najdôležitejších častí procesu úpravy vody považujeme jej dezinfekciu, prostredníctvom ktorej je zabezpečená nezávadnosť vody z mikrobiologického hľadiska. Vo väčšine prípadov sa vykonáva chlórovanie vody - prečítajte si, aké výhody so sebou táto metóda dezinfekcie vody prináša.

Čítať viac
awblog/aquatherm-praha.png

Pozývame vás na medzinárodný veľtrh Aqua Therm Praha, na ktorom vám odprezentujeme našu spoločnosť, jej poslanie a produkty, ktoré na e-shope ponúkame. Počas celého trvania veľtrhu vám budú k dispozícii vyškolení odborníci na úpravu vody. Príďte sa s nimi poradiť, prebrať problematiku filtrácie vody a prezrieť si vybrané vodné filtre.

Čítať viac