19.4.2016 12:54

Je čas zahodiť balené vody a radšej vybrať správny filter na vodu

Na internete nájdete naozaj mnoho článkov o tom, ako je voda pre telo dôležitá. Od správneho dodržiavania pitného režimu až po dohady o tom, ktorá voda je pre telo tá najlepšia. Avšak na jednom sa všetci zhodneme – pitný režim je pre správne fungovanie ľudského tela nevyhnutný a jeho základ by mala tvoriť predovšetkým čistá voda. Teda nie čaje, džúsy, sladené nápoje a podobne, ale voda, ktorá dokáže splniť jej základnú funkciu - očistiť telo.

Balené vody

Ako však môžete piť čistú vodu? V princípe sú možnosti tri – buď budete piť vodu z kohútika, zásobíte sa balenými vodami, alebo nájdete vhodný filter na vodu. Prvou možnosťou, ktorá je masívne podporená štátnou kampaňou „Pite zdravú vodu, nápoj z vodovodu” sa nebudem zaoberať z dôvodu, že takáto voda preukázateľne nie je vhodná na dlhodobé pitie. Stačí si prečítať pár štúdií a výskumov o tom, čo spôsobuje chlór vo vode, prípadne sa pozrieť na článok o kontaminácii Žitného ostrovaV tomto článku sa budem venovať porovnaniu balených vôd oproti využívaniu filtra na vodu. Na začiatok sa môžeme pozrieť na porovnanie z hľadiska financií, teda toho, čo väčšinu zaujíma najviac.

V tabuľke sa ráta s ročnou spotrebou pitnej vody a vody na varenie 3000 litrov. To sú približne 2 litre na každého v bežnej 4-člennej rodine. Je potrebné si uvedomiť, že náklady na filtre na vodu sa každým rokom exponenciálne znižujú, keďže je nutné vymieňať len samotné vložky.

Druh vody

Vstupné + ročné náklady

Priemerná cena 1 litra (zaokrúhlené)

Ročná úspora

Balená voda 0,50 € za liter

0 +1500 = 1500

0,50 €

0 €

Balená voda 0,30 € za liter

0 +900 = 900

0,30 €

600 €

Filtrácia 7-stupňovou reverznou osmózou

169 +55,8 = 224,8

0,075 €

1275,2 €

Filtrácia 4-stupňovým kapilárnym systémom

69 + 20 = 89

0,030 €

1411 €

Filtrácia 2-stupňovým uhlíkovým vodným filtrom

29 +15 = 44

0,015 €

1456 €

 

Z tabuľky vyplýva dôležitá vec – pokiaľ máte 4-člennú rodinu a pravidelne nakupujete balené vody, tak vďaka filtru na vodu dokážete znížiť vaše ročné náklady minimálne o 1000 €. Do porovnania som zahrnul 3 druhy filtrov. Reverzná osmóza je komplexný filter na vodu, ktorý odstráni všetko, aj tie najmenšie čiastočky ako sú baktérie, vírusy, antibiotiká, lieky a podobne. Kapilárny filter na vodu odstráni základné znečistenie vody spolu s niektorými baktériami a vírusmi, avšak ponechá vo vode minerály. Dvojstupňový vodný filter vás ochráni len pred chlórom a niektorými organickými či mechanickými nečistotami. Je len na vašom zvážení, prípadne rade odborníkov, ktorému filtru na vodu dáte prednosť.

Je jasné, že nie vždy ide len o samotné peniaze. Preto sa môžeme pozrieť aj na ďalšie dôvody, ktoré hovoria, prečo si kúpiť filter na vodu. Balené vody nie sú zo zdravotného hľadiska úplne v poriadku najmä kvôli ich baleniu. Len naivný človek si môže myslieť, že pokiaľ je voda skladovaná mesiace v plaste, je zdravotne nezávadná. Ďalším dôvodom súvisiacim s takýmto balením je príroda, teda environmentálny problém. Aj keď môžete kašlať na reči ekológov, uvedomte si, že len kúpou filtra na vodu ročne vyprodukujete oveľa menej plastu.

Na záver by som chcel napísať dôvod, prečo mám filter na vodu doma ja. Hlavným dôvodom nie sú peniaze, ani plastové fľaše, ale praktickosť. Vďaka vodnému filtru na báze reverznej osmózy mám doma zdravú pitnú vodu a aj vodu na varenie vždy poruke. Viem, že sa nikdy neminie a taktiež nezaberá žiadne miesto. Neobmedzujem sa, tiež si niekedy kúpim kvalitnú minerálku, avšak pocit, že mám doma vždy dostupnú kvalitnú pitnú vodu, je na nezaplatenie.

Napísal/a

Peter Papík

Ďalšie články

awblog/aquatherm-praha.png

Pozývame vás na medzinárodný veľtrh Aqua Therm Praha, na ktorom vám odprezentujeme našu spoločnosť, jej poslanie a produkty, ktoré na e-shope ponúkame. Počas celého trvania veľtrhu vám budú k dispozícii vyškolení odborníci na úpravu vody. Príďte sa s nimi poradiť, prebrať problematiku filtrácie vody a prezrieť si vybrané vodné filtre.

Čítať viac

Potrebujete rozbor vody?

3.1.2018 8:07

awblog/blog-potrebujete-rozbor-vody.png

Pre zistenie kvality vody je najlepším riešením vykonanie rozboru vodu, podľa ktorého zistíte presné hodnoty meraných látok. Ako ale zistíte, že rozbor vody potrebujete?  Väčšinou tomu nasvedčuje viacero príznakov, ktoré môžete na kvalite vašej vody spozorovať...

Čítať viac
awblog/vyhradni-distributor-filtrov-na-vodu-atlas-filtri.jpg

Snažíme sa neustále rozširovať našu ponuku produktov, a preto sme začali spolupracovať s talianskou spoločnosťou Atlas Filtri, ktorá sa zaoberá úpravou vody od roku 1975. Stali sme sa distribútorom filtrov na vodu Atlas Filtri, čo znamená, že už čoskoro nájdete širokú škálu týchto produktov na našom e-shope.

Čítať viac