19.4.2016 12:54

Je čas zahodiť balené vody a radšej vybrať správny filter na vodu

Na internete nájdete naozaj mnoho článkov o tom, ako je voda pre telo dôležitá. Od správneho dodržiavania pitného režimu až po dohady o tom, ktorá voda je pre telo tá najlepšia. Avšak na jednom sa všetci zhodneme – pitný režim je pre správne fungovanie ľudského tela nevyhnutný a jeho základ by mala tvoriť predovšetkým čistá voda. Teda nie čaje, džúsy, sladené nápoje a podobne, ale voda, ktorá dokáže splniť jej základnú funkciu - očistiť telo.

Balené vody

Ako však môžete piť čistú vodu? V princípe sú možnosti tri – buď budete piť vodu z kohútika, zásobíte sa balenými vodami, alebo nájdete vhodný filter na vodu. Prvou možnosťou, ktorá je masívne podporená štátnou kampaňou „Pite zdravú vodu, nápoj z vodovodu” sa nebudem zaoberať z dôvodu, že takáto voda preukázateľne nie je vhodná na dlhodobé pitie. Stačí si prečítať pár štúdií a výskumov o tom, čo spôsobuje chlór vo vode, prípadne sa pozrieť na článok o kontaminácii Žitného ostrovaV tomto článku sa budem venovať porovnaniu balených vôd oproti využívaniu filtra na vodu. Na začiatok sa môžeme pozrieť na porovnanie z hľadiska financií, teda toho, čo väčšinu zaujíma najviac.

V tabuľke sa ráta s ročnou spotrebou pitnej vody a vody na varenie 3000 litrov. To sú približne 2 litre na každého v bežnej 4-člennej rodine. Je potrebné si uvedomiť, že náklady na filtre na vodu sa každým rokom exponenciálne znižujú, keďže je nutné vymieňať len samotné vložky.

Druh vody

Vstupné + ročné náklady

Priemerná cena 1 litra (zaokrúhlené)

Ročná úspora

Balená voda 0,50 € za liter

0 +1500 = 1500

0,50 €

0 €

Balená voda 0,30 € za liter

0 +900 = 900

0,30 €

600 €

Filtrácia 7-stupňovou reverznou osmózou

169 +55,8 = 224,8

0,075 €

1275,2 €

Filtrácia 4-stupňovým kapilárnym systémom

69 + 20 = 89

0,030 €

1411 €

Filtrácia 2-stupňovým uhlíkovým vodným filtrom

29 +15 = 44

0,015 €

1456 €

 

Z tabuľky vyplýva dôležitá vec – pokiaľ máte 4-člennú rodinu a pravidelne nakupujete balené vody, tak vďaka filtru na vodu dokážete znížiť vaše ročné náklady minimálne o 1000 €. Do porovnania som zahrnul 3 druhy filtrov. Reverzná osmóza je komplexný filter na vodu, ktorý odstráni všetko, aj tie najmenšie čiastočky ako sú baktérie, vírusy, antibiotiká, lieky a podobne. Kapilárny filter na vodu odstráni základné znečistenie vody spolu s niektorými baktériami a vírusmi, avšak ponechá vo vode minerály. Dvojstupňový vodný filter vás ochráni len pred chlórom a niektorými organickými či mechanickými nečistotami. Je len na vašom zvážení, prípadne rade odborníkov, ktorému filtru na vodu dáte prednosť.

Je jasné, že nie vždy ide len o samotné peniaze. Preto sa môžeme pozrieť aj na ďalšie dôvody, ktoré hovoria, prečo si kúpiť filter na vodu. Balené vody nie sú zo zdravotného hľadiska úplne v poriadku najmä kvôli ich baleniu. Len naivný človek si môže myslieť, že pokiaľ je voda skladovaná mesiace v plaste, je zdravotne nezávadná. Ďalším dôvodom súvisiacim s takýmto balením je príroda, teda environmentálny problém. Aj keď môžete kašlať na reči ekológov, uvedomte si, že len kúpou filtra na vodu ročne vyprodukujete oveľa menej plastu.

Na záver by som chcel napísať dôvod, prečo mám filter na vodu doma ja. Hlavným dôvodom nie sú peniaze, ani plastové fľaše, ale praktickosť. Vďaka vodnému filtru na báze reverznej osmózy mám doma zdravú pitnú vodu a aj vodu na varenie vždy poruke. Viem, že sa nikdy neminie a taktiež nezaberá žiadne miesto. Neobmedzujem sa, tiež si niekedy kúpim kvalitnú minerálku, avšak pocit, že mám doma vždy dostupnú kvalitnú pitnú vodu, je na nezaplatenie.

Napísal/a

Peter Papík

Ďalšie články

awblog/cista-pitna-voda-filter-s-aktivnym-uhlim.png

Čo si predstavíte pod pojmom čistá pitná voda? My nazývame čistou a zdravou vodou takú, v ktorej nie sú obsiahnuté žiadne škodlivé látky a môže tak plniť v ľudskom tele všetky dôležité úlohy, na ktoré je určená. Výborným pomocníkom v boji za čistú vodu je aj aktívne uhlie, vďaka ktorému sa zbavíte škodlivín a navyše získate vodu s výbornou chuťou.

Čítať viac
awblog/tabletovana-sol-sps-kurier.jpg

Snažíme sa stále zlepšovať - nie len čo sa kvality ponúkaného tovaru týka, ale aj v rámci služieb s ním spojených. Od tohto mesiaca môžete u nás preto nakupovať ešte výhodnejšie aj tabletovanú soľ, ktorú vám prinášame spolu s dopravou za najlepšie ceny na Slovensku.

Čítať viac
awblog/kolko-vody-je-potrebnej-na-vyrobu-potravin-clanok.jpg

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko vody je spotrebovanej, prípadne znečistenej, pri výrobe bežných potravín a produktov, ako je napríklad káva, čaj, ryža, chlieb či čokoláda? Ak vás zaujíma, koľko vody je potrebnej na výrobu jednej priemernej šálky kávy, ktorú popri prezeraní tohto článku vypijete, čítajte ďalej. 

Čítať viac